Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Sfecla rosie


Recommended Posts

Si eu fac borsh de sfecla cu cartofi si smantana ...o nebunie. Fica-mea e lesinata dupa ciorba pink.

 

 

N-am gatit cam toata vacanta copiilor si acum tre sa ma pun pe treaba... nu ma trage ata, da' poate daca incep cu ceva mai putin complicat... Cum o faci? Cartofi albi sau rosii? Si la borsh pui borsh magic sau ai o sursa de borsh american(a)?  Merci! :)

S.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ia uite ...nu credeam ca EU, care ma consider un antitalent, ajung sa dau sfaturi pe aici.

 

Sa nu puneti mai mult de o sfecla pentru ca sfecla fiarta are putin gust de pamant, sau asa mi se pare mie ... O sfecla, rasa pe razatoarea mare e suficient cat sa o indulceasca si s-o coloreze ...cartofii si toate legumele din ciorba vor deveni roz.

 

Ela, vroiam sa spun ca eu sunt coplesita de cat de mult si variat gatesti ...plus ca copiii tai par ca mananca orice. Cat sunt de mari de ai reusit performanta asta ? [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:)]  este extrem de obositor Buflea. Banuiesc ca atunci cand ma voi intoarce la munca o sa fac mai rar si mai multa mancare astfel incat sa nu mai gatesc in fiecare zi sau la 2 zile. 

Copiii intradevar mananca orice pt ca de mici le-am dat tot felul de combinati. Nu iti dau ce imi place mie... tu alegi ce-ti place. I-am facut fetei sfecla cu o bucatica de morcov si o lingura de branza de vaci... a mancat de a rupt. Daca nu vroia aveam altceva...

Baiatul are 3 ani jumatate iar fata mai are o luna si face si ea anul...nu imi vine sa cred ce repede a trecut timpul! 

Acum o sa urmeze o perioada mai ciudata pt noi pt ca tati a fost trecut la regim de d-l doctor. Colesterolul este urias. Mai trece si el din cand in cand pe la Mc [batcap] mititelul

 

Sfecla rosie am aflat de la o batrana de la piata...cumparam morcovi sa-i fac suc baiatului ca sa-i dau fierul (a avut mari probleme cu fierul asta), si batrana mi-a spus sa-i pun si sfecla rosie in suc ca e f bun. Eram asa de disperata ca as fi incercat orice. [:)]

Dupa un an si-a revenit fierul la valori normale... si asa e si acum desi nu ii mai dau supliment de fier de 1 an. 

Am auzit ca e bun si pt colesterol...asa ca sotul meu o sa manance probabil mai multa sfecla rosie in urmatorul timp decat isi inchipuia cand mi-a adus sacul ala [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...