Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicutele de iulie-august 2012 va saluta !


Recommended Posts

  • Răspunsuri 415
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna dimineatza

 

Doamne ce vreme e afara....

 

In sfarsit m-am conectat si eu la forum de pe laptopul de la serv, si ma chinui sa scriu un mesaj de la 10.30...vdm la cat termin :)

 

Asa, ca sa fim in ton cu piersicutele, si patrick este iar mucios si a inceput sa si tuseasca cate putin. Am inceput iar sa-i fac aerosoli, dam nurofen si incerc sa-i var pe gat fara succes si sirop de tuse. Ile bun pontul cu ceapa, insa dimineata mi-au dat lacrimile cand am intrat in camera la el... :).

 

Asa ca sanatate multa tuturor piersicutelor bolnave, multumim de info Ile, pacat ca sunt asa neplacute vestile. Imi pare tare rau de Chitz, numai cand am auzit de perfuzie mi s-a zbarlit pielea pe mine, imi dau seama prin ce trece, ca doar ce am fost si noi in spital si e tare greu sa tii legat de un furtunel de 2 metri un copilas activ care vrea sa se miste :(.

 

In alta ordine de idei, v-am tot citit, dar nu mai stiu ce s-a scris. M-am amzat de patania verei cu sticla de ulei, dar cred ca ea nu s-a distrat deloc...

 

Ali, daca ai laptic si nu ai o problema cu asta, da-i copilului san. Eu felicit toate fetele care inca alapteaza. Eu va spun sincer ca nu as fi putut sa fac asta nici daca el ar mai fi vrut sa mai suga... Acum ma trage de bluza, se uita in san si rade :))) sau baga mana si ma trage de sfarcuri :))) insa n-are nicio tendinta de a pune gura.

 

Ioana, bafta sa iasa lucrurile asa cum vrei si sa va duceti repede la tati.

 

Fleur tare dulce Ericutul, felicitari pentru primul pipi la olita.Patrick face in cada...a facut un obicei din asta. Il dezbrac, eventual il spal la fundulet daca are kk, iar cand l-am bagat in cada, isi da drumul... deci se poate controla, trebuie sa gasim o metoda sa-l atragem ori cu olita, ori poate cu wc-ul.

 

Porumbita, Nu esti pro lapte seara? de ce?

 

Eu sunt in pana de idei, efectiv nu mai stiu ce sa-i mai fac de mancare. Am tot incercat seara, ba gris cu lapte, orez cu lapte...nu le mai vrea. Inca ii mai place mamaliga cu br si sm, dar nu pot sa-i dau zilnic. Si iaurtul cu fructe de la humana, cu piersici si maracuja, e printre preferate. Nici dimineata nu mai stiu... cred ca a inceput sa se sature de fructe cu cereale, dar nici altceva nu prea vrea. Am avut succes cu omleta, dar nu pot sa-i dau zilnic. Paine cu unt sau cu branza nu vrea, altceva nu stiu.

 

Am fost la be, am luat niste ciorapi cu silicon pe talpa, ciorapi cu opincuta, cateva body-uri, o per de pantaloni, o caciulita si o bavetica de-aia tip esarfa tare simpatica (si scumpa) si niste sisteme de siguranta pt usi sa nu le inchida si sa-si prinda degetele.

 

Despre noi... in afara de muci si dinti, balosit la greu, in continuare nu vrea sa scoata niciun cuvant si nici nu face multe lucruri din care piersicutele voastre fac. Nicio sansa sa se duca la dormitor si sa ceara la somn, ba din contra, cand ii spun ca mergem la nani, fuge mancand pamantul. Nu prea vrea sa aduca lucrurile pe care i le cer, decat dc are el chef si in general alearga prin toata casa haotic. In special pe la noi prin dormitor la aspirator. Parca e forrest gump :))) Daca ii spun ca mergem sa ne imbracam sa iesim afara, vrea afara, dar cand il iau sa-l imbrac e mare scandal. E tare capos...ca ta-su...

