Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicutele de iulie-august 2012 va saluta !


Recommended Posts

Salutare!

 

Carmen, nu-i mai dau deloc antibiotic, ca imi pare a fi roseola dupa eruptia de pe burta si spate.

 

Ile, chiar citisem pe un site ca la roseola bebeii sunt plangaciosi, nu mai mananca, dorm mult (a avut 2-3 somnuri pe zi zilele astea, scurte intr-adevar, ea care de la 10 luni are doar 1, dar am zis ca recupereaza dupa noptile agitate cu febra). Pe langa asta, si eu cred ca ma simte pe mine agitata cu plecarea. Acum doarme cu amandoua mainile pe bratul meu. Chiar ma gandeam ca o sa am 2 nopti in care voi putea dormi continuu dupa aproape 2 ani de somn intrerupt (in sarcina mergeam si de 4 ori/ora la baie, de ziceam ca mai bine ma culc pe wc :))), dar nu cred ca voi putea dormi de dorul ei.

 

Eu am inceput sa-i dau ulei de peste cu Omega 3 de la Lysi, cica si asta e bun pt imunitate.

 

Ieri vroiam sa o duc la vaccin. Cu boala asta neasteptata, mai stam putin.

 

Lore, sa dea rezultate tratamentul si sa-si revina repede Onuta.

 

Ile, :))) si dava avea cercei, puteai da peste o nebuna gen cea care i-a spus lui Kimmy: "ia uite, baietelul are cercei!" :)))) mi s-a parut maxima faza (povestita pe Fb).

 

Si Maya e mare fan urcat si coborat scarile (stam la 3, fara lift), dar eu o iau in brate, ca altfel vorba Lorenei, ne ratacim pe drum.

 

[mata]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 415
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata! Dau si eu o cafeluta poate mai este vreo amatoare!

Noi am dormit mai bine dupa aerosoli, dar tot a facut febra 38. Pedriatra zice ca poate fi si de la dinti. Nu ar vrea sa ne treaca pe antibiotic ... cred ca va trebui sa facem analize sa vada de ce natura e boala virala sau bacteriana.. cica ar face analize si astazi la sanador.

O Duminica placuta va urez!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza,

 

Lore, eu servesc o cafeluta, multumesc.

 

Piticul meu inca doarme, pt ca ieri n-a vrut sa doarma la pranz, aseara la 10 a cazut lat si acu nu se da trezit.

 

Am si eu o curiozitate. Ai vostri dorm inveliti? Ca al meu dc s-a rasucit de 2 ori, s-a dezvelit si am impresia ca in ultimele nopti i-a fost frig ca se tot trezea plangand. Aseara am luat sacul lui de bb, de 70 cm, l-am descusut la picioare si i-am cusut eu marginile si l-am insacuit. Si azi noapte nu s-a mai trezit. Acum arata ca o fetita cu rochita :))))

 

Ile si eu tot la dr barbat merg. Este si la medlife si la grigore si la rm. :)) Dar tu nu-i pui cercei? O lasi pe ea cand va fi mare?

 

Oli e bine macar ca stiti ce are si nu e de antibiotic.

 

Fleur bafta in gasirea unui job asa cum iti doresti. Timp ar mai fi...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare, de o saptamana si mai bine citesc, abia acum am ajuns la zi. Multe s-au intamplat, sanatate multa piersicutelor bolnavioare, bafta mamicilor care incep joburi noi sau sunt in cautare, bafta si sa fie intr-un ceas bun celor ce urmeaza sa se mute sau s-au mutat. 

 

Noi suntem bine, copiii au inceput scoala acum 3 saptamani, John e in clasa a 5-a, Jodie a 2-a iar Jane in Pre-K 3. Jane merge doar luni/Miercuri/Vineri, mi se pare destul, imi place sa o am pe acasa, sa mergem la activitiati impreuna.

 

Jeff este extrem de scump, nu mai pot de dragul lui. Nu stiu cat de inalt si greu este ca nu am mai avut drum pe la doctor de mult, din fericire. Mananca foarte bine, suge des cand e cu mine, dar daca sunt plecata sta si 7-8 ore fara sa suga. De vorbit vorbeste pe limba lui, inteligibil spune doar mami, daddy, yoyi (Jodie), Yain (Jane) si yon (John), Ayi (asa se spune la bona in Chineza), apa, maomi (pisica in chineza) si face un sunet de catel. Se joaca mereu pe langa fratii lui si prietenii lor, se plimba prin toata casa, de la un etaj la altul, ii place extrem de mult afara. 

 

Eu am inceput din nou clasele de Bible study (marti si miercuri dimineata), joia mergem la playgroup, am inceput sa fac si niste ore de Engleza cu copii mici (3-5 ani) de 3 ori pe saptamana... Mai ies si la cate un lunch, la cate o intanire de mamici... Ma simt bine :)

 

Ne-am luat bilete de avion, venim in Romania pe 15 decembrie, pentru 3 saptamani. Sper sa ne vedem...

 

Va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut fetelor,

 

Si la noi somn muuult in weekendul asta, care a fost ploios. Eric a dormit ieri aproape 2 ore dimineata apoi seara de la 6 30 la 8, a mai stat treaz juma de ora apoi de la 8 30 pana dimineata la aproape 8, a dormit dus. Asta a fost deci si programul meu de odihna, stau cu el cat doarme, ma mai uit la tv, mai atipesc.

 

Dimineata a cerut singur sa se spele pe dintisori, a cerut pasta ca am uitat sa-i pun pe periuta. Apoi a cerut hartie igienica sa-si sufle nasucul (ne vede pe noi ca facem asa). Maimutica in toata regula...

 

Ieri i-am luat cizmulite de iarna si sper sa nu le duc si pe astea inapoi. In magazin ne-a fugarit de am cazut lati la intoarcere, nu mai vrea sa stea in caruciorul de magazin, numai pe jos si sa traga de toate de pe rafturi.

 

Nici el nu doarme invelit, daca il invelesc prin somn da din picioare pana se trezeste. Solutia mea e sa fac suficient de cald in camera.

 

De aspirator ii e frica, de fapt de zgomot, trebuie dus in alta camera. asa ca n-am ajutor...

 

Delia, bine ai revenit. Ce program relaxat ai, cat poate fi de relaxat cu 4 copiii. Frumos ca iti gasesti timp pentru ocupatii placute.

 

Lorena, deci e mai bine Onuta acum? Sper ca toate analizele sa iasa bine.

 

O saptamana frumoasa tuturor!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!

Onuta e mult mai bine! Am facut analizele si s-a dovedit a fi virala problema, deci fara antibiotic. Rezultatele le-am avut gata in 2 ore, pe mail. Asa ca facem aerosoli si deja nu mai tuseste asa mult, se odihneste noaptea, iar azi mi-a dormit de la 12.30 la 17.00.

Am sperante sa ajung cu Onuta duminica la botezul nepoatei! Doamne ajuta!

 

Onuta de cand doarme cu mine, doarme fff linistita, nu prea se foieste noaptea decat cand da sa se trezeasca pt lapte....si atunci se enerveaza pe patura, pana atunci doarme invelita!

 

Si Onutei ii e frica de aspirator, e o chestie relativ recenta. Niciodata nu a fost dragoste mare, deci tinea distanta, dar acum vine sa o iau in brate ca atare sunt ca in melodia lui Queen - I want to break free!

 

Am profitat de somnul Oanei si am reusit sa calc si sa scot lucrurile de toamna-iarna. Ar trebui sa intru si in pantofi....

 

Va urez noapte buna! Eu ma duc la nani ca sunt si eu in recuperari! [Mata]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...