Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

CIRESELE de mai-iunie 2013 (5)


Recommended Posts

Va citesc mereu. Multumesc pt sfaturile de adormit bebe. Încet încet depășim crizele de plâns isteric... Bebe sta în body cu mânecă scurta. Îi mai pun șosete din cauza ac- ului. Citisem k un bebe a avut febra: febra la bebelusi e de la 38.2. Așa mi.a zis mie Pediatrul. Multă sănătate. Poop
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 497
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Febra nu vrea sa plece tot alternanta nurofen paracetamol a fost, de mancat ne chinuim si pe urma mai si varsa, am trecut la supozitoare azi, si acum am constat ca are rosu in gat si un pic rosu intr-o ureche,asa ca il bag pe zinnat, desi poate fi rosu iritat de la varsaturi, reflux dar cand am preparat flaconul a adormit, somnoleaza mult, aseara deja ma luase disperarea ca a varsat cam tot si vroiam sa ma duc la spital dar n-a vrut sotul ca apoi ce ma enerveaza ca parca e doctor, ca sa nu-i dam atb sa asteptam 48 de ore ca nu mergem la spital ca n-au ce a faca, dar eu de 48 de ore nu dorm sa stau sa-l pazesc stau cu diazepamu pregatit sa nu faca convulsii, si apoi ma duc la munca, am creierii varza, nu stiu de ce nu ma pot detasa, sunt atat de panicata ca imi vine sa-mi dau palme

 

Hellie cred ca e cerumen, la Andrei gasesc asa cateodata

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gemenasii sunt bine, multumim de intrebare, au 56cm, 5,1kg Gabriel un dolofanel, 4,85kg Mikael.

 

Mikael se mai lupta cu colicii uneori dar s-au ameliorat. Am facut vaccinul si a fost apatic cateva ore (a se citi cuminte, nu avea nici forta sa planga). Insa a ramas ragusit dupa sau si-a dezvoltat o noua modalitate de tipat... Se aude infundat tipatul, in rest vocea e normala. Gabriel mi-a facut febra dupa vaccin, 38,8 seara si 39,1 dimineata a doua zi, dar am rezolvat cu panadol baby. Efectul secundar la el a fost o constipatie timp de 48 de ore, am rezolvat azi cu termometrul (cred ca ar fi iesit si fara, ca a scos tot moale).

 

Zilele astea isi dezvolta apucatul. Au inceput cu parul meu, acum se prind si de biberon si de haine, chiar azi a incercat Mikael sa apuce o jucarie care ii atarna deasupra capului.

 

Dau si ei din gura, "vorbesc", dar nu iese nimic, ca in poezia cu stiuca, ganguresc, de cateva zile zambesc constient cand le vorbim.

 

Isi sustin capul bine cand sunt pe burta, le cam balangane cand sunt pe umarul nostru, dar ei incearca. Cand sunt culcati si ii ridicam noi uneori il tine bine si sar dorect in picioare, alte ori le e lene. Inca nu s-au rostogolit.

 

All in all eu zic ca sunt dezvoltati tocmai bine.

 

Dorm 90% doar infasati. Daca ii las liberi nu dorm mai mult de 30min si se trezesc ametiti, isi pierd echilibrul si dau din manute in toate partile iar apoi urla

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elyana felicitari pentru voinici, par bine dezvoltati, noi am devenit lenesi, la inceput ridicam bine capul, dar nu ne place pe burta facem mare scandal, cu voiajul in romania n-am mai exersat si acum ne e cam lene sa ridicam capul stam mai mult cu nasul in cearceaf
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pe umarul meu ridica si el capul. Pe burtica a dormit, cam lenes sa munceasca. 

Elyana, ai 2 voinicei. 

Jucarii apuca al meu de vreo saptamana, aproape de 3 luni ca varsta. La o luna se speria de ele. Are plusuri, dar e interesat de niste plastice colorate, elicoptere si ursulet, de agatat la carucior, le-am pus la patut. 

Azi e marait si imi pare ca duce mana la ureche. Aerul conditionat! Dar si fara, urla.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simcri, tu nu te poti detasha pt ca te gandesti la toate efectele pe care o anumita suferinta le poate avea. Stii prea bine toate implicatiile, si fiind vorba de copilul tau.....normal ca esti in verva.

Cat despre parerile sotului si ale oricui altcuiva...sfatul meu e sa faci cum crezi tu. Sunt doua motive: tu esti mama si cunosti puiul mai bine ca oricine, si esti si cadru medical. Plus ca la spital, alt medic poate vedea problema si fara implicare emotionala cum e in caul tau.

 

Elyana, felicitari! Super voinicei puiutzii! Cand plecati la tati?!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Greu e de partea asta a baricadei...parca zic ca nu se mai face odata mare, daca imi flutura prin minte bb 2 acum c'est fini

 

Cu jucariile de curand a inceput sa fie interesat Andrei, de apucat inca nu doar pe el se trage de par si pe mine de par si de ochelari, deja mi-a tras o pereche s-au facut praf pe gresie :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

simcri cum mai este strumful? sper ca bine

 

elyana voinicei baietii :*

 

pe burtica facem si noi mai multe exercitii si stam, isi tine ok capul, mai baga nasul in cearceaf ca sa-l linga :) eu abia ast sa doarms asa ( cand va fi ok? ) pt ca sper ca atinci sa mai scapam de somnicul din brate :)) si poate chiar mutat in patut :))

 

jucariile nu foarte mare interes acolo cateva minute :)) in rest mukta vorbaraie si ras daca se vb se rade la el :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu l-am lasat pe Mikael sa doarma asa de cand avea o luna, dar cu supraveghere. Oricum nu rezista mai mult de 20-30 min, amorteste.

 

Voi aveti probleme cu forma capului? Eu ma lupt cu ei sa doarma si pe partea "cealalta" ca li s-a aplatizat craniul pe partea preferata. Oare se rezolva sau ma vor injura cand cresc? La fete nu conteaza asa mult ca le acopera parul, dar la baieti... Apropo de asta, Mikael s-a tinut de urechi in burta, s-a nascut cu urechi de elf, varful era rasucit. Si-au revenit in cateva saptamani dupa nastere, dar e ramas cu o ureche mai mare si una mai mica la partea de sus. Nu e foarte vizibil, stiu ca aveam un prieten cu aceeasi problema si nu am observat pana nu mi-a zis el. Gabriel, in schimb, din cauza spatiului restrans in burtica, si-a impins fata in pelvisul meu si s-a nascut cu barbia stramba, se ducea spre dreapta. Acum nu mai e asa pronuntat, doar ca are gura de iepuras, adica isi cam musca buza inferioara.

 

simcri, ce mai face baiatul?

 

Legat de somn, doar eu ii infas si le var suzeta pe gat? :)) cred ca o sa scapam de suzi la majorat, deja o cer. Clar trebuie sa mai fac un (UNU, adica 1) bebe caruia sa ii pot acorda toata atentia, ca altfel raman cu constiinta incarcata :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...