Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de sept-oct 2012 (29)


Recommended Posts

Buna dimineata!

 

Cui ofer o cafeluta aburinda cu lapte de nuca de cocos? 

 

Norma, cred ca esti tare fericita ca Andreiutu' progreseaza atat de bine si de repede! Sa il tina Dumnezeu sanatos. Tipa mi-a zis ceva de "viral infection" si ca ar trebui sa treaca de la since in urmatoarele 3 saptamani iar daca nu va trece sa renunt la alaptare pt ca medicamentele pe care mi le poate da nu se recomanda in alaptat. Adica in loc de analize sa vada daca nu e altceva, mai bine sa renunt la alaptat... Mda, stai pe aproape!

 

Moro, ma bucur ca ne-ai scris! Sa stii ca si eu m-am gandit la tensiune mai ales ca eu am avut mai mereu tensiunea f mica. Aici nici nu imi spune ce tensiune am, doar imi zice ca e buna  [alcool] Pai bun si daca a fost buna pt 5 secunde cat am fost eu la tine, asta inseamna ca e mereu buna?! Nici Luca nu vorbeste si nu prea interactioneaza cu noi. Intoarce paginile unei carti cartonate, arunca cuburi de lego mari si le pune apoi in cutie si se taraste prin toata casa. I-am luat un fel de ante-mergator si se tine cu o mana de el si il impinge peste tot. Oricum Georgios este printre cei mai micuti ca varsta din odisee, mai are timp sa faca si el de toate, nu?  [flo2]

 

Gabi... ce sa iti spun in afata ca imi dau seama cat de greu poate fi. Pe de o parte e bine ca se intelege atat de bine cu S. Ma bucur ca ti-ai gasit de munca! Sunt alaturi de tine, la fel ca si toata mamicile de aici. Multa putere iti doresc. [pup] Dl Pinguin mai are un an, momentan nu putem pleca de aici. Luca a inceput sa doarma toata noaptea. Nu stiu cum, de la 19.30 la 05.30-06.00. Nu are stare deloc si se plimba prin toata casa de-a busilea sau tinandu-se de pereti, canapea. Imi pare rau ca inca aveti atatea treziri. 

 

Oli, bafta maxima cu interviurile si sa primesti oferta cea mai buna pentru voi toti! Felicitaaari Maya pentru pasi!  [il]

 

Anca, bafta cu noul program si ma bucur ca reveniti la papa fara regim. Wohoo!! :D

 

Mamici cu pitici (era sa scriu cu burtici  [:I] ) haideti sa ne mai scrieti! Nu stati ca  [ph34r] in umbra.  [flor]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 244
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Papelusca putere multa...imi pare rau ..sper intotdeauna sa fiti prieteni ,uniti pt pici..Cu jobul aici e buba pt mine,e defapt un risc asumat d 9 ani d cand il cunosc pe sot,jobul lui inseamna mutari la 2-3 ani,orasele,zonele in care ne mutam nu-mi ofera mereu posibilitatea d a lucra,deci lucrez cand am ce..in Salonic era ok,aici e un oras gen Navodari,si in general e somaj maaare in tara nu-mi fac sperante mari,oricum as sta pana la 2 ani ..altfel ce as castiga s-ar duce pe dadaca,sau cresa..mda..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anca,bravo c-ati scapat d regim pofta buna:) Kytanuts .,varza rau doctorii,si ai zice ca na e tara civilizata si mai inaintea noastra..Asa e e mai micut..mai astept ..cine stie cand ne va surprinde.Noi revenim la adormitul f greu cu plans mult..in brate..jos nici nu se pune problema,urla,se catara,nici gand sa doarma..ieri si azi am nervii prastie..e obosit dar nu adoarme,am reusit acum pt juma d ora,cu hota in brate cantand..
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Of Moro, este cumplit! Probabil ca a ajuns la un moment in care este deja epuizat si ii este si mai greu sa adoarma. In carucior doarme daca il plimbi? La noi nu era cazul, orice am fi facut nu dormea. Metoda care a dat roade a fost cea cu statul langa el si linistitul o data la 2-3 minute. A fost cel mai cumplit lucru pe care l-am facut si i-a luat cam 1 saptamana sa adoarma fara planset. Acum se joaca cu caruselul si cu 2 plusuri, ma trage de tricou si in cele din urma se pune pe burta si adoarme - cateodata dupa 10 min, cateodata dupa 40 min, eu stau langa patut, cu spatele la el. Nu plec din camera si nici nu ma derajeaza sa stau langa el. De obicei citesc ceva. Sper sa se linisteasca si el.

 

Fetelor vroiam sa va zic de Bobuletz. A cerut inchiderea contului pe DC mai demult si nu se mai poate intoarce. Va multumeste pentru urarile pentru dragonita, va transmite salutari si pupici si le doreste tuturor boboceilor numai sanatate si fericire.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kytana - da sunt f fericita si multumita de achizitiile lui Andrei, dar precum ti-am zis cred ca sunt perfect normale la varsta asta (plus minus cateva 2-3 luni). Sunt ferm convinsa ca toti vor face in ritmul lor tot ce trebuie. Of sper sa te faci bine, nu poti insista sa iti faca totusi niste analize? E cam ciudat sistemul medical peste tot sincer....la noi e  mai simplu ca te duci la privat si iti faci ce analize te taie pe tine capul daca nu vrea doctorul sa iti faca el...acolo cred ca e si mai scump si mai complicat.

