Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

CIRESELE de mai-iunie 2013 (5)


Recommended Posts

Carmen...ce bine ca suge puiul ..sa il tina si sa te scape de muls..felicitări pt pierderea kg..acelasi lucru am patit si eu cu sânii. .asa ca bafta la shopping .

 

Ai dreptate cu publicitatea pe canalele pt copii. Am si eu doua nepoțele care au vrut orice set/ jucarie fe pe disney jr...si părinții au luat .e casa plina de jucărele. Si abia daca se joaca cu ele..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 497
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

De acord cu tine, Hellie!

Trebuie un echilibu in tot ceea ce facem. Din pacate, vad multe cazuri de copii care au fost super protejati cand erau mici, iar cand au crescut putin, au ramas in bataia vantului. Adica decat alaptare pana la 3-4 ani si copilul nici nu ia in greutate, nici nu are alta preocupare decat tzitzi la varsta aceea, ceea ce imi ridica un semn de intrebare, produse bio peste bio, sterilizare la maxim si copilul linge pantofii sau baga diverse in gura, mai bine un pic de moderatie in toate.

 

Carmen, felicitari lui bebe c-a descoperit tzitzi!

 

Maddie, uneori parintii nu-si dau seama ca facandu-le orice pofta copiilor, le refuza acestora sansa de a aprecia valoarea lucrurilor. Sunt parinti care cumpara jucarii pentru ca le plac intai lor, ceva de genul: "daca eu n-am avut, macar sa iau copilului meu de toate". Faza e ca nepoata mea cea mare a preferat uneori sa se joace cu carligele de rufe ale maica-mii si cu un set de castronase de plastic, desi avea saci de jucarii.

Sa nu uit: o idee pentru mai tarziu, desi probabil o stiti: ascundeti o parte din jucarii si le dati copilului dupa un timp. Cand sunt mici, le uita repede si vor fi ca noi. Daca le au pe toate prin camera, se plictisesc si le ignora.

Mi-a placut atitudinea unei mamici a unui baietel din clasa mea. La 6 ani, avea un sistem de recompense, gen tabel afisat in camera, cu buline primite pentru diverse fapte, in urma caruia isi primea jucaria/obiectul dorit. Parintii erau consecventi, baiatul era si foarte bine educat, dar deschis, comunicativ, fericit, nu suferea ca nu primea imediat ceea ce-si dorea, dar in acelasi timp aprecia mai bine si jucaria, dar si efortul financiar al parintilor.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lily..asa e..stiam chestia cu ascunsul..si funcționează. .observ la nepotul meu de 1 an jum..

App de recompense. Si ai mei au făcut asa. Mi-au promis daca termin prima din clasa in cls 1 ca imi ia bicicleta. .mi-au luat in cls a patra:) si tot prima am fost. .apoi la generala..daca termin cu 10 imi ia calculator. .am primit in cls a noua. Si tot 10 pe linie am avut. .stiam dificultățile financiare. .asa ca nu m-a afectat .imi placea si mie jocul ăsta. .si stiam ca daca ar fi avut..mi-ar fi luat mai repede. .

 

De la o colega de birou..ea le-a luat copiilor tot ce au vrut vreme de cativa ani..iar anul trecut de mos Nicolae au primit ca alții. .doar dulciuri. .au fost ai mici tate dezamăgiți . Si imbufnati. Atunci a realizat ea ca ei nu mai stiu sa aprecieze deloc c au si a spus stop..a trecut pe sistemul recompenselor. .care funcționează bine:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut.

Noi duminica am avut botezul, a fost intim, copii s-au jucat in gradina ca vremea a tinut cu noi, a iesit bine. La biserica T. a urlat mai tot timpul dar apoi s-a linistit. Saracul de la poze avea ochii cat cepele si parca nu ii mai putea inchide de zici ca era teleghidat. Noi i-am facut singuri baita de a doua zi pt ca nasii nu au putut ramane.

Si eu cred in moderatie, nu cred ca curentul bio la modul extrem, dar nici nu imi hranesc copii cu junk food cat pot. Cand mai cresc au timp pt toate tampeniile. Cat despre TV N. se uita seara cam o ora pana bea laptele inainte de culcare, dar credeti-ma ca da dependenta. A fost o vreme cand vroia doar ipad si tv, ne-am cam speriat, desi mergeam afara, faceam tot felul de jocuri, parca nu o mai tenta nimic, vroia doar tv....asa ca am luat masuri. Sunt de acord ca traim alte vremuri, dar nu o sa fiu de acord sa ii dau ipad la 5 ani numai ca are si vecinul. Iar din pacate din ce am vazut la verisorii mei care sunt mici accesul la prea multa tehnologie nu ii ajuta sa socializeze ci dimpotriva... nu comunica, au majoritatea prietenilor virtuali, sunt cam salbateci.

Azi am facut si noi vaccinul de 2 luni, sper sa treaca fara reactii adverse.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Flory, Dudutza, multumesc mult!

 

Carmen, e cea mai buna veste! Felicitari si sa o tineti tot asa, mai ales ca productia e in floare la tine!

 

Azi a venit bona la acomodare, s-a descurcat bine, are voce placuta, l-a pupacit pe picioruse...

 

A plans la ea in brate, eu in alta camera, dar cand i-a dat sa pape, cu lacrimioara in coltul ochiului a prins-o totusi de deget cand am venit si eu sa ma vada.E si maine o zi.

 

Mai fetelor , copiii vostri stau mult si bine in bratele bunicelor? Al meu nu prea si o vad pe mama ca e frustrata.

 

Eu am constatat ca Edy e super obosit-suprasolicitat dupa 1.5-2 h cu jucarii si cu povesti si trage cate un somnic de 30-45 min . Dar s-a scurtat somnul de 3-4 ore de amiaza. Nu se poate si asa si asa.

 

Vicky, ati ajuns cu bine? Da-ne de veste.

 

Edy azi nu a avut scaun deloc cu smecta si zeama de orez. Poate maine.

 

Va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hei, Mony! :) eu nu mai stiu daca ti-am urat sau nu de ziua ta...sunt din ce in ce mai aeriana si nu stiu de ce..in fine...iti urez acum: la multi ani fericiti si sanatosi!

 

Ma bucur mult ca e bine cu bona, stiu ca te-ai chinuit ceva sa o gasesti:) sa fie bine!

 

A meu sta la bunica-sa, dar nu cu orele....dar minim 15 minute sta.

 

Eu am fost azi la birou unde a fost inconjurat de vreo 40 de oameni...nu a plans piticania, dar cand am ajuns acasa a cazut lat de oboseala...abia adineaori s-a trezit si doarme de pe la 5.

Ma bucur intr-un fel ca nu plange cand e multa lume..poate asa va fi si la botez:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...