Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Agresiune pe internet


Recommended Posts

  • Răspunsuri 43
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Am vazut puzderie de subiecte pe forumul asta de cum lumea se plinge ca trebuie sa plateasca pentru fondul clasei, pentru caiete, carti, practic de la scoala nu ti se da nimic gratis si voi asteptati ca scoala sa va dea scoala laptopuri, ebookuri sau tablete? Really? Wow! Fiu-meu merge la scoala privata in UK si inca nu i-au dat astia laptop de la scoala. S-ar putea sa ma duc sa-i urechesc. [:-)))] [:-)))]

cred ca era vorba despre o initiativa utopica a celor de la educatie, cu ajutorul unor fonduri europene nerambursabile...nici pomeneala sa ofere ministerul/scolile ceva din propriul "buzunar". buzunar care pana la urma tot al nostru (platitorii de taxe si impozite) este, nu-i asa ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intr-adevar, utopica, fiindca acele e book uri se pot pierde sau strica. Cum mai invata copiii, atunci ? O carte daca e scapata pe jos, nu pateste nimic. Nici macar daca o arunca  dupa un coleg de joaca.

Ideea e utopica in sine ca e din categoria"tzara arde si baba se piaptana",ma indoiesc ca scolilor din Romania le lipsesc doar  e-bookurile,asta e punctul lor minus! [alcool]

 

Dana

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ideea a fost alta. Costurile totale pentru ebookuri+digitizarea manualelor si sa ajunga la toti elevii ar fi mult mai scazute decat tiparirea, retiparirea manualelor care in prezent nu acopera nici 40% din necesar.

In plus s-ar scapa de corvoada caratului de ghiozdane avand 10 kg sau mai mult in spatele copiilor de 6-7-8-9-10.... ani la nivel social se inregistreaza afectiuni in masa de la medii la grave a coloanei vertebrale pentru acesti copii din acest considerent.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ideea a fost alta. Costurile totale pentru ebookuri+digitizarea manualelor si sa ajunga la toti elevii ar fi mult mai scazute decat tiparirea, retiparirea manualelor care in prezent nu acopera nici 40% din necesar.

In plus s-ar scapa de corvoada caratului de ghiozdane avand 10 kg sau mai mult in spatele copiilor de 6-7-8-9-10.... ani la nivel social se inregistreaza afectiuni in masa de la medii la grave a coloanei vertebrale pentru acesti copii din acest considerent.

 

Exact. Totusi, oare cat vor putea pastra copiii, ustensilele astea atat de fragile ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letitia, noi nu asteptam sa le dea scoala cate un laptop sau mai stiu ce, copiilor nostri. Eu facusem referire la o stire citita in ziare.

 

Alizee, uite ce ai spus: Si in Romania se discuta ca scolile sa le dea copiilor laptopuri pt a invata de pe ele si sa nu se mai tipareasca manuale.

 

unde ai scris ca e o stire utopica din ziare? Chiar nu mai stiu sa citesc?

Oricum, cum zicea Dana, tara arde si baba se scarpina la basca. Sa se rezolve chestia cu fondul clasei si pe urma va ginditi la digitizare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Nu stiu cum o fi in Romania, dar in Australia majoritatea scolilor incep sa dea copiilor I-pad sau laptop la liceu - in unele scoli doar la clasa a 11a si a 12a, la altele, tot mai multe, de la clasa a 7a. Deci aia cu "eu nu-i iau" sau "ii pun parola sa nu aiba acces", pica.

 

 

Letitia, mesajul meu fusese un raspuns la asta. Era chiar atat de greu de facut legatura intre mesajul meu si asta, pe care il citez eu acum ?

Este deranjant cum rastalmacesti frazele. Si nu este prima oara cand o faci.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Letitia, mesajul meu fusese un raspuns la asta. Era chiar atat de greu de facut legatura intre mesajul meu si asta, pe care il citez eu acum ?

Este deranjant cum rastalmacesti frazele. Si nu este prima oara cand o faci.

 

Da Alizee, este greu,fiind n-are legutura una cu alta, poate o avea in capul tau, dar eu nu am de unde sa stiu. Eu am luat ca atare ce ai scris tu si Marius n-am rastalmacit nimic. Iti mai amintesc o data, asta ai scris:

Si in Romania se discuta ca scolile sa le dea copiilor laptopuri pt a invata de pe ele si sa nu se mai tipareasca manuale.

 

Daca te deranjez, de rog evita-ma.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...