Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Piersicutele de iulie-august 2012 va saluta !


Recommended Posts

  • Răspunsuri 415
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Fleur : anul acesta in Brasov pentru luna septembrie au fost temperaturi cam scazute. Cand a inceput Sofia gradinita era dimineata cand o lasam putin mai rece in clasa, dar nu mi-am facut probleme. Dupa o saptamana de gradinita, se nimerise sa scada temperaturile si mai mult, ma duc la sedinta si aflu ca nu au caldura, ca au avut centrala termica proprie si din motivea dministrative s-a renuntat la centrala proprie pentru a se rebransa la reteaua centralizata de caldura care nu dadeau caldura sau abia dezmorteau caloriferele dupa mai multe sesizari. Iti dai seama ca m-am enervat, acasa mergea centrala de 2 saptamani si la gradi nu aveau caldura, cica sa le punem o vestuta in spate. Le-am anunta ca o sa o mai vada pe Sofia cand vor avea caldura. Intre timp avand in vedere ca au scazut temperaturile sub 0 grade le-a dat caldura, dar pe Sofia saptamana asta o tin acasa casa termin cu vaccinul Nataliei. Oricum d-ra cea mare e cea mai fericita ca nu ii place de nici o culoare la gradi si de saptamana viitoare reincepem plansul. Am impresia ca percepe gradinita ca o pedeapsa si ca un loc plin de reguli .... si cum ea e super independenta , duracell si obisnuita sa faca cam ce vrea .... acolo i s-a cam taiat din elan ! Sper sa se adapteze pana la urma si sa ajunga sa ii placa.

Eu zic ca Eric a prins frica "halatului" sa zic asa, micutul de el :-)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, mersi pt. aprecieri si informatii. Ai dreptate, ar trebui sa vorbesc de acum cu el despre ce ii face la dr., noi pana acum am incercat doar sa-i distragem atentia de la ce i se face, dar in anumite situatii e imposibil (v. radiografie, etc). Oricum, am observat ca e sperios in multe alte situatii, nu doar la dr. I-e frica de aspirator, de toate zgomotele si gesturile bruste, de animale. Am mangaiat o pisica si un catelus in fatza lui, ambii foarte prietenosi, si s-a speriat cand veneau spre el sa se joace.

Si eu si barbata-miu am fost speriosi si am avut tot felul de frici cand eram mici, probabil ne mosteneste. Tare as fi vrut ca el sa fie altfel. Eu consideram ca parintii m-au protejat prea mult si de asta, dar se pare ca e si genetica treaba.

 

Vigantolette v-a prescris in urma unor analize de sange sau asa direct? Dr. lui a zis ca nu vrea sa-i dea fier decat dupa regim si analize.

 

Am facut mancare ca n-am avut incotro fiind mai ales pt Eric, acum astept sa ma sune sa-mi iau masina de la reparat.

 

Cald si frumos aici (nu vreau sa rasucesc cutitul in rana...).

 

Va pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ce bambina frumoasa....E super dulce.

Rocsy, imi pare rau ca nu a reusit faza cu Belgia. Poate toate se intampla cu un motiv, cine stie.

Fleur, si Aurora e mai sperioasa in ultima vreme. Cred ca e oarecum normal. Ma gandesc ca si fricile astea se creeaza in capsorul lor la un moment dat. Eu mereu incerc sa ii spun ca nu are de ce sa ii fie frica, sa ii explic situatia, etc. La noi dupa internare a inceput scandalul la dr. O inteleg saracuta si incerc si eu sa ii explic ce se intampla, dar nici nu pot sa o mint sa ii zic ca nu ii face nimic cand de fapt ii face vaccin. E ok cu dr. si asistenta pana vor sa o atinga.

Mai vroiam sa zic ceva dar nu stiu ce...

Va pup si revin.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Brrr, Rocsy, temperaturi sub zero? Criminali sa-i lase pe copilasi la gradi asa in frig.

