Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dulceata...mai rara.


Recommended Posts

  • Răspunsuri 45
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eumada, iti spun dar nu-mi cere cantitati pentru ca fac la ochi.

 

Curat ceapa rosie si o tai fidea, dar nu foarte subtire. O pun la calit in ulei de masline (nu mult) cu un praf de sare. Cand incepe sa devina transparenta adaug cateva linguri de zahar brun, otet balsamic, eventual un baton de scortisoara sau fulgi de ardei iute. Las sa scada bine de tot, pana se caramelizeaza.

 

Sta la frigider 2-3 saptamani sau se poate pune conserva in borcan etans si dat la baine marie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dulceata de lubenita si de pepene. E demenitalaaaaaa. Nu ma intrebati cum se face ca habar nu am, eu doar o mananc.

Stiu ca cea de lubenita se face din coaja, nu din miez, cea din pepene se face din miez.

Sunt sublime.

 

Cand eram mica imi facea strabunica niste dulceata de pere. Era incredibila, sunt ca un drogat, tot caut de atunci gustul acela dar niciodata nu l-am gasit...am fost aproape, dar atat....erau pere de toamna sau ceva de genul, doar un soi....un vis era.

 

 

P.S: Rall, i hear you :))) desi sunt de un an la spitalul asta, de cate ori mergem la masa si imi pun piper se opresc toti si se uita la mine mirandu-se de cat de piperat mananc. :))) defiecare data imi vine sa le spun sa ma lase in pace, ca trebuiau deja sa se obisnuiasca. Dar piper pe ardeiul iute :))))))))))))))))))) inca nu.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aha, deci va pricepeti...nu ca ma indoiam! [:)]

Dulceata din fructe de soc (nu flori!) mi-a placut tare mult. Daca nu stiam din ce este, as fi zis ca-i de afine. Bine, nu-s asa de cunoscator...

Cred ca din ce ati spus ma tenteaza cea de grapefruit si mandarine si cea din kiwi si lime.

Si din ceapa, ma bate Tora la cap, dar nu-s convins...

Iar de cirese amare n-am mancat, dar imi ploua in gura, daca ziceti ca-i divina...

 

PS: rall, de ce ai tinut lime ala in apa cu otet si frecat cu bicarbonat?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...