Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

CIRESELE de mai-iunie 2013 (6)


Recommended Posts

Cred ca si noi am intrat la puseu mai repde ... ieri n-a domit pe zi mai deloc ... de fapt a dormit in  reprize foarte scurte de nici n-am apucat sa mananc calumea. Tzitzi la greu, dar n-a fost doar maraita, a mai si gangurit. E asa de dulce si expresiva, da impresia ca intr-adevar vorbeste cu tine!  [il]  Si ea adoarme la tzitzi si dupa ce i-o scot din gurita mai molfaie in gol ... e asa de dulce ca imi vine s-o mananc  [il]

 

Cred ca cel mai mult a dormit pe la 7 seara (adica vreo jumatate de ora) cand am iesit la plimbare, ca sa cumpar una alta de la magazin, ca batea vantul prin frigi! In schimb am avut surpriza azinoapte - a dormit toata noaptea! De pe la 23 pana pe la 7 dimi cand a inceput sa se foiasca, si am pus-o la mine pe piept si am mai dormit amandoua, iar pe la 8 s-a trezit de tot si a papat tzitzi. Maddie, si ea se trezeste cam pe cand pleaca tati la lucru, dar uneori papa si adoarme la loc. Cred ca i-a ramas obiceiul de cand era micuta si dormea tati cu noi in camera, ca de vreo luna si ceva tati doarme in sufragerie pe canapeaua extensibila.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 500
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna, dragelor!

 

Lili chiar m-am amuzat ca citeam de pe forum in timp ce ii dadeam sa manance azi de dimi si cand si-a luat pauza mandra, fix atunci citeam ce ai scris tu despre Anda ca isi ia pauza in timpul mesei. Da, asa si-a facut programul (nu chiar la fiecare masa), ceea ce nu prea ma incanta, dar uneori fac eu din buze sunetul ala de pupic lung si ea continua trasul din bibe.

Pisica - eu ii dau Topfer Andei si procedez la fel ca Hellie (pun apa in termos cand e calie). Oricum sa stii ca se dizolva si apa aproape rece si, dupa ce-l agit bine, desurubez biberonul pana iese tot "acidul" ca se aude ca la apa minerala in pahar daca desfaci. Fara a fi considerata reclama eu sunt fff multumita de lapte.

Pe cutie scrie ca la varsta ei ar trebui sa manance 170 ml, dar are maxim 2 mese pe cantitatea asta, in rest 130. Seara ii fac 170, dar aseara era franta ca ieri abia mi-a dormit 2 ore adunate si dupa baie a mancat 90 si a adormit la 21.30. S-a trezit dupa 1 ora, a mai mancat 80 ml si a dormit neintoarsa pana la 7.30.  

Cita_Ralu - clipe minunate la botez si vreme buna, iar tie LMA!

Andreea - ma bucur ca si-a mai reglat piticul programul.

Azi vreau sa fac niste clatite sper sa mai prinda bebelina o repriza de somn ca sa reusesc.

Si Anda se intoarce pe burta si-i ramane manuta dedesubt si incepe sa se maraie pt ca nu poate sa se intoarca la loc pe spate sau sa isi scoata manuta.

 

va pup

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Ralu, spor la pregatiri, vreme buna si sa va distrati!

Monik, multumesc de aprecieri, stau mult cu P, il ascult, nu mai stiu ce sa fac. Dar recunosc, nu am considerat necesar sa exersam zilnic statul pe burta. Nu prea l-am gadilat. Masaj fac in legea mea, jucarii folosim. Dar nu ma gandeam sa ii dau intr-o mana, apoi in alta. El apuca cu amandoua.

Aseara a facut un gest frumos: era intre mine si tati pe canapea, ne-a luat pe amandoi de cate o mana, le-a ridicat deasupra lui, ne-a facut sa ne tinem de maini, apoi radea. Inca nu-mi vine sa cred.

Mi se pare ca il stresez. Acolo scrie sa il pun pe burta dupa fiecare schimbare de pampers.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Carmen, tipa ceea nu ti-a spus si ca fiecare copil are ritmul sau de dezvoltare? Ca mie asta mi se pare mai important.

Nu te mai stresa atat, Mony care a inceput munca ce ar mai putea spune? Esti acolo langa el in fiecare zi, faci eforturi pt alaptare, va plimbati, va jucati, pentru varsta asta e tot ce au nevoie. Doar nu vrei sa rezolve integrale la 6 luni. :d

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Mamici,

In ultimele 2 zile am avut un program f incarcat... asa ca azi au picat amandoi copii si au adormit repede. Celui mic nici n-am mai apucat sa-i fac baita/// era prea obosit.