Din ce povesteai tu, Sofia e mai "baietoasa" si mai independenta. Poate va gasi totusi si motive sa ii placa la gradi, eu stiu activitati in care poate fi ea "lider".

 

Ca-mila, o pupam pe Ana cea iubitoare de laptic de mamik, la fel ca baietzoiul meu.

 

Eu am dus azi baiatul la gradi moale si suparat pe mine ca l-am dus la dr. M-a intrebat tanti: ii dau mancare, il culc sau il duc la nisip? Dar cand l-a vazut asa moale si i-am zis ca s-a trezit la 5 l-a dus direct la somn. Sper ca a dormit bine, acum e deja ora celui de-al doilea somn.

 

Da, a prins frica "halatului", de cand cu atatea vaccinuri si cu problemele din Dominicana si cu ultima faza cand am fost la urgente. (Culmea ca dr. lui nu poarta halat, doar asistenta...)

In decembrie urmeaza iar vreo 2 vaccinuri + inca 2 optionale (antigripalul si ultima doza hep. A). Nici nu vreau sa ma gandesc....

 

O seara linistita si calduroasa va doresc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, da, in militari stam....au oprim caldura dupa o zi ..... dar cred ca e mana zgarcitului de administrator! Am niste nervii........am revenit si eu la ac si calorifer, dar nu e acelasi lucru! Era asa placut cu caldura in casa!

La noi fontanela e punctiforma! Oricum, m-a pus pediatra sa-I dau vit d normala, nu vit d naturala.

 

Vremea in Ro a fost super de kk, iar acum e de kk......un frig si un vant, de ploii nu mai zic!

 

Fleur, pt imunitate ii dau colostru cu probiotice. Cred ca ne-au confundat, noi nu am avut mucii, in rest le-am avut pe toate.....voma, diaree, tuse, multa tuse.....cu febra! Un enterovirus, un e coli in kk. Am facut tratament cu antibiotic pt e coli, sapt viitoare repetam!

Fetelor, kk piersicutelor voastre miroase punernic? Ca noi dupa episodul asta de antibiotic nici nu imi mai dau seama cand face....

Pediatra noastra se joaca cu ea pana o consulta si reactioneaza fff bine! Dar cred ca e normal sa se panicheze cand cineva ii imobilizeaza!

 

Nici Onuta nu cere afara, dar ajunsa afara chiuie de bucurie si da din picioare si maini!

 

Ce baieti mari aveti acolo! Carmen, Fleur!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

 

Mi se inchid ochii dar zic sa va salut inainte sa trag pe dreapta

 

Mattia tot cu muci,eu in schimb sunt bine mi-a trecut aproape de tot si gatul.Sper sa-i treaca si lui mucii astia ca ma dispera cand il aud ca sforaie si stiu ca se chinuie sa respire.I-am bagat ser si apa de mare si aspirat si...nu reusesc sa scot tot de pe acolo.

 

Fleur,ma bucur sa aud ca sunteti mai bine,intotdeauna iese soarele dupa ploaie [:)]

Felicitari pt masuratorile Ericului!

Parca voi ati facut mai multe vaccinuri deodata,ultima data,nu?Ma gandesc ca frica de zgomote,miscari bruste sa nu fie o urmare a vaccinurilor(care va trece),noi asa am avut in decembrie cand i-am facut prevenarul si infanrixul..

Eu,aproape am reusit sa-l masor la verticala,in cabinetul doctorei(la ultima vizita,la un an),doar ca e zgatie si nu sta prea mult asa ca a fost masurat tot la orizontala.

 

 

 

Muraturica,super cate lucruri spune Aurora,felicitari!

 

Rocsy,imi pare rau ca a cazut Belgia,vorba Muraturicii,nimic nu-i intamplator poate iese ceva mai bun..Succes!

 

Ile,pup bambina.Si mie tot balerina mi-a venit in minte cand am bazut poza,asa ca bambina balerina ii zicem de acum :-P

 

Noi suntem pe centrala termica,ma bucur ca e asa,macar hotarasc eu cand si cat si cum..

