Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

CIRESELE de mai-iunie 2013 (5)


Recommended Posts

Buna!  [flo2]

 

Maddie ati fost superbi la botez!  [il]

 

Andreea felicitari pentu reeducare. Sper sa gasiti un medic ok.

 

Doina, si eu cred ca a crescut Filip ok in greutate, Adelina in schimb a luat in greutate in prima luna putin si in a doua mai mult. Bebeii nu cresc liniar ... Poate luna asta a cresut mai mult in lungime sau a dobandit achizitii noi.

 

Hellie si eu sunt de acord cu faptul ca trebuie moderatie in toate si nu trebuie sa picam in extreme. Si pe mine ma cam enerveaza ca deja se exagereaza cu bio si eco ... mai ales ca de multe ori faptul ca pe eticheta scrie "bio" nu garanteaza de fapt ingredientele naturale si se poate sa dam o caruta de bani a proasta.

 

Hainute eu am luat de la danina si de la pifou si mi-au placut mult (acum au ramas mici toate) de la c&a cand am mai gasit vreo oferta sau promotie, din Auchan am mai luat luat body-uri si am mai primit de la Premaman, h&m si Pierino, am fost multumita de toate. Trebuie sa ne aprovizionam, pentru ca mai avem destul de putine hainute (mai ales lungi) si acusi raman mici, Am gasit site-ul de la pifou http://www.pifou.ro/ si ma tenteaza sa cumpar online setul asta [:D] http://www.pifou.ro/nou-nascuti-personal/seturi-nou-n/set-complet-fetite-3-6-luni-pifou-fabricat-in-romania

 

Si noi am facut marti vaccinul, in seara aia nu a facut febra, i-am pus jumatate de supozitor cu paracetamol ca sa nu o doara si a dormit destul de ok. Eu tot cu termometrul dupa ea am fost. A doua seara dupa vaccin a facut 37,8 ... pediatra mi-a spus sa pun supozitor daca e temperatura peste 37,7, dar eu am considerat ca nu e febra, nu e nici macarr 38. Asa ca i-am facut baita cu apa calduta- un pic mai rece decat de de obicei si i-a scazut dupa vreo ora la 37,3.

 

Aseara a adormit ca niciodata pe la 22.30-23... am mutat si eu baita mai devreme. S-a trezit pe la 1 i-am dat sa pape, a adormit inappoi. Pe la 3:30 ma tezesc ca-mi curge sanul drept si il simt tensionat. Am aprins veioza, cand ma uit - era sanul drept cat casa poporului [fal] I-am dat la biata fata sa manace in somn, nici nu s-a trezit, numai ca sa-mi detensioneze sanul. M-am dus la baie, am facut frectie cu compresa calda, am muls manual, mai spre dimineata iar i-am dat, de data asta din ambii sani si pana la urma e ok. A revenit la normal.

 

Azi am iesit la plimbare pe la 1:30 si am stat apr oape pana la 4. Nu am mai scos-o de duminica din cauza vremii si astazi cum a fost frumos amscos-o sa-i ajunga 3 zile  [:-)))]  Am facut ture de parc pana m-am plictisit si apoi m-am dus sa duc doua invitatii la niste prieteni care lucreaza relativ aproape de noi. Ea dormea ... cand am ajuns acasa a mancat de-a rupt si a facut si un kk mare  [:-)))]  SI eu sunt rupta ... trebuie sa repet, poate mai slabesc pana la botez.

 

Apropo, nici eu nu am mai auzit de decor pt cristelnita ...  suna bine, noi nu am comandat decat pentru mese si scaune, probabil o sa avem si animatori. Invitatii  am facut, inca suntem la stadiu de impartit, sper sa apucam sa le dam pe toate, avand in vedere ca totusi facem un botez mai "mare". Dar mai avem timp pana pe 5 octombrie. Oricum, teefonic am anuntat cam pe toata lumea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 497
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mony..Mulțumesc frumos! :*

 

Noi de invitații am uitat. .ne-am adus aminte cand oricum era prea tarziu:)) si am avut 75 de invitati:))

 

