Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

in cautarea unui job, aplicand CV pe diverse site-uri


Recommended Posts

Pogonici, si ca sa te incurajez, eu in noiembrie am aplicat pe ejobs cam la plezneala (cautam de fapt joburi pentru cumnata-mea), am fost chemata la 3, din astia 3 pe 10 decembrioe am batut palma cu o firma, la care sunt si in prezent. Nu am falsificat nimic in CV, nici macar pauza de 4 ani, le-am explicat la interviu ce si cum si nu au comentat. E drept ca eu-s in IT, unde criza e mare (la noi la firma iti pot spune ca au angajat dupa interviuri date prin Skype !) iar firma e olandeza, unde pun pret si pe viata personala.

 

Bafta iti urez si sa iasa ce-ti doresti ! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Si eu tot ca si ch_dana, tot de pe ejobs mi-am gasit job-ul actual, am aplicat la o singura firma care mi-a placut ca domeniu de activitate si cerintele postului, ce am gasit despre ei pe net si zona in care se gasea sediul :) , interviu, vazut, placut, angajat. Tot IT, unde cererea e mare.

 

in domeniul juridic cred ca e mai greu pt ca oferta e mare, multi absolventi in domeniu, dar cred ca experienta te poate scoate in fata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Situatia poate sa fie si altfel! :)

 

Ne suna o cunostinta din Bucuresti,  pe vanzari (salarii, bonficatii serioase) ca-si cauta loc de munca in provincie. Oriunde! Sotia, medic internist, se relocheaza oriunde (bine, cu asemena specializare isi gaseste rapid un loc de munca). Locuinta: se poate chirie oriunde.

 

S-a dezumflat rapid cand i-am rapsuns ca si pt noi este nasol: sot in zile fara plata din iunie pana la sfarsitul lunii, cu CV depus si pe site-uri si personal de aproximativ 3 ani deja, cu interviuri duse pana la aproape de final ca sa i se spuna ca salariu actual ar fi cu cel mult 250 ron in plus (ce naiba!). Salariul lui actual (trunchiat) este de 1700 ron net fata de 1200 ron de acum 10 ani  [:(]

 

Asa ca pogonici, nu visa prea multe legat de tine. Absolventi de Drept si de ASE sunt cu miile pe toate drumurile si multi dintre ei sunt vanzatori la alimentara (caserita de la alimentara din colt, asistenta de la farmacie si mai am o groaza de exemple de absolventi de-o facultate ca se poarta). Poate sotul sa-si gaseasca ceva, pe bani mai seriosi. Succes oricum!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

black, nu visez marea cu sarea, exclus, si nu tin musai sa imi gasesc din prima un job de vis cu salar de vis, plus ca eu am dubla specializare, daca gasec ceva in prima specializare, pot aplica , nui  o probl, ......

 

sincer nu cred ca timp de 1 an zile, aplicand pe diverse saituri, nu cred ca nu gaesc nimic

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Blackgirl, intr-adevar e greu sa gasesti pe cineva sa-ti ofere un salariu  mult mai mare de inceput fata de ultimul salariu al tau incasat.

 

Dar idea este sa ai unde urca: atat ca pozitie, cat si ca nivel de salarizare. Adica e acceptabil 250 lei in plus fata de ultimul salariu la angajare...(asta insemnand cam 15% in plus...) totusi, in urmatorii ani, poti castiga mai mult? asta e de fapt intrebarea.

 

Prietenii tai care vor sa se mute in alt oras din Bucuresti - el nu ar putea sa lucreze la aceeasi firma, pe acelasi post de vanzari, doar sa fie undeva in tara? De ce faci comparatia cu sotul tau, si sotul tau are calificari si experiente similare in vanzari? Ca daca el face altceva...diferentele pot fi ca de la cer la pamant (si ca venituri, si ca oportunitati de angajare, etc).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, eu n-am scris in cv ca am stat acasa sa imi cresc copilul... Am lasat prima firma de la care plecasem in concediu de maternitate.l

La interviu, cind m-au intrebat ce fac acum, le-am zis ca acum-acum, chiar acum, fac tare bine, imi cresc copilul. Prezidentu'a zis ca nu pricepe, in cv scrie ca lucrez la sc etc... M-am uitat fest in ochii lui si i-am zis ca da, ce sa-ti spun, parca ma mai chema cineva la interviu daca CV-ul meu incepea cu: de 2 ani si mai bine nu muncesc. Eu stiu sa fac ce scrie acolo, poate's un pic rusty, dar proasta nu-s, am memorie buna si invat repede. 

Prezidentu' s-a uitat la CV, s-a uitat la mine, a zis "I guess you're right", si-asa am ajuns la discutia despre ce copil citi ani are si cam cind se duc singuri la doctor cind au febra... :)

 

Simonna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simona si eu i-am spus tipului cu care am sustinut alataieri un interviu i-am spus din star de ce o perioada asa lunga in cv fara munca pentru ca am un copil, m-au intrebat de cand vreau sa incep a ramas ca ii sun i-am sunat ieri trebuiau sa ma sune ei si nu au mai sunat.

Acum sper sa nu  fie cum e peste tot ca daca ai copil iti scad drastic sansele la angajare

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...