Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicutele de iulie-august 2012 va saluta !


Recommended Posts

Neatza! Multu de cafea :*

 

Ile, noi am facut ROR tetra (ala si cu varicela) in august si acum vineri vreau sa facem infarix. Nu a avut absolut nici o reactie la temutul ROR. Parerile sunt impartite in ceea ce priveste ordine vaccinurilor, insa f imp e sa nu le faci deodata, sa fie min 1-2 luni intre ele.

 

Noi suntem bine, vesnic in fuga, parca as fi un actor in propria-mi viata...

 

Va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 415
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ola fetelor,

 

Multam de raspunsuri!

 

Si noi tot pe fuga, la program cu bb, cu 2 scolari, greu...

 

Din fericire am ajutor o dna asa ca sper sa razbesc mai usor

 

Scolerii sunt bolnaviori, bambina mucioasa, asa ca amanam iar vaccinul, la inceputul lui sept a fost dr in concediu ... Si tot asa

 

Ce haioasa ai fost Lore cu Onutza si melodia lui Freddy [:)]

 

Bambina e prima la plecat din casa, o imbrac prima asa ca pazeste usa pana iesim, zice pa pa ca sa plecam.

 

La fructe mananca orice, la legume suntem la morcov du fasole galbena, rosie. A inceput sa accepte si oul si carnea, dimineata ii place la nebunie branza din LV facuta de mine cu putina sare, unt, ceapa, 2 felii sunt portia de fiecare data :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Eu tot cufundata in cv-uri, oferte sunt, dar pana acum tacere. La mine mereu a fost asa, ba curg interviurile, ba nimic. Acum nimic... Mai astept. Sper sa nu fie asa din cauza ca am iesit de curand din concediul de maternitate...

Incerc sa-mi pastrez optimismul dar cateodata ma apuca panica, asa in sinea mea, ce ma fac daca nu gasesc nimic.

In invatamant, la comisia scolara (inspectoratul) la care sunt inscrisa, sunt supraaglomerati cu profesori de stiinte, situatia nu e roz.

Caut bineinteles si in alte domenii.

Stau rau cu moralul, sper sa am motive sa imi revin.

 

Chiar imi doresc acum sa fiu "pe fuga" cum descrie Roxy, sa plec dimineata cu masina si sa ma intorc dupa amiaza, sa am un ritm de viata cat de cat mai trepidant, acum simt ca vegetez. Nu ca nu ar fi o multime de facut prin casa, dar nu am vocatie de casnica, asta e adevarul.

 

In fine, sa nu ma mai lamentez, vom trece noi si de etapa asta.

 

Eric e bine, m-am cam suparat pe tantile de la gradi, ieri l-am luat fara hanorac iar vineri cu adidasii altui "Eric" in picioare (acelasi model, dar mai mici, il strangeau). Ce-mi raspunde d-na, ca ea ii incalta cu papucii pe care i-i aduc copii. Pai ei, mititeii, la 1 an, se incalta cu fesul, te bazezi pe ei? In fine, e d-na cea careia i-a murit fiica de curand, e zapacita de tot saraca, nu vreau nici eu sa o necajesc. Alta faza, l-am luat cu panatalonii de trening umezi. Pai sa-i aduceti pantaloni de fas sa-i punem pe deasupra afara, ca nisipu-i ud, zice alta. Si eu de unde sa stiu? Si e normal sa-i tina in nisip daca-i ud? Cred ca o sa-mi bag nasul si eu pe la sedinta cu parintii, ca n-am servit pana acum. Mai sunt si alte chestii care nu-mi convin, unele nu le poti evita, asa-i in colectivitate, dar altele se datoreaza neglijentei. Ma consolez ca din ce aud in alte parti e si mai rau.

 

Pana la urma tot nu m-am oprit din lamentari, nu? Dar macar v-am dat ceva de citit.

 

Ile, sanatate bambinei. Aici daca are doar muci, nu si febra, se vaccineaza fara probl.

Apropo de ce spunea si Roxy, daca stie cineva de ce (o sursa de info) tb pauza de 1-2 luni intre vaccinuri diferite, sa-mi zica si mie. AIci se fac 3-4 odata.

 

Va pup si va astept cu vesti.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor!

Tot vroiam sa va scriu, sa va invit la cafea, dar mi se parea monolog la cat de pustiu este pe aici! ?.....

Ile, eu ma tot intreb ce nervii ai cu 3 copii, eu mi-as lua campii.......toata admiratia mea ca reusesti sa-I gestioneze si inca asa bine!

Fleur, o sa vina si soarele pe strada ta, cat de curand!

Noi suntem mai bine, dar eu sunt un car de nervii.....nu mai gasesc energie si motivatie in ce fac....cred ca si statul in casa e de vina si multe alte motive......sunt in butoi.

Ali, ce mai faceti?

Carmen, Patrick a primit aspitator de la bebe tei?

Roxy, rau e cu activitate, rau fara....,,

Fleur, nu stiu care este explicatia decalarii vaccinurilor de la un an, dar cele mai multe dr.pediatre din romania abordeaza asa problema. Si noi trebuia sa facem infarixul, dar daca am racit...pediatra a zis ca pana la 1an jum e ok.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Desi e liniste (aproape) totala pe aici, intru sa va dau reteta mea improvizata de iaurt de baut, tocmai am facut si eram sa-l beau tot, desi e pt. Eric:

 

Cateva linguri de iaurt ferm, gras (am folosit 6%), bucati de fructe ce aveti prin frigider (exemplu: banana, piersica, mango) si 1-2 linguri miere, dupa gust. Se da la blender si iese subtire, de baut, un deliciu. II voi da la paharel cu paiul.

 

Daca ii place, inlocuiesc iaurtzelele din comert care, pe langa ca-s scumpe, au si tot felul de aditivi.

 

Mari amatori de smantana toti 3, de cand cu baiatul, ma uit si eu mai atent la etichete. 2 sortimente, una mai ieftina cu vreo 30 de centi, plina de aditivi, gelatina, guma de Guar. Cealalta doar ingrediente "normale", lapte, culturi bacteriene etc.

Concluzia: atentie la ce cumparati iar cele care au surse de incredere, ferice de voi.

 

Eric e tot mai mofturos in ultimul timp seara, vine satul de la gradi, asa ca incerc sa-i dau ceva cat mai usor, dar sa manance ceva si seara. Altfel, vrea numai prostii din ce rontaim noi la un pahar de ceva: covrigei, cipsuri, sticksuri....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara,

 

F buna reteta ta, yammi

 

Eu le-am facut azi pizza, limonada cu menta si o rulada aperitiv

 

Si pe fb e liniste [:)]

 

Ref la covrigei, stiksuri , etc solutia e simpla, nu mancam nici noi :))), nu se vede, nu exista:))

Mai nimic din comert dar chiar si asa au ocazia sa bea/ manance porcarii, plus sarbatorile pascale si de craciun cand primesc cu sacosile dulciuri iar eu le subtilizez asa finutz

Intr-un an A a facut-o de oaie, a mancat cioco pana i-a venit rau si a zacut cateva zile! A, stai ca mi-am amintit : de sf andrei i-am facut ziua acasa si mamica lui desteapta i-a facut un candy bar si fiind lume nu l-am monitorizat sa vad ce mananca asa ca a mancat cat a vrut :))

Dupa aceea au fost la regim pana la craciun :))

 

Carmen NU i-am pus cercei , sa isi puna ea cand o vrea

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...