Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

in cautarea unui job, aplicand CV pe diverse site-uri


Recommended Posts

Acum sper sa nu  fie cum e peste tot ca daca ai copil iti scad drastic sansele la angajare

 

Nu e chiar asa, sansele de angajare scad atunci cand vi dupa o pauza de 2-3 ani datorata copiilor. Daca vrei sa iti schimbi jobul cat inca esti in CIC, nu te obliga nimeni sa scri in CV ca de 1-2 ani tu n-ai mai lucrat efectiv, pentru ca tu figurezi ca si angajat. Sunt detalii pe care le poti da sau nu la interviu.

Probleme apar cand dupa CIC nu mai iti reiei vechiul job, si atunci se aduna ani multi de pauza.

Dar atata timp cat stii meserie si esti bun pe bucatica ta, se poate sa te angajezi si dupa o pauza mai lunga.

 

Oricum, succes cu interviurile si gasitul jobului! Din experienta, din pacate atunci cand zic ca suna si nu o fac in termenul stabilit in majoritatea cazurilor raspunsul e nu. Foarte rar suna sa iti spuna ca esti acceptat mai tarziu decat ai fost tu initial informata, si in general sunt cazurile in care ei preferau pe altcineva, i-au oferit acelei persoane prima sansa, si dintr-un motiv sau altul nu au batut palma; atunci incep sa ii sune pe urmatorii din lista.

 

Mai exista si exceptii, dar cel putin din experienta mea cam asa a fost peste tot (si cand isi cauta barbatul, si nu-l sunau, si cand recrutam eu si anuntam la termen pe primul ales, fara sa dau refuz imediat celorlalti, iar daca nu iesea cu primul treceam la al doilea, si tot asa, pana se ocupa postul, si abia dupa ii anuntam pe ceilalti de refuz - dar cel putin nu le dadeam un termen exact pentru raspuns)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 50
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mickyyy, ai dreptate cu continuitatea statutului de angajat in timpul CIC. Caci figurezi in continuare ca angajat, dar cu contractul de munca suspendat. Dar angajat la locul de munca X, care poate fi trecut lejer si legal in CV fara sa fie nici o minciuna.

Numai in cartea de munca(carnetele alea,cand existau, acum banuiesc ca scriu astia electronic) scrie asta, ca ai CIM suspendat din data de.

Asa am facut si eu, am avut pauza de 3 ani si jumatate cu cele 2 CIC-uri, din iunie 2007 pana in nov 2010 deci nu am fost in campul muncii, nu am lucrat nimic; Am schimbat locul de munca in nov 2010, la expirarea CIC. Activitate pe cont propriu in familie, deci nu am avut reala nevoie de CV la angajare, insa n cadrul unor colaborari cu clienti, mi s-a mai cerut cate un CV. Si acolo am scris clar locul de munca anterior cafiind pana in nov. 2010, chiar daca efectiv nu am mai fost la job din iun. 2007.

Deci gaurile cu CIC-ul se acopera usor si elegant...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simona si eu i-am spus tipului cu care am sustinut alataieri un interviu i-am spus din star de ce o perioada asa lunga in cv fara munca pentru ca am un copil, m-au intrebat de cand vreau sa incep a ramas ca ii sun i-am sunat ieri trebuiau sa ma sune ei si nu au mai sunat.

Acum sper sa nu  fie cum e peste tot ca daca ai copil iti scad drastic sansele la angajare

 

Pune ultimul job in CV, de la data x in prezent. Sau inventeaza unul la firma sotului, whatever! Ti se duc sansele exponential in jos daca ai o gaura in CV, parerea mea. Ca anajatorul ala are o treaba: sa gaseasca pe cineva sa lucreze ceva, de preferinta cit mai stapin pe treaba lui. Intre un cv cu o gaura in ultimii x ani si unul complet, in care oamenii au aceleasi calificari, pur si simplu e mai "safe" sa il ia pe ala complet.

 

La interviul de care zic am ajuns dupa un interviu telefonic in care am confirmat doar generalitati HR si unul fata in fata la agentia de plasare care gera jobul. N-am pomenit nici din greseala ca nu lucrez! Daca ziceam ca sint acasa cu Addie nu ma chemau SIGUR la interviul de la firma. Ca, oricit s-ar zice ca nu-i asa, cei mai multi angajatori se feresc de mame cu copii mici...

