Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CIRESELE de mai-iunie 2013 (5)


Recommended Posts

Monik si eu iau pastilele alea și totul e ok pana acum. Am sangerat Câteva zile dar acum totul e ok. Felicitări pt dintisorii Evei. De la 38 se consideră febră, deci lăsam Pastilele pt cazuri mai grave. Bebe e bn. Papa din 4 in 4 ore si doarme mai mult. Azi noapte a dormit 6 ore :) legate. Pooop si nb.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 497
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna,

Noi am fost la mare cateva zile. A fost ok.. bebe l-am tinut numai la umbra. Doar in prima zi l-a prins soarele iar eu uitasem crema de protectie acasa (???!!!). Pentru Radu era un loc de joaca direct pe plaja si l-am folosit intens. Dar m-a obosit mult concediu... abia acum pot spune ca mi-am revenit.

Am citit capitolul asta, nu stiu ce s-a mai spus la precedentul.

CE s-a discutat? Asa... eu il tin acum in body cu maneca scurta fara altceva... spre dimineata il invelesc daca e mai racoare sau il alaptez langa mine si il invelesc cu ce am eu, La mare briza batea destul de tare si l-am tinut in costumas subtirel cu maneci lungi si botosi... si pentru a-i proteja pielea. In rest... liber la exlorare.

Eu consider febra dupa 38.5 masurat rectal. Pana acolo e subfebra si nu intervin. Doctora mea spune pana la 38... dar eu sunt mai permisiva. Nu vreau sa intervin asupra ogranismului decat daca este absolut necesar. In rest... sunt semne ca organismul lupta cu ceva... consider ca trebuie sa-i acord aceasta sansa. Cu Radu a mers asa... are un sistem imunitar bun,,, sper sa mearga si cu Vlad tot asa.

Pentru cic eu depun in septembrie... imi sunt folositoare discutiile. Eu am alta prolema: nu gasesc certificatele de nastere ale copiilor. Pe a lui RAdu nu-l gasesc ,mai demult... dar am reusit sa=l ratacesc si pe al lui Vlad... De asta trebuie sa ma ocup acum...

 

postez sa nu pierd si apoi mai vad daca reusesc sa scriu

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acum imbrac copii dupa cum ma imbrac si eu... nici mai mult nici mai putin. Pentru Vlad am insa un scutec sau un pled la indemana in caz de vant sau alte evenimente.

\Am tot avut caca pe tot spatele... 

 

Despre abilitati: se arcuieste bine pe o parte... chiar s-a rostogolit o data de nervi... eram in pat langa el si nu stiu ce faceam dar nu am fost prompta cu titi... s-a arcuit o data si s-a rostogolit. Eu cred ca era si ceva panta.. a fost o singura data fara sa mai reuseasca apoi. Nu s-a prins inca de schema. Pe burta l-am tot pus dar nu se omoara dupa pozitie.. capul si-l tine asa si asa... Radu parca tinea capul mai bine la varsta lui. (da, asa e.. m-am uitat pe filmulete)... se viermuieste intr-o miscare de tarare dar nu prea ii iese... e foarte haios; dar cand il tin in brate iti tine bine capul si spatele drept.

Asa e cum s-a zis.... capul invata sa si=l tina pe la 3 luni si in fund sta de la 6...Astea sunt oricum orientative... Eu il mai pun pe o perna ff joasa, carusiorul il tin si ridicat la prima treapta... sa ne putem vedea. Cred ca sunt probleme daca sta mult in pozitia asta... dar la cat sta el in carucior (putin)... nu imi fac griji. Bifam triluri de chiote si sunete... de jucarii nu e interesat deloc. I le mai arata Radu dar nimic nimic deocamdata. Daca sta pe spate si il tin de maini se incordeaza si se ridica cu un pic de ajutor... asta o exersam de ceva timp si acum face foarte usor.. deci tine de exercitiu. (nu mai stiu cine spune daca sa se ingrijoreze ca nu face asta... trebuie lucrat cu bebe si apoi vezi in timp daca prinde sau nu)

 

Noptile astea s-a trezit mai des pentru supt... cam la 2 ore jumate... desi ziua a fost normal/

 

Despre diversificare... studiez in urmatoarele 3 luni. Al meu e alaptat exclusiv deci nu ma grabesc. 

Am citit si articolul din link... si eu vreau sa-i dau bucati de mancare sa experimenteze el direct. Dar depinde mult de copil. Cu Radu a mers asta pentru ca el avea un instinct... nu se ineca niciodata; dar am vazut si copii care nu stiu sa gestioneze inghititul... 

Uite ca n-am somn... ce o sa-mi para rau dimineata pentru orele astea pierdute... Cred ca simt nevoia sa mai stau un pic singura... fara sa aud "mami mami" sau "oa oa"...

Ce liniste si racoare e... parca nu-mi vine sa irosesc orele astea.

Noapte buna sau buna dimineata!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

Am fost la dr si binenteles ca baby Anda are rino-faringita. Nu e grav, dar a zis ca nu e ok pentru un bebe mai mic de 6 luni sa tuseasca.

Ne-a dat sa-i pun niste pastilute in ceai (sunt de imunitate), bromhexin si niste picaturi oftalmo, care sa i le pun tot in nas.

Aseara dupa ce i-am pus bromhexinul in nas s-a crizat rau si mi-am pus si  eu si am vazut ca ustura pe gat, dar daca trebuie, facem.

De aseara mi s-a infundat si ,mie nasul si am luat 2 paracetamol sinus.

Si dr asta mi-a spus ca dupa 38, 38,1 e considerata temperatura si ca temperatura rectala e corecta si ca nu se scade nimic.

Va las ca s-a trezit mandra si trebuie sa ne luam tratamentul si apoi papa.

 

pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

 

Sanatate Andei, Iris!

Ralu, stie vecina ceva :))) cu lm in ochi, si eu stiam ca doar la bebe, dar cine stie...

Cand vorbesti de Matei, imi dau seama ca seamana cu Miruna ca atitudine, si noi am avut multe zile asa.

Azi, Miruna s-a trezit inaintea mea, dar a stat cuminte pana m-am prins eu :)

Am scapat de pansamentul la ochi, mi se pare ca vad HD acum :))))))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...