Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei sept-oct 2012 (28)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 236
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cam de 2 ori pe zi il aspir pe Paul,mai mult nu. Nu i-am dat nici eu nimic, daca nu a facut febra, nu a tusit, am zis ca nu are sens. E fain de voi ca vor fi sotiorii acasa in we, o minivacanta.

 

Corina, sper sa fie bine si sa treaca cu medicatie, nici nu stiam ca este furazolidon pentru copii asa mici. Stiu ca la adulti funtioneaza foarte bine. Ma rog sa nu aiba febra noaptea asta, sa va puteti odihni cu totii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da OLI si mie mi-a zis tampenia asta o tipa; dar nu pus-o pe IGNORE !!!; acum ca ai zis si tu mi-am amintit; fix asa mi0-a zis ca dupa 8 luni nu mai e bun laptele; or fi toti prosti la Organizatia Mondiala a Sanatatii care recomanda sa alaptam cat mai mult........dar ma rog; puteti sa aruncati cu pietre dar si eu ma gandesc sa il intarc incet incet dupa ce face un an dar nu fortat si doar daca vrea; daca nu asta e .....Dar eu nu pt ca nu e bun laptele ci asa mi-am propus sa alaptez un an (asta dupa ce cu chiu cu vai am reusit in primele luni; nu am crezut ca ajung aici)

 

Corina, vezi ca la Cluj este si ceva pediatru non stop Flaviu Catinas; am inteles ca poate fi sunat la orice ora din zi si din noapte si e f profi....Succes....Sa ai o noapte usoara si David sa se faca bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina nici eu n-am trecut prin asta dar am fost "instruita" - cica enterol se da impreuna cu hidrasec. si smecta cum a zis Oli (nu se exclud reciproc). de asemeni pediatra mea recomanda protectis, se poate da non-stop (5 picaturi pe zi) si e foarte eficient - mai ales ca Daviducu pare sa aiba totusi o sensibilitate pe partea asta... e cel putin a doua oara (daca nu a treia...?) cand se strica serios la burtica si ii si trece greu. mare grija la deshidratare - care e si una din cauzele febrei. eu m-as duce la urgente... tinem pumnii, sanatate multa si pupam

 

multumim mult de aprecieri cu poza :) coconasul nostru face inot de la 4 luni jumate (ma rog, inot de bebi) si e foarte incantat, si ne-am gandit ca la greci e apa foarte sarata si are nevoie de ochelari - asa ca l-am invatat in ultima luna la lectiile lui cu ei. oricum i-a acceptat imediat, s-a prins smecherul la ce sunt buni si cum lui ii place sa plescaie (si deci sa isi dea apa in ochi) a fost la fix.

 

inotatorul nostru sade in combinatii de baghete de spuma cu conectori de spuma (avem 3 si 3 si le facem in diverse combinatii, cea mai simpla e 1+1 ca un fel de colac) - asa sunt materialele didactice de la inot unde face si ni s-au parut super faine, le-am gasit cam greu (cele de la Decathlon sunt prea mici, alea de la Aquazone sunt bune) dar sunt geniale. de pilda cel mai simplu colac il lasa sa dea din picioare complet liber iar din maini intr-o buna masura liber - spre deosebire de orice colac "clasic" de bebelusi. dar ne-a invatat si instructoarea lui cum sa le folosim, ca altfel nu cred ca ne descurcam.

 

parca mai era o intrebare...? da - suntem la Vourvourou

 

noapte buna si o zi excelenta maine!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani Mariilor!

Carmen furazolidon este de copii de 25mg, mie mi-a zis in functie de kg sa-i dau cate o jumatate de pastila de adulti, de 2 ori pe zi...iar la pranz enterol ( probiotic)...antidiareice n-am, hidrasec nu se mai gaseste, mai incerc azi sa caut..i-am dat hidrasec pana am venit acasa..

Oli merci de reteta...citisem de supa de morcovi, dar nu stiam cum se face...o sa incerc, desi david vomeaza cand simte morcov cu orez..vreun tip s-o pape?

Norma stiu de catinas ne-a vazut si pe noi..e un trend pe aici familia catinas, el pediatru, ea consultant in alaptare...am avut de-a face cu amandoi, nu mi s-au parut asa cum se vb...adica ea lucreaza unde am nascut eu am sunat-o in prima zi cand aveam probleme cu alaptatul, dar a venit abia cand am ajuns acasa ca nah! era pe bani...si mi-a zis niste generalizati fara sa m-ajute efectiv la alaptare...iar el tot asa, vine acasa sau la centru, chestii generale, rapid, luat banii si pa! daca era ok nu cautam alt pediatru..

Anamaria asa tratament avem si noi, antidiareice, probiotice, hidratare, regim..

Noaptea aproape alba, s-a foit si marait, i-am mai dat ceai...n-a mai facut febra peste noapte..

Pupici

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

 

la noi s-a racit tare afara si a plouat destul de mult asta noapte. Inca e linisite prin casa, dorm si fetele si baiatul [flo2] . Eu imi fac planuri sa merg pana la piata si apoi sa fac niste snitele sa fie de mancare.

 

Norma, bine ca ai avut o noapte mai linistita. Si eu tot 2 treziri pentru lapte am avut, nu stiu cand se va dezvata de asta, e clar ca nu ii este foame, doar cat sa traga din sticla putin. Am sa intru si eu pe contul comun sa imi iau carticica, am uitat de ea. 

 

Corina, cum sunteti?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...