 

Anca - stai asa, sta Andrei singur pe WC cu colacul si se spala pe dinti dar cand se plictiseste iti dai seama ca s-ar da jos aruncand-se in cap ca doar nu stie si nici nu ajunge deci sunt langa el mereu sa nu cada. Ce dragut ca zice Iustin ute ute cand iti arata cu degetul. Cred ca e un scump.

 

Moro- cu somnul te inteleg f bine. Andrei tare mari probleme cu adormitul a avut, nu stiu daca retii. In primele 3 luni doar infasat, in brate, white noise etc, plans pana la epuizare desi era in brate. Incet incet l-am pus in pat si acolo adoarme usor, in patut nici vorba, doar noaptea serveste patutul, ziua nici pomeneala. Pana pe la 9 luni il adormeam in parc in brate si apoi in carucior, apoi a inceput si in carucior sa adoarma...la mare nu am reusit decat in camera. Afara nici pomeneala in conditiile in care era plin copii care dormeau pe sezlonguri. Plangea de oboseala dar nu putea adormi ca trebuia sa vada tot ce misca.....ce sa facem cu ei, ne adaptam, obosim, ne revenim etc....nu va dura o vesnicie. Eu dupa doua saptamani de trezit din ora in ora noaptea intr-o dimineata eram atat de obosita ca la 7 dimineata cu el in brate stateam si plangeam fara sa vreau. Imi curgeau lacrimile siroaie si ma gandeam ca nu mai rezist si sotul meu saracu nu mai stia ce sa faca ca nu vrea seara Andrei sa doarma la sotul meu in brate. Ziua doarme cu el, mananca cu el, se joaca, vrea la el in brate. Noaptea daca se apropie de el urla de ne aude tot blocul. Deci noaptea nu pot decat eu sa merg la el. Dar uite ca de 3 nopti doarme toata noaptea (22-8) cu 1 maxim 2 treziri scurte, una papa, una suzeta. Suuces si multa putere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună seara mamici,

 

La mulţi anişori puiutilor care au împlinit un an! Să crească mari şi să fie sănătoşi!

 

Kytana tare ciudat cu virusul ăsta ...fără analize, fără tratament..sper să te pui pe picioare şi să nu renunţi la alaptat ...bravo luca pentru somnicul de noapte!

Anca mă bucur că Iustin e mai bine, tratamentul a dat roade...tare dulce!! Şi David la fel face, după mine nonstop..să te ţii acuma că a început să umble :)

Norma felicitări că aţi revenit la programul normal de somn şi pentru achiziţii! Bravo pentru câte ştie...La David am observat şi că ştie sau poate dar nu vrea..pot fi aşa de hotomani de mici ? :)

Moro să vă acomodati uşor în noua căsuţa..îmi pare rău că a fost bolnav şi Giorgos, sper că acum e bine...o să facă şi el de toate, ai să vezi când vă fi momentul..sper că şi tu eşti mai bine..

Gabi nici nu ştiu ce sa-ti zic...îmi pare rău...dacă aţi hotărât aşa înseamnă că nu se mai poate face nimic...e bine că se ocupă de S şi că vă înţelegeţi în privinţa lui...înţeleg că nu mai faci ET în primăvară? Pup cu drag!

Oli felicitări Mayei pentru curaj! Ţie baftă cu jobul!

Pupici lui Bob şi dragonitei!

 

Noi suntem bine...cumpărături pentru aniversare, vom sta acasă, vin bunicii şi naşii..mai iesim în parc unde ne plimbam, merge ţinut doar de o manuta ...în casa nu stă locului o clipă..dacă merg undeva vine după mine...de 2 zile a început să se urce pe canapea şi fotolii şi normal că nu e atent, nu se ştie da jos, aşa că nu mai pot fugi nici la baie..în parc păşeşte pe toată talpă (în casă mai umblă şi pe vârfuri) şi mă trage după el mai ales când vede o maşinuţă, o minge..

De dormit doarme 1-2 somnuri pe zi, dacă după lapticul de dimineaţa nu mai adoarme atunci sunt şanse să doarmă de 2 ori...după fructe sau după ce se joacă dupămasă dacă îl văd mai mărit îl pun în patut dau drumul la duck tv şi trag draperiile ...uneori în 5 minute doarme, alteori ajunge şi la 30 minute că se mai ridică, îl pun la loc, apoi se foieste, îşi cânta...seara la fel, după laptic îl pun în patut şi sting lumina ...stau cu el în camera şi mă uit la tv..adoarme singur şi destul de repede..m-am gândit când a început să doarmă aşa şi nu mai ştiu..ştiu doar că plângea tare, îl leganam în brate sau în cărucior şi tot plângea...şi atunci l-am pus în pat/patut şi a început să adoarmă singur..

