Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

CIRESELE de mai-iunie 2013 (5)


Recommended Posts

crina sa traiasca micul crestin :*

 

raluca sanatate dragelor

 

madd si eu am facut dreptul dar la spiru si la distanta :D

 

iulia :*

 

dap fetelor sunt pizitiva si tare pe pozitii nu ma las pt ca sunt prea ambitioasa :)) matei oricum este fan titi si chiar nu cred ca va renunta la san ; titi a lui este cea mai buna prietena, el nu adoarme fara si (ca si in nomentul asta) dparme cu titi in gura :D

 

raluca asa frig? ptiu ... chiar vine toamna :(( dimi si seara frig ... soarele nu mai are putere....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 497
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna fetele!

 

Crina, felicitari pentru botez si sa fie sanatos micul crestin!

 

Ralu, nu cred ca e cazul sa cazi in butoiul cu depresie:) Capul sus, mami! In definitiv bebe are 3 luni aproape, a beneficiat cat de cat de anticorpi etc...si in afara de asta, poate chiar va mai dura LM-ul. Iar daca tu crezi ca nu ai facut tot, probabil ce iti mai ramane de facut e sa apelezi si la o consiliera sa vezi ce are de spus...

 

Maddie, te felicit pentru ceea ce ti-ai propus. E o idee ff buna. Dar nu poti face doar un master in drept?! Ce facultate ai facut prima data?

Si sa stii ca si eu ma mai gandesc uneori sa mai fac ceva...desi in meseria pe care o am, am cam facut ce era de facut. O sa fac sigur un MBA, dar peste cativa ani ca trebuie sa adun ceva bani. 

 

Fluturash, eu am observat de cand ai nascut, din ce povesteai tu, ca intre tine si sotz sunt ceva disensiuni. Voi stiti cel mai bine, dar sfatul meu prietenesc este sa nu renuntati usor. Te mai linistesti si tu la ai tai, sta si el un pic singur si reflecteaza....si poate cand te intorci sunteti un pic mai relaxati si linistiti si va mai ganditi un picutz. Hai ca va fi bine!:)

 

Simcri, si al meu naparleste...nu in smocuri, dar gasesc perisor de al lui peste tot:)

 

Raluca, sanatate multa! Sper sa nu ia si bebe Miruna raceala. Cum iti mai este ochiul?!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aaa...Fluturash, sa stii ca nici al meu nu are prea mare rabdare cu bebe. Il vad cum se enerveaza cand ii plange in brate, se supara asa. Initial m-am rastit la el de cateva ori sa nu se mai enerveze etc....si il vad ca face eforturi, transpira, se chinuie, dar tot se enerveaza...si cateodata imi reproseaza mie ca cica eu l-am "invatat" la tzatza si ca mumai lla tzatza se potoleste. Ceea ce epartial adevarat, dar nu chiar. Adica chiar aseara i-am demonstrat ca se potoleste si fara tzatza.

ideea e ca eu nu il mai bag in seama si nu ma mai enervez si eu...cat ma ajuta e suficient: cu baitza, face curat in casa singur, cumparaturi numai el, sta cu bebe cand am eu urgente de iesit...si seara juma de ora macar tot sta cu el. Incet incet incet o sa evoluam toti 3 :)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simcri fain proiect ai , spor!

Crina felicitari :)

fluturash - cred ca marea majoritate a barbatilor sunt afectati de bebel unii mai putin, altii mai mult. Daca mi-ar fi zis cineva ca al meu sot imi va face ce mi -a facut cu bb as fi zis ca nu are toata tigla pe casa, eram in stare sa imi bag mana in foc ca al meu sot va accepta bb si va fi exemplar. Realitatea a fost alta. 

Acum dupa 4 luni s-a mai dat pe brazda si imi spune ca nu stie ce a fost in capul lui, ca schimbarea a fost prea mare, ca i-a fost greu sa accepte ca timpul nu ii mai apartine, ca nu mai e el in centrul atentiei, ca nu mai poate face tot ce isi doreste etc.

Intr-un moment asa delicat sa nu ai baza in sot e greu, uneori deprimant, dar cred ca daca inainte era o baza soolida, se depaseste si acest moment.

Sper pauza sa ajute

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hellie, stiu ca tu ai luat marsupi plus si ai mai spus o data, dar nu am retinut: te doare mijlocul de la el?