 

Dinti doar 7, vad ca ii place sa-i foloseasca, ii place sa muste din mancare, insa i-am dat o nectarina care era mai tare, si a muscat o bucatica mai mare, cu care s-a inecat ca nu a putut sa o mestece in gingii :(

 

Ieri am fost pana la tara, unde a reusit performanta sa calce stramb pe pragul de la usa si a cazut cu capul (deasupra tamplei cu 1 cm) de deschizatoarea de la soba, care era o chesti de fier, ascutita... a facut o vanataie si o julitura de toata frumusetea... m-am imbracat si am plecat instant acasa de nervi, si nu cred ca ma mai duc pe-acolo pana la primavara cand o fi vreme de stat afara.

 

gata ca m-am intins cat o zi de post...eram nevorbita ca am batut campii mult :))

o zi insorita va doresc

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

 

Ile,multumim,o sa-mi fac si eu un ceai ca ma zapaceste gatul asta..Am preluat si eu mucii de la fi-miu si pe deasupra o racaiala pe gat.Mattia e mult mai bine,ceapa face minuni,respira deja mult mai bine si nu mai haraie aproape deloc.Doamne ajuta!

 

 Sanatate multa tuturor piersicutelor!

 

I-au iesit si lui Mattia toti premolarii,adica i-au spar gingiile ca de crescut cred ca mai dureaza ceva..asteptam caninii si maselele ca sa scapam odata de bale si dureri.

 

Fleur,felicitari Ericului pt primul pipi la olita,la cat mai multe!

 

Carmen,sa le foloseasca sanatos,toate noile achizitii!

 

zi frumoasa!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara fetelor,

 

Nimic bun nici weekendul asta, macar a fost si mai este aici o vreme f frumoasa, ideala pt plimbari.

 

Eric a facut iar pipi la olita azi dimineata, si speram si noi sa faca un obicei din asta. Macar dimineata. Cel mai greu e sa-l facem sa stea suficient pe olita, ii dam jucarii, telefon sa ii distragem atentia.

 

Carmen, ce poznas e Patrick. Lasa ca va incepe sa glasuiasca el, probabil va incepe direct cu cuvinte legate.

 

Multa sanatate tuturor piersicutelor!

 

Va pup, trebuie sa plecam in oras.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara fetelor

 

Mai intai sa ma vait , stiti cat am gatit azi ? [bang]

Sandvisuri la cuptor

Supa de pui cu galusti

Orez cu rosii si ardei la cuptor

Cartofi umpluti la cuptor

Fidea cu lapte

Friptura cu cartofi prajiti si salata

 

Eu imi dau demisia ca nu mai pot! Noroc ca ma mai ajuta dna B ...

 

Ali cum sa lasi baiatul fara LM? Ce, e mai bun alt lapte??

 

Carmen eu dimineata ii dau paine cu ceva, la 11-12 fructe, dupa somn supa , legume, apoi suc sau biscu, seara iaurt sau piure sau o budinca sau paste

Carmen nasol cu cazatura, are contuzie?

 

Fleur iesi din butoi ca viata-i scurta [flo] da-i cu magnerot :))

 

Vera multa sanatate

 

 

Bambina vad ca executa comenzi destul de complicate, gen adu-mi calutul din sufra, cere de mancare, apa, in scaun, la nani, ma imita in tot ce fac, e haioasa cand baga tzatzi la loc dupa ce se satura,

 

 

Eric felicitari ptr olita!

 

 

Nb [mata]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ufff am scris un mesaj intreg si am pierdut tot

ce ma enerveaza!

pe scurt va scriam niste meniuri

 

supa crema de dovleac (cu dovleac placintar si carne de pui)

soufle de conopida

supa de rosii cu galuste

fasole batuta

paste cu sos bolognez

taietei de casa cu magiun de prune sau mamaliga cu magiun

 

ultimele doua i le-am dat seara la cina

 

la noi au avut mare succes astea si chiar si budinca de orez la cuptor cu mere copate pe care a vomat-o ulterior ca era cu lapte de vaca :( trebuie sa ma specializez pe retete cu lactate FREE c a nu ii fac bine deloc vad ca nici macar incorporate in budinci...

din pacate

 

va pup

noapte buna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...