Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CIRESELE de mai-iunie 2013 (5)


Recommended Posts

Buna!  [flo2]

 

Felicitari Maddie pentru micul crestin!

 

Felicitari si Vicky pentru dintocii Evei! Precoce fetita [:)]  Si la noi se vad mugurii, dar sper ca mai stau acolo...

 

Andreea, ma bucur ca este ok inimioara lui bebe! Si eu stiam ca febra e peste 38 ... dar am mai auzit si eu de antitermice la 37,5 sau 37,8 ... Aseara i-am luat febra fetitei, ca mi se parea ca arde un pic si avea 37,7 ... i-am facut baie in apa calduta si nu i-am dat nimic. Nu-mi place sa indop copilul, dar o sa intreb pediatra, ca saptamana viitoare mergem la control.

 

Am fost azi la ginecolog, mi-a facut eco si m-a controlat si pe masa. A zis ca uterul arata normal, operatia s-a vindecat bine si "jos" arat de parca n-as fi avut dilatatie completa [:-)))]  [:)]  Chiar mai era un dr. mai in varsta acolo care a zis ca asa-i daca-i materialul clientului bun  [:-)))]  Mi-a prescris cerazette, le-am si cumparat, dar cand am ajuns acasa cumnatamea m-a sfatuit sa nu le iau ca s-ar putea sa fie cu efecte secundare urate. Ea a luat anticonceptionale Iaz o perioada tot la recomandare si i-au iesit chisturi la sani. Eu nu am mai luat pastile niciodata si eram si asa cam reticenta ... nu stiu ce sa fac! Pe de alta parte sotul nu prea e incantat de prezervativ, chiar ne certasem la un momentdat pe tema asta ... si coit intrerupt sau calendar nici nu ma gandesc. Mai ales ca mi-a dat dr. "interdictie" la o noua sarcina cel putin un an. Voi ce ziceti? Ralu, parca tu ai avut ceva probleme de la Cerazette ... Eu parca nu m-asi lega la cap, vorba cumnatei mele ...  De sport am uitat sa-l intreb cand am voie sa ma apuc, dar prevad ca nu o sa am timp prea de curand ... pffff si nu mai dau jos! Nu arata cantara nicicum sub 77kg [:((]

 

In alta ordine de idei, bubulina mea nu mai accepta bibe! I-am lasat laptic la pachet sa-i dea cumnata mea cat sunt eu plecata la dr. Am mai stat un pic sa fac niste cumparaturi si sa-mi platesc telefonul si cand o sun sa vad ce face - surpriza! Ade era nervozata ca nu-i placea tetina si nu a vrut sa pape laptic cu bibe. Cand m-a vazut acasa in schimb era toata un zambet, mai ales cand am scos tzitzi  [:)]  Nu stiu ce sa fac in acest sens ... luna viitoare avem o nunta si ma gandeam sa fac stoc de laptic sa o lasa la cumnatamea sau la mami pe cea mica si sa pape cu bibe ... dar daca refuza bibe!? Oare cu seringa merge? Stiu ca multe mamici sunt necajite ca bebeii refuza sanul ca s-au obisnuit cu bibe ... la mine e invers! Ar trebui sa fiu happy  [:)]  [batcap]

 

In schimb am reusit sa fac doua feluri de mancare (ciorba de legume si paste cu sos de carne) cu ea in scoica ... ba chiar la un momentdat a adormit asa ...  Apoi s-a mai agitat ... ceva colici, i-am dat sa pape si am pus-o pe burtica, pentru ca se inecase si dupa ce s-a mai fatait un pic a adormit din nou ... doarme de aproape jumatate de ora! Vai, ma bucur ca adoarme si singura ... sper sa o tina! Si eu ma simt obosita, nu stiu de ce! Azinoapte pe la 1 fara ceva o tineam pe pieptul meu ca incercam sa o adom, ea avea cehf de vorba si radea  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 497
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

M-am bagat si eu pe blogul despre diversificare  [:)]  Super tare! Multumim!