Azi am iesit cu bebelina intr-un marsupiu din acela de la chicco, dar ma doare mijlocul de la el si nici nu am mers mult, maxim 1 ora....

Ma bate gandul sa iau si eu un marsupi, dar daca imi solicita la fel mijlocul....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele!

 

Crina, felicitari pentru botez si sa fie sanatos micul crestin!

 

Ralu, nu cred ca e cazul sa cazi in butoiul cu depresie:) Capul sus, mami! In definitiv bebe are 3 luni aproape, a beneficiat cat de cat de anticorpi etc...si in afara de asta, poate chiar va mai dura LM-ul. Iar daca tu crezi ca nu ai facut tot, probabil ce iti mai ramane de facut e sa apelezi si la o consiliera sa vezi ce are de spus...

 

Maddie, te felicit pentru ceea ce ti-ai propus. E o idee ff buna. Dar nu poti face doar un master in drept?! Ce facultate ai facut prima data?

Si sa stii ca si eu ma mai gandesc uneori sa mai fac ceva...desi in meseria pe care o am, am cam facut ce era de facut. O sa fac sigur un MBA, dar peste cativa ani ca trebuie sa adun ceva bani. 

 

Fluturash, eu am observat de cand ai nascut, din ce povesteai tu, ca intre tine si sotz sunt ceva disensiuni. Voi stiti cel mai bine, dar sfatul meu prietenesc este sa nu renuntati usor. Te mai linistesti si tu la ai tai, sta si el un pic singur si reflecteaza....si poate cand te intorci sunteti un pic mai relaxati si linistiti si va mai ganditi un picutz. Hai ca va fi bine!:)

 

Simcri, si al meu naparleste...nu in smocuri, dar gasesc perisor de al lui peste tot:)

 

Raluca, sanatate multa! Sper sa nu ia si bebe Miruna raceala. Cum iti mai este ochiul?!

Mersi! Cu ochiul mi-am revenit. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Azi am fost fete plimbarete. Fetita a mers cu mami la scoala, sa-i cunoasca colegele. Pai daca burtica a crescut sub ochii lor, sa vada si puiul ce-a iesit, nu? [:)] De acolo, la fosta scoala, sa luam adeverinta si uite asa a trecut timpul. A fost foarte cuminte, a ras cu toata lumea si s-a plimbat din brate in brate. [pk]  

 

Iulia, incearca sa-l iei usor pe sot. Unii barbati nu intra asa de repede in rolul de tatici. Spune-i clar, cu virgula si punct cu ce sa te ajute. Stabiliti cateva activitati pe care sa le faceti impreuna: baia, plimbarea de seara etc. Se va lipi taticul de bebe treptat, pe masura ce va creste si il va vedea mai mult ca un copil si mai putin ca o papusa lipita de tzitzi non-stop. Ahhh, incearca sa iesi cu prietenele sau sa-ti gasesti un motiv de plecat de acasa si lasa bebele cu taticul. Imposibil sa nu se lipeasca cei doi, cand o incepe Ingrid sa-i arate gingiile.

Am avut si eu tensiuni de genul cu sotul prin luna a doua a fetitei. Aveam impresia ca numai eu am copil, caci era lipita de mine 24 din 24, ma simteam arestata la domiciliu. Sotul ba la serviciu, ba o iesire cu colegii, ba seara un film la tv.. Si mie imi picau peretii in cap: bebele nu dormea ziua decat la plimbare, iar seara imi lua vreo 2 ore s-o adorm de ma simteam rupta, aveam muulta treaba prin casa si ajutor mai deloc... vorbeam cu peretii. Intr-o seara efectiv n-am mai rezistat. I-am pus-o in brate s-o adoarma, m-am imbracat si am plecat afara. Am stat vreo jumatate de ora, m-am racorit, apoi m-am intors si am adomit copilul. Cred ca si-a dat seama ca-i de rau, caci de atunci a inceput sa se implice mai mult.

Ajuta mult daca petreceti weekendurile sau cateva zile impreuna de dimineata pana seara. Asa vad si taticii ca nu-i usoara meseria de mamica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua !

Crina sa va traiasca micul crestin !

Madd bravo tie ca mai ai putere pt inca o facultate ! 

Raluca ,sanatate !

