Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CIRESELE de mai-iunie 2013 (5)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 497
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata.

 

Iris, sanatate multa bebitei Anda. Si tie, daca te mai simti rau. Marca de aparat de aerosoli nu stiu, dar sa stii ca e o investitie buna. Am auzit doar lucruri pozitive.

 

Mony, sa va fie de bine vacanta. Asa mi-ai facut o pofta... :) Dar mie mi-e teama sa plec prea departe cu bebe, fiindca nu rezista prea mult in scoica. Daca nu doarme e si mai rau, se plictiseste repede si plange, idiferent ce jucarele ii fac sau ma maimutaresc.

 

Ralu, si noi tot in brate ne petrecem o buna parte din zi. Eu ma imbarbatez spunandu-mi ca doar nu si-o petrece majoratul atarnat de gatul meu. :)) Eu mi-am dorit un copil mamos si cred ca am pimit ce-am vrut. :)) Stii vorba aia cu "ai grija ce-ti doresti"...:D

Faza cu lm cerut de vecina sa-si picure in ochi mi s-a parut super mortala. [:-)))] Eu ma gandesc la mine ce fata as fi facut, cred ca nici n-as fi stiut cum sa reactionez.

 

Raluca, bine ca ai scapat de pansament. Practic, acum vezi lumea cu alti ochi. :)

 

Paulinio, sper ca ai apucat sa te odihnesti dupa concediul la mare. :)

 

Zarzarelul meu doarme, da' cand s-o trezi o sa-l tin si eu de manute sa vad daca se incordeaza, ceva, desi nu prea cred. Aaa, mi-am amintit ca la pediatru cand am fost l-a tras ea de manute si s-a ridicat in fund. Deci nici vorba sa se ridice in picioare. Dar cand a facut asta, dr-ita a zis ceva de genu': "do not try this at home".:))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dimineata sunt pe fuga.. mi-au trebuit 2 zile sa-mi revin dupa 5 zile de concediul :d

Dar vacanta a fost pentru  cel mare... el isi dorea mult marea si nisipul si valurile...

 

Inca ceva .... la Radu imi faceam si eu probleme sa nu fie obez... aveam grija cate cereale ii dau, cartofi si fainoase cu portia... iar acum e atat de slab.... s-a lungit si ii numeri coastele. E bine ca are muschi, nu e nicidecum un copil pufos. Si acum voi avea grija... dar nu la cantitate ci la calitate: sa fie cereale de calitate... mei, hrisca si ce mai e permis la inceput... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am pus pe contul de gmail cele mai importante informatii copiate de pe diversificare.ro.

Duduta eu zic sa mai astepti cu diversificarea. Al tau nu e alaptat exclusiv? Daca da, atunci nu trebuie sa incepi la 4 luni in niciun caz. In al doilea rand e destul de grasunel pentru cereale este si parerea mea.

Dr mi-a zis ca si pe Anda care ieri avea 6,850 kg sa o trec pe diversificare la 4 luni jumate, deci pe sfarsitul lunii septembrie o sa ne "distram":

Tu faci cum crezi, dar cred ca ar trebui sa vb cu un pediatru intai.

Fetele multumesc de urari.

Pisica - Anda bea Lactana.

Duduta - si dr mi-a zis ca apa trebuie sa fie la temperatura camerei.

Fetele plimbarete sa va fie de bine concediul.

Cita-ralu - mortala vecina.Vreau sa imi spun parerea vis-a-vis de micul chinez si dependenta lui de tine si sper sa nu te superi. Cred ca voi ati gresit prin faptul ca nu l-ati pus in patut. Stiu ca ti-a fost mai usor sa alaptezi si sa-l lasi sa doarma langa tine, dar cred ca era mai bine sa incercati sa-l puneti macar cate putin, incetul cu incetul in pat. Poate o sa ziceti ca eu nu stiu cum e cu alaptatul , cat de greu e, etc, dar stiu mame care nici macar nu dormeau in camera cu bb si au alaptat pana la 1 an. Tati il aducea pe bb in camera lor, mami il alapta si apoi bebe era dus in patul lui. Rezultatul? Bebe care acum are 4 ani, doarme de la 1 an singur in patul de o persoana (cu protectie) in camera lui si nici nu stie alta varianta.

Si mai cred in chestia ca orice invat are si dezvat, deci trebuie "lucrat" cu copiii si se rezolva.

Binenteles ca teoria e una si practica alta, plus ca fiecare copil e duferit, dar macar trebuie incercata o reeducare, ca altfel tot voi trageti greul.

Inca o data sper sa nu te super Cita_Ralu.

