Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

CIRESELE de mai-iunie 2013 (6)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 500
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Inca ceva ce-am observat la a mea. Daca trece o ora si jumatate dupa masa si nu adoarme, se pune pe chitait si-mi e greu s-o adorm, ca-i prea obosita. Scria cineva, poate Andreea?, sa adoarma bebe in 90 de minute dupa masa.Corect!

Asa ca m-am invatat sa o las in patul meu dupa ce suge: se misca, se uita pe pereti, se joaca singurica pana ce adoarme. Cand se trezeste, ne jucam cu jucarii, in balansoar, in patut pana cere iar papa. Daca ma joc cu ea sau o pun la jucarii dupa ce-a supt se agita si nu mai poate adormi.  

 

La inceput statea toata dupa amiaza treaza. Acum are nevoie de somn dupa fiecare masa. Mananca cand cere, cam la 3-4 ore, dar pot fi si 2,5 ore daca-i e foame. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, fetelor.

 

Intru si eu sa va salut si sa va spun ca suntem bine. Va citesc zilnic, dar mi-am cumparat o carte pe care o asteptam de mult si cum am putin timp ma delectez cu ea. :)

 Bb a inceput sa doarma ziua mai putin, dar noaptea doarme destul de bine (suntem tot la o trezire, maxim 2 pe noapte, ceea ce mi se pare f bine fata de cum eram noi "obisnuiti"). 

 

Lilly, nu-mi amintesc daca eu am zis de somn dupa 90 min dupa masa. :) Dar, sa stii ca eu il observ pe al meu ca la vreo 2 ore - 2 ore jumate'  dupa ce a mancat i se face somn si il culc vreo 30-45 min (mai mult nu prea doarme). 

 

Eu tocmai i-am marit cantitatea de laptic, fiindca am vazut ca nu se satura. Ii fac 210 ml cu 7 masuri si papa cam la 4 ore, dar noaptea doarme vreo 6 ore legate, asa ca ajungem cam la 5 mese/zi, deci cred ca e ok. Pisica, eu ii dau Nan.

 

Despre ce ati mai vb ca am uitat? :)

 

Sa va traiasca micii crestini, sa creasca mari si voinici.

 

Deny, cum fu in romanica? Asteptam sa ne povestesti.

 

Mony, ma bucur ca flacaul tau s-a acomodat cu bona si invers. 

 

Hellie, mie mi s-a facut pielea de gaina la propriu cand ma uitam ieri la stiri si i-am vazut pe parintii copilului si apoi pe Oprescu "indurerat" peste masura. Of, daca el nu e in stare sa ia o decizie, poate face referendum. Sa mergeti la vot !!! 

Nici eu nu vreau sa intru in polemici, iubesc animalele de mor, dar hai sa ne punem putin in pielea parintilor copilului aluia, va puteti imagina durerea? Dar ce e mai groaznic si mi se strange stomacul cand ma gandesc la ce o fi fost in sufletul bietului copil cand era sfasiat de caini... E strigator la cer. 

 

Legat de hainute, eu l-am trecut pe body cu maneca lunga si pantalonasi cu botosei, sau pant + sosetele. Tot la c&a am gasit niste hainute tare dragutele.

Zilele trecute batea vantul cam rau si i-am pus un fesulet in cap, fiindca am vazut ca daca il deranjeaza isi misca (virgula) capsorul pana il da jos, dar de data asta l-a acceptat, deci cred ca i-a fost bine. 

 

Cam atat de prin ploiesti. 

 

Va pup.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stau 10min la supt si mai scot 50ml cu pompa, sau 20min la pompa. Suge cu putere.

Am aflat de o nepotica, o suparau gingiile de la 3luni si a avut primii dinti pe la 1 an.

Si scad in greutate cand le dau dintii. Sau nu cresc la fel. Mai aman o saptamana, dar daca ar f dupa mine l-as fi dus deja la dr. [alcool]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, pai daca pe tu ai avea o durere si mai ales de dinti, ai mai avea chef sa mananci cu pofta?

 

De ce te mai mulgi, daca suge bebe si se satura? Ii mai dai completare la bibe? 

 

[batcap] Ma batea si pe mine gandul o data, cand eram obosita tare sa mulg peste zi ceva laptic si sa incerc sa-i dau seara strumfei dupa san, ca oboseste si adoarme, poate asa se satura mai bine si nu se mai trezeste noaptea. Am renuntat, ca sunt prea comoda sa ma mulg si sa ma chinui s-o fac sa ia biberonul. [ups]

 

Aaaaaa...... mi-am adus aminte. Fetita mea a luat mai putin in greutate la inceputul lunii a doua, cand si-a schimbat felul de supt. Sugea 3-4 minute rapid, apoi se indeparta de san si refuza sa se mai apropie, desi era sanul jumatate sau oricum, mai aveam mult laptic in el. A trecut o saptamana si ceva pana sa-mi vina ideea sa o ridic, sa o ragai si apoi sa o pun la celalalt san. [alcool]

 

 

Andreea, aveam impresia ca tu ai scris. Ma bucur sa sunteti bine.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vicky..asta e..a facut tranzitia usor si a avut si lm 3 luni..ai făcut tot ce ai putut. .

 

Andreea..chiar mă gândeam la tine..

 

Lily, Criulica..la fel suge si al meu. .dar am văzut ca ia in greutate ok asa ca nu m-am speriat. .e distras de orice...doar seara cand e semiadormit mi se pare ca suge bine..aud cum inghite..

 

App de râgâit.si eu il fac sa ragaie in timpul mesei ot ca dupa adoarme..si daca nu scoate aerul se trezește repede. .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aaaa..ai vostri sunt chiar dragutzi la cum sug. Al meu suge ca vai de el....sau mai degraba ca vai de mine... Adica foarteeedes. Ce 4 oreee?! Doar noaptea 4 ore...ziua la maaaaxim 1:30 suge. Desigur ca suge putin devreme ce suge des...

Dar eu sunt ok ..ca ia in greutate. Luna asta cred ca depaseste 1 kg. Are deja 5700...pana miercurea viitoare cand face 3 luni, sigur mai ia ceva peste.

saptamana asta insa nu prea a luat chiar bine....120 grame doar. Dar l-am si observat mai activ, mai agitat etc. Azi mai avea un pic si se intorcea singur pe burta...nu stiu daca a fost o intamplare sau nu, o sa il mai observ si zilele astea.

 

app., Carmen, lumea de la botez care ti-a spus ca nu are bebe suficiente achizitii, in calitate de ce a vorbit?! Medici, pediatrii chestii de genul....sau doar din categoria " al meu/a mea facea asa la 3 luni " ?! Si tu esti de acord cu ei?! Sau de ce zici ca te apuci sa exersezi cu copilul mai intens?!

 

Criu, fetita ta cred ca e si foarte distrasa acum de mediul inconjurator...ca e deja maricica. Eu zic sa ii monitorizezi greutatea cu cantarire saptamanala si daca doua saptamani la rand ia ca lumea in greutate, inseamna ca suge ffff eficient in alea 5 minute.

 

Andreea, bravooo ca ati evoluat cu somnul!

 

Vicky, sa nu te necajesti! 4 luni e deja ok cu LM...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...