Fluturash eu zic sa nu te grabesti cu concluziile ,mai asteapta putin ,sotul tau inca nu s-a adaptat la viata cu un bebe . Si noi ne certam tot timpul cand era Ana mica ,ea era si f. plangacioasa si e greu sa fi calm cand in casa erau numai tipete de bebe  .Asa a fost si al meu la primul copil ,nu m-a ajutat cu nimic ,nici nu-mi venea sa cred ca e aceeasi persoana cu care m-am casatorit ,era un strain in momentele acelea. Mi-a spus ca era un pic gelos pe bebe si de aceea se purta urat cu mine ,eu nu-i mai acordam aceeasi atentie si ii venea greu sa  se implice in cresterea fetei . Incearca sa nu ai prea multe asteptari de la el ,pe masura ce bebe va creste se va implica si el mai mult . Multa rabdare iti doresc !

Ralu daca Matei este fan tzitzi ,nu va renunta usor la ea si daca el nu renunta ,o sa ai si productie . Ma bucur ca te tii tare pe pozitie !

Noi ne pregatim de scoala si de gradi ,mai avem asa putin pana incepe scoala.

Vreau sa-l mut pe Dragos la o alta gradi  ,particulara ,au grupe cu copiii mai putini ,poate asa nu se va mai imbolnavi .Anul trecut din a doua saptamana de gradi a inceput cu boala.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!

 

Concluzia mea e ca 99% din barbatii sunt cam aerieni si trebuie "ghidati" si incurajati/felicitati mereu.

Mama mea mereu mi-a zis sa nu iau totul asupra mea, sa nu le fac eu pe toate pentru ca "le stiu sau le fac mai bine decat el", pentru ca asta e foarte gresit. Tin minte ca intr-o sambata el mi-a propus sa mergem la tara la un gratar, dar eu imi propusesem sa fac smotru in bucatarie si am zis pas, iar el a plecat. Pe cand eram eu fericita ca pot sa frec dulapurile fara sa ma grabeasca el, m-a sunat mama si m-a certat ca sa nu mai fac asta niciodata. Daca sotul nu-ti reproseaza ca nu straluceste gresia si vrea sa mergeti la distractie, asta sa faceti. Mie mi s-a fixat tare bine asta in creier.

La noi dupa ce a aparut bb totul s-a schimbat in bine. Noi nu am fost decat la inceput genul de cuplu care sa ne pisicim si sa ne alintam reciproc, dar cu timpul ne racisem cumva, bb intarzia sa apara si s-a pus si la noi problema divortului, dar am ramas insarcinata si el a inceput sa se schimbe in bine.

A devenit grijuliu, protector, nu a mai comentat ca, cheltui multi bani, atat timp cat sunt pentru bebe si tot asa. Acum  va spun sincer ca nu-i da bibe (la inceput Anda se ineca f usor si sotul se speria), nu schimba scutecul (ii este scarba de kk si nu vrea neam sa incerce), nu a ramas niciodata singur cu ea in casa sau afara. Acum o sa ziceti cu ce ma ajuta. Ei bine curatenia in toata casa a ramas sarcina lui, cumparaturile la fel, sta si se joaca cu ea cand gatesc sau fac dus, iesim toti 3 la plimbare aproape in fiecare seara fara sa comenteze, baita o facem impreuna, el pregateste bibe cu lapte, pune la sterilizat etc.

Sambata l-am exilat cu mama la tara si a copt cate un sac de vinete, ardei si gogosari de le-am pus la lada si-i spunea mamei ca abia asteapta sa ajunga acasa la "Bibi" - cum ii spune el. Chiar l-a intrebat mama daca-i mai pare rau ca nu am avut baietel, iar el a raspuns ca nu l-ar deranja nici al 2-lea bebe sa fie fata.

Deci, schimbarea poate fi si in bine, poate apropia 2 oameni, iar schimbarea lui a fost atat de vizibila, incat a fost observata de toti.

Nu v-am spus toate astea sa ma laud, ci doar sa va demonstrez ca rabdarea, increderea, sustinerea, incurajarea si credinta dau rezuiltate.

Draga Fluturash capul sus si sunt sigura ca sotului tau ii veti lipsi si totul va fi bine.

Cita_ralu - fii pozitiva pentru ca lp si biberonul nu sunt balauri, in plus varianta propusa de Flafi e super ok. 

Raluca1109 - eu i-am dat Bromhexin pt tuse (chiar daca pe el scrie ca se da dupa 1 an, dr mi l-a prescris) si i-a trecut tusea imediat. 

Felicitari celor botezati, sanatate celor bolnaviori!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...