Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dulceata...mai rara.


Recommended Posts

Nici eu nu stiu concret cum e cu dulceatza asta de ardei iute,insa cred ca am mincat pe la chinezi asa ceva.

 

Da,buflea se maninca alaturi de mincare...nu pe piine cu unt! [:-)))] [:-)))] Sau ca pe vremuri ,sa servesti musafirii alaturi de-un pahar de apa rece! [;)]

 

Va mai amintitzi obiceiul parintzilor/bunicilor de a invita musafirul sa serveasca o dulceatza?(tata mai are si acum pe undeva niste castronele de alea micutze de dulceatza,am uitat cum se numesc)

 

Dana

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 45
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Dana, la coacazea rosie nu se pun simburii in dulceata pentru ca, daca nu e cu foarte mult zahar, se strica in timp si nici nu e placut la mincare.

Coacazea rosie sau o faci jeleu (peltea) sau o faci ca in Sanda Marin : scoti cu acul simburii. [:)]

Ha,ha,ha [:-)))] [:-)))] da' crezi ca m-am plictisit d eviatza?

 

Sincer eu nu vad cum ai putea scoate simburii aia cu acul...si da asa mi-a ieist si mie ca o peltea /jeleu mai mult decit ca dulceatza!

 

Astea sunt pentru mine coacazele rosii:

post-33577-0-74213700-1378037442.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Anul asta am facut si eu dulceata de cirese amare... mare chin sa le scoti samburii, dar e divina.

Anul trecut am facut gem de grapefruit si mandarine, foarte bun.

 

Din categoria de pus pe friptura fac gem de ceapa, am mereu in frigider si mananc zilnic. Dar de ardei iuti n-am facut, dar sigur incerc :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, da, vorbim de acelasi lucru. Jeleul in faci punind fructele cu putina apa pe foc, se desfac ele, apoi le treci prin sita, masori zaharul si pui la fiert zeama cu zaharul pe foc.

Pentru scosul simburilor cu acul [:-)))] nu inca n-am facut-o. Asa scrie in Sanda Marin, da' totusi e o dulceata : adica sirop de zahar legat in care pui o cana de coacaze fara simburi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mik,nu se pot scoate ,itzi spun eu!(ma rog daca ai avea vreun sclav pentru asa ceva... [:-)))] [:-)))] [:-)))] ).

 

Eu am pus zahar peste ele si le-am pus la fiert!A iesit ca un jeleu...(nu,nu am fiert prea mult ca sa spun ca asta ar fi cauza).

 

Am mincat odata cu inghetzata de vanilie si apoi l-am aruncat!Cumparasem o cutiutza de coacaze si nu mi-au placut nici crude.Am incercat sa le valorific si...tot la gunoi au ajuns!Mai bine faceam sirop din ele...poate aveau sanse mai mari.

 

 

 

Dana

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...