Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

CIRESELE de mai-iunie 2013 (6)


Recommended Posts

Neata!

Eu am fost tare bucuroasa cand am vazut ca se freaca la ochi. Asa stiu si eu cand ii e somn. Dar n-am observat treaba cu 90min, o sa fiu mai atenta.

 

De o saptamana si ceva imi face surpiza zilnic: adoarme cel putin o data singura; ba in patutul ei, ba in al nostru, in salteluta de joaca ieri a adormit de 2 ori chiar. Si la treaba asta are o schema: se freaca la ochi, maraie de 2-3 ori, apoi se intoarce pe o parte, isi baga podul palmei in gura si mana cealalta o trage peste ochi.

 

Voi ii tineti la oglinda? A mea se uita ft mirata, clar nu intelege cum de ne vede in fata cand noi suntem in spate, mi-a tras vreo 2 zambete, dar cred ca cel mai contrariata este de reflexia ei.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 500
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

neatza!

nu a mai avut de aseara pana acum niciun scaun, nici cu mucus nici fara. Deci cred ca de la struguri a fost. Plus ca si eu am avut probleme cu scaunul...

Il mai urmaresc si sper sa nu mai apara.

 

Ralu, ce imi place cum povestesti tu de pasiunea micutului pentru tzitzi...cred ca e un scump cuibarit acolo la tine. Si ce baietel mare ai tu daca se intoarce deja singurel. Bravo!

 

Maddie, inteleg ce spui cu adormitul profund. Exact asa am patit eu duminica noaptea...nici nu mi-am dat seama cat de obosita sunt.

Deci si Andreiul tau la fel papa...haotic zic eu, ca si al meu. Eu ma bucur ca nu are probleme cu buritca, pentru ca Marcu pediatra m-a avertizat ca mancatul atat de des creaza cele mai multe probleme cu stomacul lui bebe pentru ca nu are timp lapticul sa se digere...

 

Ralu, iti doresc sa ai o zi perfecta maine, cu soareeee placut de toamna! Si la muuulti ani fericiti in avans pentru duminica.

 

Deiutza, frumos ce spui tu cu adormitul de unul singur. A mai adormit si al meu in bouncer de unul singur, dar a fost un caz sau doua, izolat....deci nu se pune...

Dar pupaza ta a facut progrese mari

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Maddie, al meu adoarme doar la tzitzi...si daca e obosit rrrrraaau de tot adoarme si la tati lui in brate,,plimbat un pic. La mine niciodata nu adoarme fara tzitzi...pai daca miros ca o laptarie ambulanta cum sa adoarma puiul?! [soricel]

 

Dar or sa vina si la noi vremurile alea bune...eu il vad pe al meu ca deja are un programel dimineata....la doua ore dupa ce ne trezim, adoarme cam o ora....si e fff pasionat de somnicul asta de dimineata incat zic eu ca nu va mai dura mult si va adormi si fara tzitzi. Aaaa, si seara dupa baita, suge ce suge, papa si suplimentul ala si dupa aia ne zambim putin, lasa tzitzi de tot si adoarme fara.

 

ma duc sa vad si eu linkul Pisicii.

 

aaaa, si al meu suge si in somn...adica mimeaza suptul...e foarte caraghios cum da el asa cu fortza din guritza aia mica, fara sa aiba tzitzi sau suzeta.

 

in oglinda il afisez si eu...pare ca realizeaza asa ca se intampla ceva ciudat, dar nu isi bate capul...nu pare interesant pentru el inca.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata!

 

Andreea, a mea a fost in puseu la 2 luni si jumatate. [:)]  Dupa asta a inceput sa gangureasca muuuult, de ne tinem la povesti.

 

Abia marti i-a reusit intoarcerea pe burtica, deci la 3 luni si jumatate. Nu ma stresez. Fiecare bebe progreseaza in ritmul lui.

Ma amuza foarte tare cum face cand ii e foame. [bib]  Eu ridic tricoul si o intreb daca vrea tzitzi, iar ea se lumineaza toata, imi da un zambet, da din maini si din picioare si chiuie. Cand ma asez in pat langa ea, se intoarce spre mine.

