Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CIRESELE de mai-iunie 2013 (5)


Recommended Posts

Madd, vezi ca wrapul elastic nu se foloseste prea mult, pana la un anumit numar de kg, gen 6 kg, nu sstiu exact asta de la boba cum e , poate o fi pana la putin mai multe, dar nu cu mult. Legatura in fata este TOTAL nerecomandata, nu din cauza stimulilor, ci din cauza pozitiei, poti sa schilodesti copilul, eu o cunosc pe o tipa care produce esarfe - wrapuri, slinguri, mei-tai - si stiu asta de la ea. Daca vrei, iti fac legatura cu ea si iti zice tot ce vrei sa stii. Pt copilasii care vor sa vada se recomanda pozitia pe sold si in spate.

 

Eu n-am sa las copilul la televizor deloc, sau ma rog, asa zic acum, poate din disperare il voi lasa vreodata, sa stea 10 minute pana fac eu un dus sau ceva de genul asta, dar altfel nu, cred ca televizorul afecteaza creierul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 497
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Si eu am spus ca nu o voi lasa la tv, ca nu va sti ce e calc dar cred ca va trebui sa ne adaptam la tehnologie. As vrea sa se joace in parculetul din fata blocului cu alti copii dar care parculet, care copii? Ca sa se dea in leagan tb organizate excursii, singuri nu au nicio sansa. Nu mi ar pica bine nici sa ma intrebe atunci cand va vedea o vaca reala de ce nu e mov( caz real din pacate). Ma consoleaza gandul ca o voi duce la sport, la multe feluri si ca isi va alege ce ii va placea. E singura scapare!!

 

Mony, la multi ani cat mai frmosi, sanatosi, norocosi si banosi!!! Sa fiti fericiti!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monumentala vacuta mov!

N-am somn, fiu-meu doarme bine. 

Multumesc fetele de incurajare, si eu cu 2 perechi de nasi; se intrevede ca voi face eu baita dupa mir. Sau poate mama. Si ma cam suparasem initial, dar lumea e intr-o goana in ziua de azi, nu e timp.

Ce spatiu verde? Putinul spatiu dintre blocuri a fost ingradit de vecini, au pus cate o floare ceva pe-acolo. Ce alergat? Parca vad ca sunt in stare sa imi vina la usa ca le-a calcat fiu-meu pe iarba. Nu prea e loc de alergat pe-aici, asa mi s-a sus cand am intrebat de garduri. Dar pe unde? Am crescut si eu la bloc si eram intr-o continua miscare. Fara TV- era la parinti in camera, cu portia; fara mobil, internet. Seara dupa teme alergam si ne jucam prin curte. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Offf, nu am somn:( maine voi fi zombie. Am citit din urma si am constatat ca nu sunt singura cu dureri de genunchi, eu le puneam pe seama kilogramelor in plus dar daca voi ziceti ca sunt de la sarcina...

Maddd, tu spuneai ca nu e voie sa faci sport acum, poti afla cand considera instructorii ca ar fi bine? Cele care ati inceput ati observat vreo schimbare in comportamentul micutilor? Ma bate gandul sa imi fac abonament si e oferta perioada asta la un lant de sali de gym.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimi

 

si noia ni se intampla (acum mai rar) ca bb se adoarma la san.seara si sa se sperie foarte tare de sarea ... dar se linistea fara sa planga il imratisam tar tare si se intorcea la san.

 

mony bafta tare tare cu servu :*

 

cu tv-ul si eu ziceam la fel c nu nu si nu ... dar tare as face si eu un pipi faa sa urle sau as papa linistita nu peste el cand este la san apoi ... sa va pove de la nepot ... are 2 ani si juma a fost lasat la tv la duck tv si apoi la disney i s-au aratat filmulete de copii pe youtube si acum are tableta ... in afara a sti toate alea animale fructe culori o gramada de cuvinte ... stie si in engleza sa numere cere 'apple' stie cantecele ... nici nu stiu ce sa zic ... se joaca in continuare cu jucariile sau cu parintii si in.parc alearga de ii rupe :D.

 

si eu ziceam nu nu si nu mai ales de cand am vazut un pusti in parc la locul de joaca care statea tolanit pe jos si se juca la psp si mi s-a parut super trist ... noi abia asteptam sa iesim sa alergam , toate jocurile alea care acum din.pacate sunt istorie ... dar si iesem.singuri cu cheia de gat si stateam toata ziua afara .. nu erau atatea pericole si noi avea parcul la intrarea blocului (desi uneori tot in subsol ne jucam )

 

deci acum chiar nu stiu ... cred ca trebuie sa existe o limita ... o balanta intre toate ...

 

multe ziceam inainte ... si acum nu mai sunt valabile :D

 

ufff ce vreme si tare imi.pare rau ca incepe sa se intunece devreme trebuie sa iesim.mai devreme afara ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata!

 

Si aseara, si acum, Miruna a adormit leganata la mine in brate, nu mai voia la san si am zis sa incerc. Am incercat chestia cu adormitul la 90 de min dupa ce s-a trezit dim si a mers si asta.

A cam tusit cand s-a trezit si avea si nasucul infundat. I-am pus ser in nas si i-am dat nurofen preventiv. Sper sa nu raceasca.

Si eu vreau sa se uite cat mai putin la tv. Chiar acum 2 seri cred a fost o stire cu copiii de 3 - 5 ani care au tableta, telefon, mi se pare ciudat, prea devreme.

