Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicutele de iulie-august 2012 va saluta !


Recommended Posts

Fetelor, am si eu o intrebare.

In ultimele zile am observat ca Aurora transpira la cap cand doarme. Transpira destul de mult, la modul ca trebuie sa o usc cu feonul si sa o schimb de body. Initial am pus pe seama racelii si a faptului ca avea temperatura. Mi se parea normal sa transpire, dar vad ca temperatura nu mai are de vreo 3 zile. In rest nu transpira, doar cand doarme. Ea pana acum nu transpira mai de loc, nici macar cand am avut 30 de grade in casa. O imbrac la fel ca pana acum, temperatura e ok....Daca ma apuc de citit pe net gasesc chestii despre rahitism si diabet si mai mult ma panichez. E nasol ca ea noaptea doarme neintrerupt, eu o trezesc sa o usc si uite asa facem nopti albe....

Ai vostri fac asa si daca da aveti vreo solutie sa nu mai trezesc copilul?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 415
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna fetelor,

 

Mie mi-ar trebui a doua cafea, m-a fugarit baietoiul prin casa aproape o ora pana sa-l imbrac sa-l duc la gradi.

 

Muraturica, eu nu m-as ingrijora daca transpira si in nici un caz n-as trezi-o, e mai mare deranjul decat rezultatul. Las-o in pace daca e cald in casa, se absoarbe transpiratia in fatza de perna si asta e. Zic asta pt. ca si Eric transpira mult de cand s-a nascut, cel putin cand suge sub capsorul lui se face o pata mare umeda. Fara nici un efect advers pana acum, doar cand il scot afara sunt atenta sa nu fie transpirat.

 

Ile, cate bunatati faci. Eu as avea azi zi de gatit dar n-am nici un chef. Mai am juma de oala de ciorba de perisoare si imi trebuie un fel 2 pt weekend, din care sa manance si copilu. Am luat un pui din ala mai adevarat, hranit vegetal, trebuie sa-l transez dar nu stiu ce sa fac din el. As face si un desert usor, ceva cu branza gen papanasi. Eric nu prea papa lactate in afara de lm si ceva iaurt, nu mai accepta branza simpla.

Am observat ca refuza alimente cu textura care nu-i place sau inecacioase. De ex., crema de zahar ars, branza de vaci, piept de pui.

 

Ma duc sa-mi vad de treaba...

 

Va pup, sa aveti un weekend frumos.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa va distrez cu patania mea culinara: am transat puiul, gasit o reteta de pui cu ardei de toate culorile, la un moment dat era de adaugat un pahar plin de vin alb. Dau sa torn cu generozitate vinul, cand imi amintesc ca din asta mananca si Eric... Noroc ca m-am oprit in ultimul moment si am scos pentru el in craticioara separata. Acum oricum voi manca eu si apoi ii dau san, dar macar e mai indirect...

 

Garnitura am facut un piure din cartofi dulci (pregatit ca si piureul obisnuit, cu unt si mai putin lapte, absorb mai putin decat cartofii) + un morcovel. A iesit foarte bun, vi-l recomand, mai ales piersicutelor care inca prefera sa pape mai pasat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna dimi.poftiti la cafea.

 

muraturica nu stiu de la ce poate fi transpiratia si nici ce sfaturi sa iti dau.dar nici eu nu as trezio .eu ma gandesc ca poate fi totusi de la raceala.chiar daca nu mai are febra.mai asteapta cateva zile sa vezi.medicamente ii mai dai?poate o fi de la ele???!!!nu stiu....zic si eu

 

fleur atata vin nu are nimic.eu as bea un pahar de vin fiert...uffff...mai ales ca acusi vine sezonul.

 

fetele care alaptati cam cat mai aveti de gand sa o faceti???pe mine toata lumea ma dispera deja ca doar nu o sa ii dau cat la rafi.parca parca m as opri si eu dar mi e cam groaza acum ca vine iarna.de autointarcare nu imi fac sperante

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

 

Suntem si noi in trend,cu muci pana in gura..Face ca toate cele cand ma apropii de nasul lui,jale..

Sanatate tuturor!

 

Fleur,n-are nici o treaba un pahar de vin,mai ales cel pus in mancare,alcoolul se evapora din cate stiu eu..Eu am mai gustat din cand in cand cate o bere slab alcoolizata,un pahar de vin sau sampanie..

 

Ali,si eu la fel cu autointarcarea.Al meu e fan tzitzi asa ca slabe sperante.

Pe mine in schimb nu ma intereseaza gura lumii.Am intentionat sa-l intarc in vara dar n-am fost suficient de hotarata..acum nu vreau sa-l las peste iarna fara anticorpi mai ales ca se anunta o iarna grea asa ca o sa incercam in primavara.

Intre timp vreau sa-l obisnuiesc treptat cu gustul de lapte de vaca si sper ca in primavara sa reusesc marea intarcare.

Am vazut o poza cu Denis si biberonul cu lapte,pe fb,si chiar ma gandeam ca toti copii beau si altceva ,nu doar tzitzi [alap]  ca al meu si cam intrasem in panica [alcool] .Mi-a trecut intre timp.

 

Va las ca e cam liniste,al meu iar coace ceva [fri]

 

Weekend placut! [pup]

 

Nu dau inca matza,nu? [soricel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi raportam primul pipi la olita. In fine a stat si el suficient sa "produca" ceva.

 

In rest, nimic bun, vesti rele in continuare, nu va plictisesc. Important e ca baiatul e bine.

 

Nici eu nu-l intarc inca. DE ce sa nu-i dau daca am inca, iar el e innebunit dupa tzitzi, desi bea si lv la gradi, de nevoie. Acasa. cu mine, sa nu vada alt lapte.

 

Vera, sanatate lui Mattia, sa treaca repede raceala!

 

Va pup, weekend placut in continuare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara dragelor!

 

Noi am avut mai putini muci astazi, oricum albi si neaderenti, nu i-am dat nimic , ser , aspirat , inhalatie, ceapa..

 

Fleur nu ne plictisesti deloc, daca vrei sa te descarci ..[flo]

 

Si pe fb cateva vesti rele, bucalatul lui Gabi iar e cu febra si eruptie cutanata cum a mai avut, cred ca a ajuns la spital, azi era a 5 zi de la debut

 

Roxi e internata cu Anto, are o infectie urinara si Chitz e la perfuzii

 

Vera, Porumbita, Ina cu toti copiii din dotare mucosi

 

Balanta a intrat zilele astea si a avut si ea probleme cu unul din gemeni, febra si atat, acum

 

sunt bine...

 

Wilton e si ea cu Bea internata la Zalau ptr bronsiolita .

 

.., off numai bine fetelor si multa sanatate si sa va intareasca Cel de Sus !

 

Sper sa nu va suparati ca am scris aici, imi spuneti daca e asa, pls!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...