Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

In atentia traducatorilor autorizati - noile prevederi ale art. 320 din legea 36/1995, in vigoare din 12 aug. 2013


Recommended Posts

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Tariful preferential nu-i problema, dar asta inseamna ca trebuie sa ma înscriu din nou ca pfa, apoi sa stabilim plafonul ăla pentru impozitare, iar in cazul meu nu rentează pentru ca nu sunt activa ca traducator.

Ti-am zis pentru 2-3 pagini/an, o sa le zic sorry, pas ;-)

Pana una, alta, stampila ramane in sertar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

marius, nu.

 

Traducatorii autorizati de catre MJ depun, in momentul inscrierii la Finante, formularul acela de impunere anticipata. Platesc impozit anticipat, in anul in care se inscriu, dupa care urmeaza regularizarea, in anul urmator. Doar in anul urmator anului inscrierii poti primi bani inapoi, daca ai platit prea mult impozit anticipat. Sau, daca ai platit prea putin, platesti in plus, diferenta.

 

Si vezi ca exista diferente de tratare a traducatorilor autorizati MJ, adica ce spun Finantele dintr-o localitate poate sa nu "puste" cu ce spun Finantele din alta localitate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc ca este aceasta impunere anticipata de care spui tu, Selene. Imi amintesc (pt ca s-a întâmplat acum 10 ani) ca a trebuit sa estimez eu cam ce venit urmează sa fac, dar era un prag minim, adica nu puteam sa spun 10 lei.

Oricum nu e convenabil sa redeschid PFA-ul pentru un venit de Max. 20-30 lei pe an.

Toate hârtiile alea, completează nu stiu ce jurnal, drumuri la finante, etc. E mai mare daraua decat ocaua, in cazul meu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ingridnen, sunt ceva taxe de platit, mie, personal, cea pentru pensii - 244 de lei lunar - mi se pare foarte mare. Poate nici nu castigi atat intr-o luna. Vorba aia, nu castigi cat dai la vama.

 

Chestia buna este ca, daca platesti contributia pentru pensii prin serviciul stabil, cel cu contract de munca, in calitate de PFA, nu o mai platesti.

 

Raman de platit impozitul pe venit - 16% - si contributia pentru sanatate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...