Eu m-am gandit sa incepem pe la 6 luni cu pireu de legume, dar o sa ma consult si cu pediatra. Ea cum e precoce (sau asa o lauda toata lumea, eu nu-mi dau seama inca [:D]) poate va fi cazul mai devreme daca o sa-si tina capul bine, o sa stea in fundulet, etc ... sau poate o sa fie tot slabuta si atunci o sa ne recomande dr cereale, ca am inteles ca asa se recomanda la cei ce nu iau asa de bine in greutate. Acum a mai crescut, habar n-am cat, o sa vedem cand mergem la control, ca eu nu am cantar de bbei si al nostru de adulti nu arata exact la suta de grame (e din ala oldschool).  In orice caz are si gusulita mai nou [:D] Oare ii grav ca nu am cantar de bebei?  [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna..azi am fost plimbareti asa ca abia acum am reușit sa intru sa scriu..de citit insa v-am citit:)

 

Ralu..off..greu. daca nu merge nicicum il tii pw beb in sling si stai cu el asa...si usor..usor..reeducare:)

 

Vicky.. ce rapid au apărut dintisorii..felicitări. saracuta Eva. Si doi o data. ..

 

Mony..si mie mi-a zis la fel dr.. sa iau cerazette si nu beb minim un an. Eu nu iau. Coitus interruptus plus alaptat des momentan. Mai vedem după 6 luni..daca se raresc supturile..am auzit numai de rau de astea..sângerări. îngrășat. .etc..felicitări pt gusulita fetitei..sa stii ca nici beb nu accepta nimic plastic. Asa ca o sa il iau cu mine..sau ma duc dupa ce adoarme. .

 

Revin..sunt solicitată:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

monika dap eu am avut o sangerare 2 sapt, a mai aparut chiar si zilele astea :( dr a zis ca nu-i problema ... nu se strica nimic dar nah ... le-am intrerupt desi nici eu nu suport prez :(

 

 

fetelor deci va iau cu babismele .... sa mor de ras si alta nu deci ... vecina de scara o babuta simpatica vb cu ea in seara asta si zice stiti vreau sa va rog si eu ceva ... eu da da sigur si ma intreaba dc mai alaptez ... eu da ... si tineti-va bine ... 'sa-mi picurati si mie o picatura de lapte in ochi ca ma supara ochiul' wrf :)))))) deci cu greu m-am abtinut pt ca este vecina de palier si mai este si prietena cu proprietara ... o sa ma mukg sa-i dau :D si radeam cu sotul ca poate vrea de la sursa sa-i picur din tata in ochi :)) duamneeeee mare ti-e gradina :D

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

:)))) Asta am mai auzit-o si eu cu lm in ochi sau pe iritatii ... Dar cica e pe bune! De fapt cand eram in maternitate si Ade se zgaria pe fata ca avea gherutze, am dat-o cu laptic si i-a trecut repede. Deh, proprietatile minune ale laptelui matern [:D}

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara!

 

Ultima seara la mare! Ue sunt cu bebe in camera, doarme de la 15.30 [fal]

Nu cred ca are febra, cred ca l-a obosit vacanta, desi a dormit la program, cum e obisnuit, si pe plaja, si la piscina, somn de frumusete cate o ora dimineata, o ora seara, plus la amiaza in fiecare zi. Puseu de somn?

 

Vicky, felicitari pt dintisori!

 

Andreea, bine ca e bine! Nu ma indoiam ca va fi bine dealtfel!

 

Maddie, traiasca micul crestin!

 

Raluca, imi pare rau pentru ochi [flo2]

 

Bai a fost foarte bine cu bebe la mare.M-am tinut de programul lui, cand s-a trezit la 5-6 dimineata am mers si la aerosoli+ rasarit de soare, cand nu,nu. Deci chiar nu cred ca a suferit. La plaja am stat si pana la 11-12 in zilele vantoase, el in carucior la umbra, uns si cu crema, plimbat sa adoarma apoi adapostit la umbra. Ne jucam pe sezlong tot la umbra. E ca telemeaua, doar pe copanele l-am lasat sa prinda putina culoare. Nu au fost probleme, chiar mi-a placut.

 

Maine plecam, cred ca mai dormim o noapte si la munte.

 

Totusi sunt curioasa cat mai doarme? La 12 il trezesc sa il hranesc daca nu vrea de bunavoie.

 

Va pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monik nici al meu nu da tzatza pe biberon asa ca tot ce fac e intre 2 alaptari ca altfel e jale.

 

Mony sa va fie de bine concediul.

 

Vicky deja 2 dintisori...oau..bravo pt micul iepuras.

 

Azi noapte T. a dormit de la 22,30 la 5 dimineata, nu imi venea sa cred. Sanii mei nu se asteptau ca de obicei ei se umpleau si bebe papa, asa ca m-am facut numai un lapte si m-am uitat ca fraiera pe pereti in loc sa dorm.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...