Raluca1109 ma bucur ca esti mai bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iris nu ma supar, nu am de ce ...ideea este ca eu am vrut sa gasesc o cale de mijloc intre conceptiile vechi ( infasat, bb care doarme in patut, nu il tii in brate ca se invata, il lasi sa planga ca la fel se invata etc) cu cele noi flower power ( coslepping, alaptat la cerere, raspuns nevoilor bb-ului etc ) ... undeva ... am vrut sa fac ceva .. cu dormitul cu noi pt ca ajuta la stimularea lactatiei ( eu dorindu-mi mult sa alaptez si fiind trista ca productia nu era suficienta) apoi colicii ba ca bb din cauza reflexului moro se trezea spetiat si plangea ... toate astea au adus aici :) si am tot zis lasa ca trec colicii lasa ca o sa creasca ca o sa vada etc :)

acum da trebuie reeducare dar nu vreau nici sa il las sa planga sa urle doar ca sa se invete in patut sau mai stiu eu ce ...

 

cunosc doua cazuri de mamici cu bebei independenti ... dar pt ca i-au lasat sa planga ( si ma refer sa planga mult nu pt un.pipi sau un bibe ... ) si bebei da, dorm in patut stau in carucior etc ... eu nu am putut ... ( nu ma intelegeti gresit nu critic pe nimeni fiecare face cum considera )

 

noi glumim ca asa l-am primit rasfatat :D in prima seara la maternitaye asistenta a zis ca ni-l fura ... apoi dimi mi-a zis ca s-a razgandit ... pt ca nu este cuninte ... a plans si a adormit doar pe burta ei :D

 

asa ca sper in continuare sa trecem de 3 luni sa mai crestem si incet incet sa se obisnuiasca si cu patutul si cu statul un pic singur :))

 

de dimi am dormit o ora pe burtica impreuna :))

 

peste noapte de cand va putea dormi pe burtica?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, Mihaita adora sa doarma pe burtica. Doarme asa de mai bine de 2 ore. Nu-mi vine sa cred. :)

 

Ralu, tre' sa perseverezi, se pare ca le prieste la copii dormitul pe burtica.

Legat de invatatul in pat langa noi, ce sa zic? Ma simt cu musca pe caciula ca asa e si la noi. [:D] Da' va zic sincer ca mie imi place cand il simt langa mine. Imi vine sa-l trezesc din somn sa-l pup sa-l zapacesc (asta cand nu se trezeste singur si sunt chiauna de somn). :))

 

Am uitat: Pisica, noi dam Nan la bebe. Apa e calaie spre calda cand il preparam.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

andreea la fel sunt si eu ma topesc de dragul.lui cand se cuibareste langa mine, ma ia in brate, se baga intre titi cu capul :D ia in brte titica :D ma trezesc noaptea si ma uit la el imi.vine la fel.sa il.smotocesc :) dormitul.in.pat cu noi nu.mi.se pare neaparat o.prob ci faptul ca daca eu ma ridic se trezeste imediat :)

 

da imi pun.sperantele in.nani pe burtica si acum.la.pranz il.vom.testa ... numai sa se demufeze flacaul :D

 

stiu ca tre perseverat ... azi a stat in.carucior la.plimbare treaz vreo 20 -30 de minute ... deci se poate :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!  [flo2]

 

Raluca11 ma bucur ca ti s-a vindecat ochiul!

 

Iris, multa sanatate Andei!

 

Mony, super ca v-ati simtit bine in concediu. La anul clar trebuie sa mergem si noi la mare! Ca anu asta e prea mica, distanta prea mare si se si termina sezonul ...

 

Si Ade doarme cu mine in pat ... inainte sa nasc chiar nu eram de acord cu cosleepingul, dar l-am practicat mai intai din nevoie. Cand am venit de la maternitate a fost foarte greu noaptea, alaptam, adormea si dupa aceea cand o puneam in patut se trezea si urla. La un momentdat nu am mai putut de oboseala si eram cu nervii la pamant si atunci o luam in pat cu mine. Cu timpul a inceput sa-mi placa [:D] Nu-mi fac multe griji, ca sunt convinsa ca pe cand va avea camera ea va dormi acolo ... la un momentdar copiii se desprind de mama si vor independenta, intimitate ... Singura problema e ca va creste, se va misca tot mai mult si mi-e frica sa nu pice din pat, trebuie sa avem grija! Ah, si tati s-ar putea simti neglijat, ca ne-am obisnuit sa dormim noi doua in pat si el in sufragerie ... dar el a ales asta, ca sa se poata odihni noaptea. Oricum vad ca a inceput sa adoarma pe burtica daca o pun in timpul zilei (inclusiv acum) si asta ma linisteste, inseamna ca nu e chiar asa de dependent de mine. In patut ea mai sta sa se uite la carusel, ii place foarte mult  [:)]

 

Ce am observat iara e ca ii place tot mai mult sa ii fac baita [:D] o mai las un pic dupa ce termin sa o spal si atunci da din picioruse. Noi avem un fel de suport cu un prosopel si cum sta pe el se impinge cu piciorusele in cadute si face podul. Imi imaginez ca va fi distractie totala la baita cand va mai creste  [il]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...