Pupici tuturor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa e Norma,obosim..si dp un pic ne revenim,ftu si de la capat.Pana la 10luni il adormeam in cosul cu roti in bucatarie,cantand si miscand cosul..asta seara,cand am plecat l-am lasat in Salonic trebuia d mult sa renunt oricum,pt ca se ridica se hatang si cosul se putea oricand intoarce,dp ce adormea il transferam in patut in camera lui,noapte la trezirea d lapte adoarme repede dp,numa sa nu fie p la 8 trezirea,atunci e mai greu,se trezeste intre 5 si 8 pt masa,uneori adoarme pana la 9, 10 alteori se mai trezeste si il adorm iar,dc il vad ca ma asteapta in picioare in patut readormit in brate,dc doarme inca il misc pe loc in patut.Noaptea adoarme pe la 11 ,in ultimul timp relativ usor,exceptie cateva zile,dar pot sa-l legan sezand d multe ori..ceea ce e super!ziua cand are 2 cand 3 somnuri,dimi dc ies la plimbare pe strazi linistite adoarme,altfel prin magazine tot invarte capul..la pranz adoarme in brate miscat,ii e somn dar urla musca se catara..cum simte ca vreau sa-l adorm e show,desi ii pica ochii-n gura,doarme la pranz cu mine ,singur doarme juma d ora,aici am pat la el in camera si acolo dormim.am incercat la el in patut sa-l adorm..probabil nu stie cum,stie ca somn inseamna miscat,leganat undeva..sta,se joaca si dc vdde ca nu-i cu miscat plange..rau pana il ridic,ultima incercare a plans 40min,dc se linistea,cum incercam sa'l pun jos se agata si urla..habar n-am cum sa-l ajut si sa ma ajut.. Dap atatica despre somnul nostru..noapte linistita!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bună mamici,
Aseară am fost puţin în parc..pe la 8 am făcut baita şi apoi laptic...l-am pus în patut şi cu duck tv şi lumina stinsă a adormit după o perioadă de timp de foiala (20-25 minute)...între timp am mâncat şi noi..
Dimineaţa s-a trezit la 7,45 cam aşa, i-am făcut laptic...i am dat lui David dimineaţa 6 măsuri lp şi 2 lv napolact (de regulă el bea 8 măsuri)..şi mi-a vomat / regurgitat de 2 ori..cantitate mică, dar este...acuma cum aflu eu daca-i de la lv? Sau din cauza că e super activ, umblă în palme şi tălpi sau fuge de-a busilea şi îşi bagă pe gât toate jucăriile...tind să cred că e de la lapte că starea de hiperactivitate nu e ceva nou...în cazul ăsta ce fac? Cum procedez cu lv? mai las câteva zile şi mai încerc? Sau schimb tipul de lv?

După schimbat şi spălat a fost joacă una intr-una peste tot: sufragerie, bucătărie, baie, hol, etc..
Puţin după 11 a papa biscuiţi cu branzica şi pară, a făcut cacuta şi pe la 12 a început să se frece la ochisori a somn...cu suzi în cioc la duck tv, perdele trase şi ploaie afară, doarme de atunci!!!!!!! Eu deja mă plictisesc :) Nu ştiam că e sărbătoare aşa că am tras o tură cu aspiratorul la prima ora...acum nu mai fac nimic...
Pupici, o zi făină!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hello,

 

Corina eu chiar nu stiu ce sa zic cu laptele. Mai incearca peste cateva zile....Maine incerc si eu la micul dejun sa ii dau putin lapte praf din cana cu cioc langa paine cu unt si gem. Sunt curioasa.....Noi continuam sa dormim bine cu o trezire de papa si inca una de suzi, dar fara luat in brate. Azi a dormit 2 ore jumate la pranz.....record Din pacate cu vremea asta nu putem decat mall-uri sa vizitam ca afara ploua de rupe.

 

In alta ordine de idei, stau si ma uit la calendar si nu cred ca mai sunt 2 saptamani si implineste Andrei un an. Stiu ca ma repet ca o moara stricata ca am tot zis asta in ultima vreme dar sunt chiar super mirata de cat de repede a trecut timpul ....si cum tind sa uit toate greutatile ce le-am avut cu alaptatul si somnul lui Andrei si sa multumesc lui Dumnezeu ca in mare a fost sanatos (nu pun la socoteala mucii de la dintii).

Va pup si va doresc un weekend placut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

Am intrat sa va serrvesc cu intarziere cu o feliuta de tort si un pahar de nectar. Am baiat mare deja!

Multumesc de urari pentru piciul meu si Doamne ajuta sa ne Aniversam cu totii sanatosi!

Noi am fost cu toti de ziua lui, a reusit si tati sa vina acasa si asta a fost cadoul cel mai pretios, mai ales pentru mine.

Acum baietelul cel mare a plecat cu tati la gradi si eu am ramas acasa cu ochii in lacrimi, desi el a plecat zambind.

O saptamana minunata va dorim!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...