Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicutele de iulie-august 2012 va saluta !


Recommended Posts

Ola fetele [flo2]

 

De astazi am oficial fata umblatoare [aerob]  Si-a dat drumul Ana la mers prin toata casa, merge si aplauda intr-una, bucuroasa nevoie mare.

 

Va servesc cu de toate, azi facem 4 ani de casnicie, cred ca Ana s-a pastrat cu umblatul sa faca cadou de aniversarea lu mami si tati.

 

In rest este ok, mananca si nu prea depinde cum are chef si cat este de flamanda, suge in continuare, vorbeste doar ce vrea...este un copil normal (zic eu).

 

Ali sa fie intr-un ceas bun mutarea la casa noua...aaaaaaa si cand mai veniti la timisoara la mall la locul de joaca dati si voi un semn de viata.

 

Am pus la cuptor  http://retetebebelusi.ro/dovlecei-cu-cartofi-la-cuptor/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 415
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Felicitari Ana Ca-milei pentru mers singurica si lui Mattia pentru "vorbit".

Si al meu vorbeste, dar pe limba lui, fraze intregi, cu intonatie. Deobicei, ne dam seama din inotnatie si gesturi ce vrea. De ex., "bdubida da" (imperativ) + aratat cu degetul intr-o directie inseamna "vreau aia, imediat". Doamne cat sunt de haiosi.

 

Vera, e normal sa zica si cuvinte in romana, ei absorb ca un burete tot ce vad si aud si redau cand ne asteptam mai putin. O fi auzit el candva pe cineva raspunzand da la un cioc-cioc la usa. La noi va fi interesant la ce limba isi va da drumul prima, noi ii vorbim in romana, ia la gradi in franceza si (mai putin) in engleza.

 

I-a mai trecut iritatia si a facut kk normal fara vaicareli de dimineata. Buna ideea cu pudra, nu stiu de ce tot uit sa-l dau, cand era nou nascut il innecam in nori de pudra de talc.

 

Apropo de nou-nascut, ce ti-e si cu memoria...olfactiva. Am cumparat un detergent pentru bebei din marca pe care am luat-o prima data si de atunci n-am mai luat. Detergentul cu care i-am spalat hainutele minuscule, cand el era inca in burtica. Intre timp am incercat alte marci si nu am mai revenit la aia pana ieri. Cand am intins rufele aseara, m-a invaluit mirosul ala, asociat cu Eric bebe mic-mic si mi-au dat lacrimile de fericire...pentru mine, in subconstient, asta a ramas parfumul fericirii....

 

Lore, sa ai un weekend placut si, daca se poate, relaxant.

 

Muraturica, bine ai revenit. Ce fetita mare e Aurora, pare foarte cuminte si intelegatoare. Cand ne-o mai arati? Cu lucrul de acasa, te inteleg, eu nu as fi in stare sa fac nimic (nici macar acum, cand sunt singura ziua), desi am oarece competente care mi-ar permite sa lucrez autonom de acasa (traduceri si altele).

 

Ca a venit vorba de analize, si eu trebuie sa sun la pediatra sa-l programez sa-mi interpreteze analizele de sange facute in Dominicana si posibila anemie. Tot aman ca am o strangere de inima sa nu-l intepe iar...nu as suporta, mai ales ca ar trebui sa ma duc singura cu el.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

muraturica ce fetita desteapta ai tu acolo.felicitari!!!auzi sa se ceara singurica la somn ...superrrr.

 

ca mila felicitari umblacioasei !!!la multi ani!!!sa fiti o familie sanatoasa,unita si fericita.o sa te anunt pe fb cand mai merg.mi ar placea sa ne cunoastem si "live".

 

 

fleur ce frumos suna "parfumul fericirii".felicitari vorbaretului tau..."bdubida da" :)))- tareee.ma bucur ca i a mai trecut iritatia.

 

pupici.va dau si mata poate nu mai intrati la ore tarzii

[mata]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara

Eu de cand am venit acasa zici ca mi-am lasat juma' de neuroni la mare !! Nu reusesc sa fac nimic , as dormi intr-una, ma gandeam ca rastorn muntii pana vin acasa baietii ( duminica)

Asa ca Ali m-ai laudat degeaba

I-am luat in vara un pulover bambinei si azi cand am imbracat-o am constatat ca e de baieti [batcap] , il vrea cineva ?:))

In seara asta am iesit la o bere si ne-am intors pe la 10.Pe etaj m-am intalnit cu un vecin care ii zce bambinei: tu nu dormi la ora asta ? M-am simtit ofensata, mama denaturata i-am zis :))

La terasa cand mergem bambinei ii comand un fresh sau ceva ce stiu ca mananca, in seara asta i-am luat pizza

De mancare i-am facut supa de pui si a mancat 2 morcovi, 1 pastarnac si o bucatica de carne, in rest fructe, biscu de casa si paine cu branza dulce de casa
I-am facut si quinoa cu morcov si ceapa, o bunatate Dar dra nu a vrut :(

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

 

Imi pica ochii'n gura deja dar copilul meu a dormit de la 7 la 9 seara,acum sa vedem la ce ora o vrea sa se culce.

