Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

In atentia traducatorilor autorizati - noile prevederi ale art. 320 din legea 36/1995, in vigoare din 12 aug. 2013


Recommended Posts

marius, nu.

 

Traducatorii autorizati de catre MJ depun, in momentul inscrierii la Finante, formularul acela de impunere anticipata. Platesc impozit anticipat, in anul in care se inscriu, dupa care urmeaza regularizarea, in anul urmator. Doar in anul urmator anului inscrierii poti primi bani inapoi, daca ai platit prea mult impozit anticipat. Sau, daca ai platit prea putin, platesti in plus, diferenta.

 

Si vezi ca exista diferente de tratare a traducatorilor autorizati MJ, adica ce spun Finantele dintr-o localitate poate sa nu "puste" cu ce spun Finantele din alta localitate.

La momentul inregistrarii la finante - platitorul opteaza modul de impunere ales anticipat sau real. Nu-ti impune nimeni.

Iar daca alegi totusi cele anticipat sau estimat de asemenea nu-ti impune nimeni sa declari o suma X anume daca esti "interesant" si te apuci sa declari zeci de milioane anticipat nu o sa vina nimeni sa te intrebe de ce ? Tu declari tu platesti. In lege nu scrie cat ci scrie daca...

Deci....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 29
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

 

 

La momentul inregistrarii la finante - platitorul opteaza modul de impunere ales anticipat sau real. Nu-ti impune nimeni.

 

Optiunea "sistem real" apare pe formularul 220, care este formularul de impunere anticipata.

 

In plus, mie nu asta mi s-a spus. Mie in fiecare an mi s-a spus sa completez formularul 220 - pentru impozitarea anticipata, urmand ca in anul urmator sa completez formularul 200, pentru regularizare.

 

Asta este experienta mea. Cum spuneam, exista diferente intre o administratie financiara si alta, nu au un mod unificat la nivel de tzara de a trata problema traducatorilor autorizati cu functionare in regim de PFA.

 

Asta este formularul 220: http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/formulare/dec_220_2012.pdf

 

La punctul 3, am bifat intotdeauna "sistem real".

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Buna dimineata,

 

Acum am vazut subiectul si va multumesc de up-date.

 

Am si eu o intrebare: am voie sa traduc un formular care se refera la datele mele si daca da, pot sa trec 0 la incasat cu chitanta? Ma gandesc ca nu am cum sa ma taxez eu pe mine pentru ca imi fac o traducere de o pagina, dar nu stiu daca imi este permis sa imi traduc actele mele...

 

Am autorizatie, stampila, dar nu le folosesc decat o data pe an pentru un formular in ceea ce ma priveste.

 

Multumesc [flo2] !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 year later...

Vezi ca nu numai formularea s-a schimbat. Trebuie sa faci o copie xerox dupa actul original, sa o atasezi traducerii. Ordinea este: copie act original + traducere + formula de incheiere. Paginile albe se bareaza. Se capseaza impreuna, stampila se aplica in coltul din dreapta sus, astfel incat sa prinzi ambele foi, adica stampilezi la mijloc. De asemenea, unii notari cer ca atat copia dupa actul original, cat si traducerea sa fie numerotate, insa foile xeroxate se numeroteaza separat, si paginile traducerii, separat, nu consecutiv.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este in discutie un nou proiect de lege, care va transforma traducatorii si interpretii autorizati de Ministerul Justitiei in traducatori in interpreti judiciari.

 

Uite, casandra:

 

Art. 51 - (1) Traducătorului şi interpretului judiciar îi este interzis să presteze serviciile de traducere şi interpretare judiciară în următoarele cazuri:

  1. în cazul în care traducătorul şi interpretul judiciar este beneficiarul serviciului;
  2. în cazul în care traducătorul şi interpretul judiciar este rudă sau afin, până la gradul al IV-lea inclusiv, ori, în cauzele penale, dacă se află într-o altă situaţie dintre cele prevăzute la art. 177 din Legea nr. 286/2009 privind Codul penal cu beneficiarul serviciului de traducere şi interpretare sau cu persoanele la care se referă actul tradus;
  3. este tutore sau curator al beneficiarului serviciului de traducere şi interpretare sau al persoanelor la care se referă actul tradus;
  4. există o suspiciune rezonabilă că imparţialitatea traducătorului şi interpretului judiciar este afectată;
  5. în cazurile prevăzute de alte acte normative.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...