 Cu vremea asta, am trecut la salopetele lungi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pisica..cica asta de la boba rezista pana la 15 kg..acum eu sper sa il păcălesc cu poziția normala..daca o sa il pun si ocazional cu fata nu cred ca pateste nimic..am citit multe reviwuri..

 

I se intampla si lui Andrei sa se sperie..dar nu plange..

 

Ralu..multa sanatate...sper sa nu fie răceală. .e tare greu cand sunt asa mici .

 

Aa..adormitul copilului. .eu dansez cu el in brate..a trecut vremea cand adormea liniștit la san. Acum sta la san si dansează:))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza fete!

 

Maddie, si eu cred ca daca il pui ocazional cu fata nu va pati nimic.

De fapt eu cred ca orice lucru facut cu moderatie la copil, nu dauneaza. Cam cum e si cu televizorul dat tot cu moderatie si cu cap. Sa stiti ca eu ma uit pe Duck tv si disney junior dinainte sa se nasca Vladimir. Si chiar mi se par ffff ok desenele de acolo. Mie mi se par educative si nesolicitante. Desigur ca nu lasam copilul cu orele la rand in fata tv-ului ca sa scapam de el din brate, dar juma de ora la 2 ore mi se pare ok..

 

Parerea mea e ca si copilul si adultul trebuie sa se adapteze unui nivel mediu al timpurilor pe care le traieste. Asa ca e nevoie si de tv, si de tableta (folosita pentru chestiuni adaptate varstei...de ex la 4-5 ani pe tableta pot fi instalate jocuri si aplicatii care sa il ajute sa numere, sa invete diverse chestii pt varsta lui etc), din pacate e neviie si de telefon ( pun pariu ca atunci cand vor fi la scoala le vom lua telefon si asta numai pentru linistea noastra, ca sa ii verificam...daca mai suntem pe forumul asta, chiar sunt curioasa cate dintre noi vor da telefon copilului la scoala la un moment dat).

 

In principiu, parerea mea e ca copilul trebuie crescut dupa " cutumele" secolului in care s-a nascut si traieste, desigur supravegheat si indrumat, fara excese si fara extreme. Altfel, el nu o sa se integreze ....eu ma gandesc asa: fi'miu la gradi, cam80% dintre copii vorbesc despre doctoritza Plusica ( un personaj de pe disney jr...foarte misto de altfel), al meu nu poate participa la discutii ca nu are acces la tv....nu mi se pare corect. Eu vreau ca el sa interactioneze cu cei 80% nu doar cu 20%...interactionand cu 80 va avea ocazia sa afle mai multe pareri( rele sau bune) decat interactionand cu 20.

 

Si cu mancare la fel voi fi...nu voi alerga disperata si innebunita sa iau numai si numai produse extra mega super bio crescute pe pamanturi virgine si depozitate in camere sterile. Voi cauta sa gasesc produse cat mai ok, cat mai curate, dar nu voi cadea in extreme.

 

Si sincer acum....si cu alaptarea exclusiva e la fel...am nevoie sa ies din casa, poate chiar nevoia e obligatorie ( vezi adeverinta de la casa de pensii care se da doar personal)...pai prefer sa las copilul acasa cu biberon in liniste si curatenie decat sa fac pe mama eroina si sa il car cu mine intr-o institutie in care misuna mosi si babe disperati dupa bilete la bai termale, etc...

 

Si cu pastilele l a fel...da o sa ii dau novocalmin daca creste temperatura peste 38.5....nu o sa ma gandesc ca vaaai tuuu, febra e buna ca e reactia de aparare a organismului bla bla...o fi asa, dar poate da si convulsii pe care eu nu mi le asum doar pentru ca pe nu stiu ce blog al nu stiu carei mame care nici macar cadru medical nu e, scrie ca febra ar fi buna, si alte nu stiu cate mame din curentul " bio" sunt fascinate si de acord cu ideea.

 

Scuze ca m-am placintit cu mesajul, vreau doar sa spun ca "normalitatea timpurilor in care traim" e mai ok dpmdv.:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si da, cruda realitate e ca ai nostri copii nu se vor mai juca singuri in fatza blocului sau in parc ci numai supravegheati de noi, de educatoare, de invatatoare etc...

Eu stau fix la intrarea in parc titan, fix in fatza geamului am un mare loc de joaca, dar niciodata nu am vazut o gashca de copii care sa se joace singuri asa cum o faceam eu pe vremea mea...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hellie. .sunt complet de acord cu tine. Eu sunt cea mai mica dintre voi..dar chiar si asa..tot pit observa cat de diferite sunt lucrurile fata de cand eram eu mica...

 

Tin minte ca mergeam la gradi singura..nu era teama ca acum..pt ca nu erau pericole ca acumma jucam cu cheia de gat..am avut acces la desene..cartoon network..nedublate...am învățat engleza..m-am invatat cu pronuntia..dar am si citit. .cred ca depinde si ee copil..

 

Sunt de acord ca trebuie sa fie in pas cu tehnologia. .nu ii putem rupe de asta..ma gandesc ca va fi din ce in ce mai greu pt noi sa tinem pasul cu dezvoltarea tehnologica..sunt tare curioasa cum vom comunica cand vom fi bunicute...

 

Cred ca moderația e cheia. ..

 

Appde ținut cu fata spre exterior. .in brate asa prefera sa stea..oare e la fel de nociv? El chiar adoarme in poziția asta..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...