 

Hellie, probabil a fost o reactie la struguri. Dar kk exploziv a mea face mereu.

 

Azi noapte s-a trezit la 2.30 si la 5 pt papa. Apoi la 6 iar aud maraieli. [fri] Mi s-a parut ca fornaie pe nasuc, asa ca i-am pus putin ser, am luat-o in brate si am leganat-o putin, a dat si cateva basinute, apoi am pus-o treaza in patut [alcool] ca eram cheauna de somn si din fericire a adormit mandra la loc. Deci nu de foame se trezise. Cred ca burtica a chinuit-o, caci de cele mai multe ori dimineata cand se trezeste incepe sa se screama si in majoritatea cazurilor cu rezultat. [:)]  Mi s-a mai intamplat o data se se trezeasca noaptea la o ora dupa ce papase. Am luat-o in brate, am batut-o putin pe spate si a ragait. O deranjau gazele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici la mine ju adoarme fara tzitzi. .la tatăl lui sau la mama adoarme fara probleme. .deh..mirosul de lapte. .:) aroma irezistibila.

 

Eu ma topesc toata cand ma trage de bluza..parca vrea sa scot tzitzi mai repede. .si nu ii da drumul bluzei. .si rade cu tzica in gura..

 

Ieri m-a certat. .a fost asa simpatic. .el era ff somnoros. .si eu il tot puneam pe pat sa verific mâncarea ( aveam la cuptor).. la un moment dat maraie, iau in brate. .se uita in ochii mei si tipa..si apoi gangureste nervos. .nu plangea sau altceva..apoi s-a frecat la ochi si i-a închis. .sa imi arate ca ii e somn..imi venea sa il mănânc. .in 30 de sec a adormit. .:)

 

Aa..si a descoperit ca poate sa si tipe..uneori se uita la bec si tipa..apoi rade..

 

Hellie..si al meu are somnicul de dimi. .dar in brate in miros de lapte:) daca nu si-l face..e somnoros toata ziua. .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hellie multumesc :*

 

dap si noi ne frecam la ochi si mai.nou i se inrosesc pleoapele cand este grav :D adoarme doar cu titi si cu tati la plimbare dar mai rar si destul de greu.

 

deiutza felicitari pt ca printi adoarme singurica :*

 

lily da puseul este in jurul varstei nu neaparat fix.

 

si la noi.nani de dimi este sfant , dupa papa a stat singurel cam juma de ora , l-am plimbat din.patut in carucior si in.leagan si a stat dragul de el.si acum nani mufat vreo juma de ora si acum.la umbra tztz :D si eu fac pipi :D

 

l-as pune in leagan poate doarme singurel leganat :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza ... aproape de pranz!  [flo2]

 

Ralu, felicitari pentru noua achizitie a lui Matei!  [flo2]

 

Hellie, sper ca e ok cu kk ... mie mi-a facut atunci un pic de diaree de la nectarine ... dar mancasem si ceva struguri. 

 

Carmen333, mie mi se pare bullshit faza aia ca tu nu te ocupi destul de bb ca nu face destule pt varsta lui! Fiecare bb se dezvolta in ritmul lui, iar tu imi pari o mamica foarte preocupata si implicat din ce scrii tu pe aici.

 

Fluturah, sper ca esti mai ok cu sotul. Uneori prinde bine o pauza ... si eu am plecat la mama mai demult in urma unei certi nasoale si asta l-a determinat pe al meu sa-si mai revizuiasca atitudinea. Cred ca si acum regreta ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

a da da si la noi.la fel cu 'certatul' nu m-ai plange mereu ci ne cearta si bombane este un simpatic. ieri am intarziat cu titi si el.era rupt si cand l-am pus sugea si bombanea de parca ne certa in contunuare sau spunea ' of titi a mea ce dor mi-a fost si oameni astia rai .. '

 

pisica multumim pt site este super

 

cu lp haotic ... a crescut cantitatea, adica avem.si.mese de 120ml acum dar depinde. azi noapte a papat 90 ml la 3 dimi ca era inca agitat dupa titi la 6 nu s-a mai trezit ... si apoi nici.la 9 nu a mai vrut bibe ... dc doarme bine banuiesc ca este satul :D

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...