Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

CIRESELE de mai-iunie 2013 (5)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 497
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ce ma minunez cand va aud ca stau cuminti si ganguresc la jucarele.

 

Ai mei le studiaza, dau sa intinda mainile spre ele, deschid gura, scot limbuta... Coordonare proasta, nu ajunge la jucarie, o cearta, o da pe plans... Mai linistiti sunt daca se uita la tapet, la lustra, la mobila...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vreau sa ii mut ora de culcare mai devreme, asa ca baia va fi la 8.30 asta seara. Mi se pare prea tarziu pt un bebe sa adoarma la 10 seara, mai ales ca acum incepe sa se intunece mai devreme. Sa vad daca-mi iese, ca diseara ma duc la sala intre 7-8. Dupa o pauza de 3 sapt... vai de muschii mei. Cu concediul instructoarei, apoi al meu, s-a dus luna si n-am facut nici jumatate din sedinte :(
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elyana, nu-ti inchipui ca se joaca constient. La inceput am pus niste zornaitoare de carut pe scoica. A dat cu mana in ele mai mult din greseala, fara sa le priveasca, pana s-a prins cum sta treaba. Acum i le-am agatat deasupra patului, destul de jos sa le atinga. In plus, la varsta asta, cateva zile in plus conteaza.

 

Pai si daca se supara pe ele si le cearta, ce? [pk] Asa invata puii mici. O las si eu in patul meu si sta destul de linistita uitandu-se la pereti si la usa, sa vada cand vin, incat ma simt vinovata ca nu bag copilul in seama si se plictiseste, asa ca ii bag o tura de jucarele.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iris, ciresica ta e o dulce. :) Auzi, tu cat laptic ii dai deobicei la o masa? I-ai facut vreun program, ceva? Eu ii dadeam 150, dar a inceput sa ceara mai mult si mi-a mancat ultimele 2 mese 180. Pb mea e ca el e f mancacios si dupa maxim 3 ore ii e foame (nu pot sa-l pacalesc cu ceai sau joaca) si cum eu am o problema cu obezitatea (adica sa nu ajunga obez) il cam tin nemancat pana se fac 4 ore. Si si-asa mi se pare ca mananca prea multe mese avand in vedere ca se mai trezeste si noaptea pt 2 mese. Deci are cam 5-6 mese pe zi, dar, repet, cu urlete ca altfel ar manca mai mult. Si alt motiv pt care nu vreau sa-i dau mai putin si mai des este ca sigur s-ar trezi noaptea sa-si ceara portia (cumnata e patita cu fata ei care s-a trezit din 2 in 2 ore sa pape - tot lp - pana in jurul varstei de 2 ani).

 

Lilly, tare as vrea sa stea si al meu singur sa se joace cu jucariile. Le mai apuca el, le duce la gurita, da' in vreo 10-15 minute se plictiseste si vrea in brate. :)

 

Auziti, cand incepem sa-i ridicam in fundulet? Eu sper sa se mai calmeze al meu cand o privi lumea de la inaltime, ca in brate tare mult ii place sa se uite el peste tot. :D In scoica sau bouncer nu sta decat tot vreo 10 minute fara sa planga, deci nu sunt nici astea o solutie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreea, uuff! ce bine, mie imi cade parul, deci ma recunoaste baiatul!  [:-)))]

Madd, sa va fie de bine botezul! 

Nu masaj circular la cap, mai mult presiune pe zone strambe ca sa ia forma rotunda. Dar sa-si faca singur, il pun sa stea pe stanga, daca ma culc langa el, noaptea doarme la burta mea pe o parte. 

Iar are ceva pe gingie, in acelasi loc! Sus, asa ca exclus dinte, inteleg ca primii apar jos.

Baiatul sta doar pe burta mea, pe burta. Altfel, doar daca ii e somn.

A facut kk, iar eu am adormit langa el, i-a luat ceva sa ma trezeasca.

Nu-i ridicati prea devreme, risca sa aiba spate sau picioare strambe. La 3 luni cap ridicat, la 6 luni in fund. Asa, in brate la mami, sustinut, descopera lumea, se uita peste umar, e asa mirat!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si caruciorul cand putem sa il ridicam la prima treapta? Al meu e intins la 180 de grade de la nastere.

 

Andreea, se aduna: 10 min in bouncer, inca 10 in patut cu jucarele, te mai joci cu el pe pat, mai in brate, mai in carucior... trece ziua! Ideea ar fi sa nu o iei pe panta: "copilului meu nu ii place asa... sau nu vrea asa". Usor - usor, il inveti. Cand nu-i mai place, il iei de acolo, ca sa nu asocieze locul cu un fel de parasire/ pedeapsa.

Am o prietena cu 2 copii, baiat si fata. Niciunuia nu i-a placut sa stea in masina in scaunul auto, ci doar in brate, amandoi au adormit numai pe la miezul noptii (cred ca atunci picau ei rupti), nu le place la tara la bunici etc. Mamica tot zice ca fetita mea si ale sora-mii sunt cuminti si ca ai ei au fost rai ca bebelusi. Eu cred ca problema era in alta parte, nu la copii, dar na!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lily, m-ai imbolnavit cu tortul, ziceam sa fac si eu ceva, dar bebe are alte planuri, doarme pe mine altfel urla.

Vio, Brasov e superb, sa treceti cat mai usor peste mutare!

Carucior ridicat la 30 grade am reusit deja, pt maxim 1 ora ca sa vada bebe, era f activ. Unii spun ca pana la 5 luni nu e bine.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Andreea multumesc de laude.

Sa stii ca pe cutia de lp scrie ca de la 3 luni ar trebui sa manance 4-5 mese pe zi a cate 170 ml, dar a mea are doar una de 170, restul ba sunt de 130, ba chiar de 80-90. Nu o fortez, nu are program de masa, ci mereu i-am dat la cerere, dar niciodata mai devreme de 2 ore jumate.

S-a intamplat sa-mi ceara si mai devreme si cand i-am dat mi-a varsat. Nici eu nu o pacalesc cu ceaiul, adica mi-l accepta, dar dupa ce-l bea tot urla de foame.

Nu-mi fac griji ca va fi un copil gras, deoarece nu o fortez si cred ca din momentul diversificarii si cel al mersului in patru labe sau cum o fi se va subtia.

Mai degraba imi fac griji in ceea ce ma priveste ca mananc ca o tuta de zici ca vine foametea. Nu stiu ce am de nu ma pot abtine. Trebuie sa ma mobilizez ca am o buuurta...

Anda cand o apuc de manute da cumva sa se incordeze, dar e greu capul si nu fortez ca nu are sens. Nu stiu exact cand ar trebui sa se ridice usor, dar oricum la 3 luni mi se pare cam repede.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...