 

Asa,sa va iau pe rand:

 

Lore,curatenie am facut generala(cu geamuri,zugraveala,ect)acum cateva luni,acum doar intretin.Curent fac de regula de dimineata(aspirat si spalat pe jos),in bucatarie fac atunci pe loc ca altfel e jale.Sunt certata rau cu stersul prafului,in general fac de ochii soacrei pt ca nu-mi place.De gatit imi gatesc pt 2-3 zile,ma ajut de oala sub presiune(buna investitie!) sa termin cat mai repede.In rest...daca se intampla sa nu am chef sa spal vasele intr-o zi ,nu le spal si gata..n-are cine sa-mi ceara socoteala [:)]

Relaxare placuta la Telega!

 

Ali,va veni si vremea sa stai la ai tai,intr-o zi.Cred ca daca as fi fost in locul tau tot asa as fi ales,sa stau doar cu barbatul si copiii,sa nu am stres.Am vazut pozele pe fb si se vede ca si copiii sunt fericiti asa ca,succes!

 

Muraturica,tocmai ca Mattia nu papa asa bine de obicei  e cu cantec si cu o mie de obiecte  cu care sa-l fac sa deschida gura,d-asta am si zis,sa nu-l deochi.Bine,nici astia 250 nu i-a mancat fara tv si pacalelile de rigoare..

Felicitari micutei umblarete ca stie deja sa se faca inteleasa!

Dispozitia ta este probabil doar o faza,eu cel putin asa iti doresc [flo2]

 

Camila,felicitari Anei pentru independenta si la multi ani fericiti si sanatosi voua! [cina2] 
 

Fleur,da si Mattia are intonatie,in special cand nu-l las sa umble in dulapul cu lucrurile catelei(n-am cum sa-i blochez usile).Dulce inca nu i-am dat,noi suntem in reluare cu chestiile noi,nu vrea sa incerca,nu e curios..Mattia,m-a auzit chiar pe mine raspunzand la usa cu da..

 

Trebuie sa fie tare dulce Eric cerandu-si drepturile,bdubida da [pup]

M-a emotionat povestea ta cu iz de fericire,sunt sigura ca in timp ne vom mai lega de multe amintiri de genul..

 

Ile,bucura-te de libertate ca mai ai un pic si incepi scoala.Lucrurile alea pe care le ai de facut te vor astepta  [balcon]

 

Gata,incerc sa vad daca ii e somn.Va pup

mai dau si eu o pisica sa fiu sigura ca dormim bine [mata]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!

Noi nu ne iesim din ritm si tot la ore din astea intram.....Onuta s-a trezit la 9.15 dimi, somn de la 14.00 la 17.40, iar acum la ora 12 noaptea a cazut lata.....

Ha, ha, ile si noi tot la 10 seara am intrat in casa de la bere........dar am alergat dupa pitica in toate partile. Oricum la terasa unde am fost era gradinita in toata regula....chiar cresa, copii de la 3-4 lunila 5-7 ani. Fata mea se ducea la frigi de bere si batea in usa si spunea tata.......hi, hi! A invatat sa bage paiul in sticla si exersa atata timp cat o incurajai, o bagai in seama, daca nu se plictisea.....

Oricum, zilele astea tot pe la 10 seara am intrat in casa!

 

Ca_mila, sa fiti sanatosi si fericiti! Felicitari pt frumoasa umblatoare!

 

Vera, vroiam sa te intreb care este motivul pt care ii vorbesti in italiana si nu in romana. Sunt pur si simplu curioasa.

 

Ali, cred ca ati luat o decizie inteleapta cu distanta fata de ambele familii mama!

 

Muraturica, te inteleg perfect! Si eu am o stare de fund de butoi........imi cam vine sa urlu.......sper sa imi treaca.........nimic nu imi convine, totul e impotriva mea..........am cam obosit psihic........

 

Fleur, poate e mai bine sa repeti analizele lui Eric, stiu ca nu e placut, dar anemia poate fi inselatoare in contextul unei infectii, inflamatii in organism. Organismul se apara si isi ascunde rezerva de fier cu care s-ar hrani inamicul........

 

Fetelor, va pup! Noi maine plecam la Telega, sper sa se simta bine Onuta si sa se acomodeze mai usor! Poate o sa fie o gura de oxigen si pt mine......

[Mata]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...