 

Mai vroiam sa mai zic ceva dar nu mai stiu

dau pisica si ma culc

[mata] pup fetele

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata.

Dau cafea si ceai calde. Avem nevoie pe vremea asta. E super frig aici si doar zapada ne mai "lipseste". In Sibiu nu mai exista incalzire centralizata la blocuri, asadar toata lumea are centrala proprie (sau sobe, desi mai rar). Sunt putine blocuri unde sunt centrale de bloc sau centrale care sa deserveasca un grup de blocuri. In principal, apartamentul si centrala. Vedeam ieri o stire despre asociatiile care refuza incalzirea in Buc. din motive de cost si chiar ma gandeam ca dupa atatia ani nu stiu daca as mai suporta sa depind de incalzirea centralizata si de bugetul vecinilor. La noi merge centrala de 2 sapt, cum zice rocsy. Platim o gramada gaz, dar decat sa ne imbolnavim in casa.....

Mi-e somn de mor ca azi dimineata m-au trezit niste vecini cu usi trantite si chestii scapate pe scara. Si eu si Aurora am mai fi dormit.

Vera, ma bucur ca sunteti mai bine. Stiam si eu ca pot fi mai speriosi de la vaccin, dar ma intreb daca trece. Adica ma gandesc ca daca incepe sa ii fie frica de ce stiu eu ce zgomote si nu ii explic ce sunt si de ce nu ne temem de ele, poate ramane asa cu frica asta, chiar daca efectul la vaccin se duce. Nu stiu, poate bat eu campii.... Oricum, desi e dulce asa sperioasa ca fuge in brate, tot nu imi place. 

Va pup si ma apuc de treaba.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut !

 

Nu stiu in alte orase cum este, dar in Brasov pe posturile locale ( tv, radio ) se duce o puternica campanie in care se promit costuri scazute la factura de incalzire daca rerebransezi la reteaua centrala si momesc fostii clienti oferindu-le "rebransarea gratis". Pana acum nu mai exista gradinita sau camin fara centrala proprie. Anul acesta la gradinita Sofiei s-a izolat cladirea si am impresia ca una din "obligatiile" gradinitei a fost sa renunte la centrala proprie si asta venind de la primarie, consiliu sau de cine apartin ei pe plan local. Va dati seama surprindera mea cand am auzit ca copiii nu au caldura pentru ca inca nu au primit [bang] .... nici nu imi trecuse prin cap la inscrierea la gradinita sa intreb acest aspect.

 

In fine , in ceea ce priveste dorinta mea de a pleca nici nu are rost sa mai imi fac planuri pana cand binevoiesc cei de la Minister sa imi dea nenorocita aia de hartie ... ca sa nu fiu dezamagita din nou pe acest motiv, ca in rest ma enervez de cate ori deschid televizorul.

 

lorena : nu stiu cat de zgarcit e administratorul blocului sau cat o fi fost el presat la cap de restul vecinilor tai , sau poate amandoua [bang] . La cat a patit Onuta , doar o raceala ii mai lipseste din cauza frigului, ca in rest le-a cam avut pe toate , draga de ea.

 

La noi fontanela e inchisa de mult timp, a fost si foarte mica la nastere.

 

Fleur : la cat de inalta si zdravana e Sofia pentru varsta ei, se impune sigur la gradi ... e printre cei mai mari la inaltime. Mai are si o mana grea, ca ne mai da una in joaca prin casa de te dezechilibreaza si mai in toate trebuie sa fie prima . Nu la joaca are "crize" ci la statul la masa pana e servita mancarea ( nu are rabdare ), nu are voie sa alerge ( ea care acasa sare intr-una ), o enerveaza mersul la wc in coloana "doar eu stiu cand vreau sa merg la baie" etc. Problema mea e ca nu sunt acolo ca sa vad modul in care gestioneaza educatoarele situatia dar la sedinta ne-a dat de completat cateva intrebari despre copilul nostru pentru al putea intelege mai bine; eu sper sa reuseasca sa ii inteleaga pe toti !!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...