O sa ma uit si eu pe site-urile recomandate de voi..trebuie sa iau salopete de toamna. .mi se par asa mari cele de 3-6 luni..si nu stiu ce sa fac. Cred ca iau si de la h&m..ei au pt 2-4 luni..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hellie, eu scriu de pe tel si probabil de aiA sunt mai scurta. Incercam sa ne mutam, am de vazut multe lucruri ptr noul apartament, am un prieten arhitect care m a cam pus la treaba, el ma ajuta la decorarea interioara. Dar promit sa revin cand ma organizez cu timpul

Lucrusoare am pana la 2 ani. Doua prietene din grupuri diferite mi au predat garderoba completa a fetitelor lor. Sunt lucruri foarte frumoase si multe, chiar glumeam ca as putea sa o imbrac in fiecare zi in alt costumas si nu le as termina prea curand. Mie imi place sa sopinguiesc, mai ales online dar nu am ce, as fi chiar exagerata.

Mada, chiar ati fost superbi! Bebele tau se va mandri cu o mamica tanara si frumoasa, va fi invidiat de prieteni.

A mea azi s a intors de pe spate pe burtica, de doua ori. De fiecare data a ramas blocata, nu stia ce sa faca cu manutzele dar s a intors clar. Voi incepe sa ii tin un jurnal cu "realizarile" din perioada bebelusiei

Va puup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

 

Si eu va citesc zilnic de pe telefon, dar nu prea imi place sa scriu de pe el...la calc ajung mai rar din lipsa de timp.

 

Am fost si ocupati in ultima vreme, am avut botezul, apoi am plecat o saptamana la mare, am revenit ieri. A fost f bine, m-am odihnit si m-am relaxat...atat cat s-a putut cu 2 copii.

De fapt, cel mare ce m-a solicitat mai mult, sora-sa a fost exemplu de cumintenie:) A papat, a dormit, si s-a plimbat muuuult.

A facut si ea 3 luni, se intoarce de pe burtica pe spate de vreo saptamana si exerseaza si invers.Deocamdata nu i-a reusit.

In rest chicoteala si veselie toata ziua.

Cu silueta tot cam asa, nu stiu exact cat are (estimez in jur de 5), dar sper sa ajungem sapt asta la medic la evaluare.

Apropo, Doina, nu-ti face probleme cu greutatea, atata timp cat creste, e vioi, mananca si doarme bine, eu chiar nu m-as ingrijora.

A mea a luat in prima luna 420g, a doua 800g si acum tot cam in jur de 800-900g. Putin, ar spune multi, dar daca asta e ritmul ei, ce sa-i fac? S-o bag pe friptura de porc:))?

Chiar glumeam cu sotul ca bebelina noastra bea lapte cu 0,01%grasime de e asa supla:)

 

Apropo de educatie....e treaba greeaaaa. R e intr-o faza destul de "nebuneasca".Adica nu prea ne asculta, mi se intampla sa vorbesc cu peretii de multe ori...Pana pe la 3 ani si ceva a fost ff cuminte, de cand cu gradinita face mai multe nazdravanii.

Cu dulciurile, nici eu nu sunt de acord, adica nu in exces. Noi nu i-am dat nimic pana la 2 ani, apoi fara sa vrem a intrat in contact cu una cu alta. Dar nici acum nu face exces, nu a mancat niciodata chipsuri, nu bea sucuri, nu mananca guma. O sa aibe timp....

 

Asa si cu restul, moderatia mi se pare f importanta. De fapt, ne trebuie noua multa disponibilitate sa ne jucam cu ei, sa-i antrenam in jocuri frumoase si nu sa-i lasam cu o tableta in fata cu orele. Tableta care,isi poate avea si ea utilitatea ei, sunt de acord, dar cum spuneam,nu in exces. La fel si desenele,pe Disney sunt unele chiar educative, noi acolo ne uitam. Dar nu mi se pare o tragedie daca nu stie copilul nu stiu ce personaj din desene si la gradi restul il stiu.

Sunt multe de spus pe acest subiect, educatia unui copil nu e lucru simplu, asta e clar.

 

Hai ca m-am intins.

Miche, f frumos site-ul micolino, dar preturile mi se par un pic mai mari, am mai gasit si eu un site cu hainute carters parca un pic mai ieftin...n-am apucat sa studiez f bine. Vi-l las si voua http://www.modabebe.ro/ClientServlet?

