Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Bobocei de sept-oct 2012 (29)


Recommended Posts

Oana - imi spui si mie reteta la budinca cu lapte, cu ce îndulcești grisul cu lapte? Merci..

 

Carmen - ce bine ca ati ajuns cu bine in Bulgaria, drum bun in continuare si concediu plăcut.

 

Eu acum ii dau papa la pici si plecam la mare. A doua noapte cu treziri din ora in ora....nu pricep ce poate fi

..deja nu mai vrea in patut? Încerc sa nu cedez dar sa vad cat rezista organismul sa fie privat de somn...

Duminica plăcută tuturor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 244
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neata mamici !

Carmen Norma concediu plăcut !

Stela mă bucur că Matei e bine..

Chiar Ramona, s-au obişnuit cu camera ?

Restul fetelor, ce mai faceti?

Şi eu stau cu David nonstop, gătesc şi fac curat, spăl haine şi merg la cumpărături ...nu am femeie la curăţenie sau la bucătărie şi nu mănânc la restaurant..atunci de ce nu slăbesc???

Noi suntem bine, dar tot cu muci :(

O zi bună şi o toamnă frumoasă !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cât despre lapte şi eu am tot citit şi întrebat:

1. Laptele pasteurizat este încălzit la 72-75 grade Celsius, temperatură la care se menţine 15-20 de secunde înainte de a fi răcit.

Laptele UHT este încălzit la 140 grade Celsius, fiind menţinut 4 secunde înainte de răcire.

 

2. Prin pasteurizare se elimină 99,99% din bacteriile iniţiale, dar nu şi sporii care pot să germineze după desfacerea cutiei.

Prin ultrapasteurizare se distrug atât bacteriile, cât şi sporii. Astfel, prin tratamentul termic de temperatură ultraînaltă se înlătură orice bacterie periculoasă.

 

3. Laptele UHT nu necesită refrigerare, de aceea se poate păstra la orice temperatură, însă după desfacerea cutiei se ţine la rece.

Laptele pasteurizat trebuie păstrat la frigider înainte şi după desfacerea cutiei.

 

4. Laptele pasteurizat are termen de valabilitate de 5-15 zile, dacă a fost păstrat la temperatura optimă.

Laptele UHT rezistă cel puţin 6 luni fără refrigerare şi conservanţi, timp în care nu îşi modifică textura, culoarea, gustul sau valoarea nutriţională.

 

5. Nutrienţii din laptele UHT sunt mult mai bine conservaţi decât în cel pasteurizat pentru că produsul este adus la o temperatură foarte mare în doar câteva secunde.

 

Se pare că uht-ul e mai bun...de asemenea cel de capra ar fi mai bun..pe un grup de mamici de pe fb multe folosesc lactate "artesana"..sunt distribuite în auchan ..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, va multumesc pentru lamuririle legate de lapte, cine ma mai poate sfatui e binevenita :) eu l-am incercat cu lapte de vaca de la tara, din sursa f de incredere si n-am avut reactii, dar nu ramane varianta asta batuta in cuie... eu la fel as opta pt lapte de capra pt ca are o compozitie mai potrivita pt organismul lui.. cand o sa am timp va pun un link, sa intelegeti la ce ma refer.

Norma, nu ceda cu somnul lui, ca sigur e o faza, el a dormit bine pana acum, cu una, doua treziri... poate va mai ies dintisori? 

Legat de casa, sa stiti ca ma mai ajuta mama soacra, o data gateste ea, o data eu, cam asa sta treaba.. pt Matei doar eu, dar curatenie fac doar eu..oricum, orice ajutor, oricat de mic/mare e binevenit ca e greu sa te lupti cu toate. Acuma mai sta si ea cu Matei ca s amai lucrez dupa ce se scoala Matei din somn, dar nu mereu, adica ea e mai mult plecata pe la tara, la parintii ei, dar ocaizonal incerc sa profit de momentele astea de ajutor ca sa mai lucrez.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gabi la multi ani bobocelului! Iti vine sa crezi ca peste o luna vor avea si el si Andrei un an? Sa fie sanatosi si cuminți.

 

Noi sărbătorim pe drum....

 

Cu laptele voi încerca Topfer pana la 2 ani si apoi de capra, de vaci. Merci Corina de informații, f utile pt mine.

 

Stela - e bine ca ai ajutor din când in când. Sotul Tau lucrează mult? Sau te mai ajuta si el ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am revenit cu link-ul:http://diversificare.ro/alimente/2012/02/ce-lapte-oferim-copiilor-dupa-incheierea-alaptarii/deci laptele de capra ar fi cel mai potrivit ca structura si nutrienti, cel msi asemanator cu lm. Acuma, nu stiu de unde sa-l procur, sursa de tara n-am, deci ramane varianta supermarket, doar ca la noi e doar un kaufland mai mare, nu stiu daca gasesc marci gen sanlacta, dar nici nu m-am uitat atent. 

 

Norma, sotul e liber profesionist, adica danseaza dupa cum canta clientul, e ori pe la calc, ori prin buc la intalniri... maxim o zi pe sapt e acasa de dimi pana seara, zi in care facem activitati impreuna cu matei, nu doar el cu matei, ca sa fac eu altceva, oricum, incercam sa profitam de timpul in 3 :) in rest, serile la 9.30 ma ajuta si el cu baita, mai face o cumparatura ceva...

 

aici sunt zilele orasului si canta alexandra ungureanu se aude muzica ca noi stam aproape de centru si e super atmosfera de concert, desi eu stau in pat la laptop :)))

Fetelor, si noi facem un an in 2 sapt, doamne nu-mi vine sa cred! 

Distractie placuta celor care mai au parte de concediu intarziat! Noi n-am mai ajuns pe nicaieri daca am inceput lucrul, las ca mergem la anul, la aerosoli cu matei :)

 

ps, imi pare rau ca-s succinta cu scrisul si nu raspund pe cat as vrea, dar va raspund in gand la toate, macar atat :)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor,

noi am ajuns cu bine si am patit o chestie ciudata: la hotelul de 3 stele din mamaia unde am plătit nu mai erau locuri si ne-au cazat un resort de 4 stele in aceeasi bani. Avem o garsoniera imensă, locuri de joaca pt copii f multe, 7 piscine, animatori, plaja privata, e super.,.nu am știut ca la noi sunt asa resorturi. Am făcut aerosolii de seara,acum papa si somn.

noapte bună

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...