 

Sincer, eu am stiut inca din interviu ca ma angajeaza cind, vorbind de copii si nu-s ce, in discutia de la sfirsit, rideam etc, prezidentul a zis: wow, asa as vrea sa pun o intrebare, dar nu pot, ca e ilegal si te discriminez!". I-am zis sa o puna off the record, promit ca nu ma duc la fortele de munca sa-l reclam. Si cica: ai cu cine lasa copila daca e bolnava sau tre sa lipsesti de la job? Raspunsul meu e putin important, vreau doar sa subliniez ca, din momentul in care a stiut ca am copil mic, toate alarmele i-au sunat, ca ce se fac ei daca e ea bolnava si eu trebuie sa lipsesc... si cred ca sint foarte putini care reusesc sa treaca de aspectul asta. 

 

Concluzia: inventeaza ceva in cv-ul ala, scopul scuza mijloacele, na!, si vorbeste cit mai putin de fetita ta la interviu, daca se poate, deloc.

 

Simonna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca este licentiata in stiinte umaniste (am vazut un anunt ca ofera meditatii la engleza, de aici concluzia mea).

 

Pogonici nu caut un domeniu anume, am depus cv-uri ca assitent manager, lucrator comercial(aici se poate avansa repede)operator call-center.

Am absolvit facultatea de relatii internationale si studii europene.Blackgirl are dreptate.

Sper sa imi gasesc ceva cat mai repede.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sint foarte uimita de diferentele intre mentalitatea angajatorilor din diferite tari, si inca si mai mult de regulile scrise si nescrise privind CV-ul, scrisoarea de motivatie si interviul.

 

Pai aici, in Fr, e foarte legal sa te intrebe angajatorul cu cine lasi copilul cind e bolnav. Cind am dat interviul la Primarie, directoarea stia deja ca am un copil mic (locuiam in aceeasi comuna, nasterile sint anuntate la primaria de domiciliu de catre spital). M-a intrebat cine se ocupa de el, sa-i spun daca am vreo problema. Aici am mintit, pentru ca voiam postul, am zis ca e la "nounou" (asistenta maternala de zi), desi nu aveam pe nimeni, insa imi spuneam ca o sa gasesc eu pe cineva si asa a si fost.

 

De asemenea, e foarte legal, ba chiar impus sa scrii ce virsta ai. Ba chiar se recomanda sa nu pui data nasterii, ci virsta, ca sa nu-l obligi pe angajator sa calculeze. [bib]

 

Se recomanda ca nu depaseasca CV-ul mai mult de o pagina, maxim 2 si asta in caz de doctorat, publicatii, etc.

 

Se mai cer scrisori de motivatie scrise de mina. Multi ani, candidaturile trimise prin mail erau privite cu suspiciune, iar cele scrise la masina un semn ca nu si-a dat candidatul suficienta silinta (adica trimite pe banda candidaturi  [biz] ).

 

Uneori este ceruta si poza, dar nu se recomanda sa trimiti daca nu este mentionata.

 

Nu am vazut sa fie cerute recomandari. Unii angajatori suna precedentul/ii angajatori ca sa verifice. Altii se uita pe internet sa vada daca gasesc poze/bloguri ale candidatului.

 

In incheiere, am sa scriu ce mi-a zis varu-meu in vara asta. El are o intreprindere de consultanta (in Ro) si spunea ca acum citiva ani, inaintea crizei, gasea greu oameni. Ca veneau pustani fara nici o experienta, doar cu anii de facultate, si se interesau mai intii ce avantaje primesc, ca banca de alaturi oricum ii astepta cu bratele deschise. El spunea ca a angajat pe aceia care i-au dat impresia ca vor sa lucreze in intreprinderea AIA si nu alta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze ca sunt total off-topic. Rog un moderator sa schimbe titlul subiectului, ca ma racaie la ochi [:)] cand vad saituri in loc de site-uri. Daca tot folosim cuvinte in engleza, hai sa le folosim cum trebuie sau sa inlocuim cu ceva cuvinte romanesti (in cazul de fata, aplicand CV pe diverse pagini de internet). Multumesc! [flo2]  

Bafta sa va gasiti joburi! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Buna. eu acum am vazut acest subiect si mi se pare foarte interesant in ceea ce ma priveste.

Si eu am o situatie asemanatoare cu a sotului tau, in sensul ca, contractul de munca este pe perioada determinata, pana in decembrie 2014 si am acest timp pana atunci de a-mi gasi un loc de munca si imi doresc eu sa fie pe o perioada mai mare de timp.

 

 

Eu imi doresc un job in administratia publica.

 

Si eu as fi dispusa sa ma mut in alt oras - eu as vrea sa las Bucurestiul, dar pentru un alt oras - in Ardeal mi ar place mie.

 

Si la fel nu stiu daca sa trec orasul din care provin pe cv.

 

O alta problema e la mine baza materiala, ca eu nu vreau sa vand aici nimic ca sa plec in alt oras si cu scoala copilului, dar daca o sa gasesc un post care o sa mi convina,k eu am sa incerc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...