 

Si noi trebuie sa facem ceva achizitii de toamna-iarna. Ralu, multumim de pontul cu H&M, cred ca dau azi o fuga.

Criu, ce bine ca ai atatea hainute, eu nu am primit nimic, nimic :(

 

Fug la datorie:)

Va pup pe toate

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata, fetele!

 

Suntem aproape, va citim dar mai greu cu scrisul. Am fost ocupata saptamana asta cu diareea lui Edy urmata de constipatie (in prezent) si cu bona. Cu bona e binisor dar unele chestii ma oripileaza, nu le face cum le fac eu si mie mi se par greseli grosolane, nu stiu cum nu isi da ea seama, cred ca are emotii,nu stiu, dar face uneori tampenii.Gen spala sticluta si in loc sa o puna in sterilizator sau orice alt vas curat (nu am suport, caut sa cumpar) o pune sa se scurga pe laveta cu detergent ???!!! Ii spun sa aiba grija cu caruciorul la borduri sa nu se tranteasca dar nu prea ii iese etc. Offf!!!! Degeaba ca nimeni nu poate fi mai bun pentru un bebe decat mamica lui!!!

 

Cu diareea e cam asa: sambata si duminica eu si sotul am avut episoade de diaree si voma, desi am fost despartiti, el la nunta eu acasa, ne-am dres cu smecta si regim.

Marti a facut Edy diaree, la 8 dimineata si din nou la 14.Mama mi-a spus sa ii dau smecta , sa continui cu lm dar lp sa il prepar cu zeama de orez si cantitate de lp mult mai mica.Zis si facut, asa am continuat pana ieri, dar totusi miercuri-joi-vineri -si azi e sambata bebe nu are scaun si il vad ca se screme de se inroseste. I-am facut masaj la burtica si aseara, si ieri seara si inca nu face. Mi-e o mila, m-am certat si cu mama ca ce tratament e asta? Sotul zice ca sunt vrajitorii etc.Smecta i-am dat 2 zile doar.Nu-mi place sa o spun, dar nu mi-a placut ce tratament mi-a dat si nici efectul. Adica ok, s-a oprit diareea dat de ce trebuia sa ajungem la constipatie? Mentionez ca mama e medic primar pediatru cu experienta de peste 30 de ani. Simcri, poti sa imi spui ce parere ai?

Restul fetelor, voi cum ati procedat in cazuri dinastea?

 

Va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua !

Mony poate sa mananci tu pere ,piersici si fructe de-astea laxative poate reuseste Edi sa faca kk ,daca nu ,cred ca trebuie sa apelezi la supozitor pana iese ''dopul'' format.Adica eu zic sa nu astepti sa se regleze de la sine ca el s-a constipat in urma tratamentului .

Bona poate face asa de la emotii ,pana la urma se obisnuieste ea.

Fetele cu shoping-ul va dau si eu o adresa :http://www.flickr.com/photos/imbracaminte_copii   dezavantajul este ca trebuie o comanda de minim 500 ron dar se poate sa se uneasca mai multe persoane sa faca comanda .

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mony, eu zic sa ai incredere in mama ta, daca-i medic pediatru, a vazut ceva copii cu diaree la viata ei...Asta-i tratamentul clasic, smecta si zeama de orez, cu variatiile protectis si debridat. Acum de ce nu ii pui un supozitor? Sper ca nu crezi tampenia aia cu 'se invata asa'. Asa mi-au facut si mie capul calendar unele. Sa stii ca intre 5 si 11 saptamani bebele meu a facut NUMAI cu supozitor, la 2 zile, si nu s-a invatat deloc asa, ba mai mult, acum daca ii zic "fa caca" face, deci face constient.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mony eu din fericire nu am avut probleme cu nici unul dintre ei cand erau bebei.

Au fost sanatosi tun ,dupa ce am intarcat a fost alta treaba.Nu stiu tratament pt diaree si ai mei in plus au fost exclusiv pe LM pana la 6 luni ,nu stiu la cei cu mixt ce sa zic.Pentru constipatie nu faceam nimic tot din cauza ca erau pe LM .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...