Am citit ce ati discutat zilele astea/// Si Vladi al meu suge cand asa cand asa... Adica are mese cand suge putin si gata... lui i=a ajuns. Mie imi curg sanii, imi dau seama cand suge bine si cand nu... dar n-am cum sa-l fortez. Important e ca uda 6-7 pampersi pe zi, e vesel, se dezvolta... chiar nu-mi fac probleme. Cand se uita la oglinda rade cu gura pana la urechi. Nu stiu daca la mine sau la el.

Noi suntem cu dintii... il dor rau, in reprize... dar nu stim cand ies. Imi amintesc ca si Radu a avut o reprinza din asta de dinti pe la 3 luni de am crezut ca ies.. si de fapt au iesit la 10 luni. Acum e greu ca il nu-si prea tine jucariile si nu prea are ce sa roada... scutecul :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mai aveam de scris dar am zis sa postez ca sa nu pierd mesajul.

 

@Carmen, da... intre maternitate si cic poti lua zile de concediu... sau poti chiar sa mergi la serviciu. Eu mai citesc pe la rubrica de legislative... ma pasioneaza rezolvarile astea si chiar a aparut o discutie recenta cu o mamica care voia sa mearga la serviciu o luna dupa concediul de maternitate... timp in care sa-si ia tatal luna aceea obligatorie// si apoi sa continue ea. Asa le pica lor mai bine... 

 

Asa..  ce s-a m,ai discutat... eu inca nu incalzesc nici o camera. Si pana acum am facut baie copiilor cu geamul rabatat. Eu nu am probleme cu frigul... radu e si mai si decat mine.... trebuie sa-l "educam" si pe cel mic dupa noi ca sa ne intelegem la temperatura camerei.

Dimineata intradevar e frig afara.... cand am iesit la 7:30 i-am pus o salopetica si un hanorac peste body. Mi-am luat scutece lavabile de pe hiphip./.. cand a venit comanda m-am indragostit de canepa si bumbac... sunt fenomenale. Vreau sa avem o scuteceala mixta,.. am un sentiment pozitiv cand le folosesc si ma doare sufletul cand la sfarsit de zi vd mormanul de scutece la usa (de aruncat)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre viata de cuplu dupa copil... 

Si eu am fost dezamagita de cum e sotul ca tata. Ma asteptam sa fie mai implicat, mai atasat de copii lui... E adevarat ca sunt baieti si ca sunt mamosi... dar lui ii convine asta si se complace asa. In timp am invatat sa ma ocup singura de amandoi si sa nu depind de el in nici un fel. Evident ca ma gandesc si eu la cuvantul cu d... mai ales ca intre noi sunt si alte dispute... Dar strict la copii.... ma gandesc ca ar petrece mai mult timp cu ei daca am fi divortati si i-ar lua 2 weekenduri pe luna. Sa vada cum e cu ei de vineri pana duminca.. 

Da, e greu de gestuonat si relaria de cuplu si relatia cu copiii. Paradoxal pe mine copii m-au eliberat de el ca sa zic asa. De cand il am pe RAdu mi-am dat seama ce mica e dragostea fata de  copil comparativ cu cea fata de sot.

Nu stiu daca m-am facut inteleasa... cert e ca dupa ce l-am nascut pe RAdu am avut o perioada grea. grea. Eu cu multe nopti nedormite... m-am simtit neinteleasa, nu m-a ajutat sufiecient atunci (nici acum, dar asta nu ma doare) si asta e o mare bila neagra... care va cantari mult in viitoarul nostru.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scuze de greseli,. am incercat sa editez dar nu vrea sa-mi salveze

SA aveti o noapte linistita.

Apropo de noapte, eu de multe ori nici nu realizez de cate ori ma trezesc... o dar mai mult in somn, bic ramane langa mine si il mut apoi cand la un san cand la altul. Asta mai spre dimineata cand eu am chef sa mai lungesc un pic somnul.

 

Si al meu are o perioada de 2 ore de activitate si apoi trebuie sa doarmna 30-60 minute. Daca nu-l citesc la timp si e prea obosit apoi adoarme greu.

 

Carmen, am cautat postarea ta cu achizitiile si cu ce ti=a spus prietena dar nu am gasit-o. Din raspunsuri intuiesc ce ti-a spus. Da, putem stimula copii... dar asta nu ne garanteaza ca vor prinde mai repede. si in nici un caz nu trebuie sa fie un stres. Eu am facut periodic exercitii cu el sa se rostogoleasa si sa se tarasca. Nu face nici una nici alta. In schimb este foarte viguros, isi tine bine gatul, spatele teapan... se simte "fibra|... pur si simplu interesul bebeilor nu e atat de liniar pe cat am vrea noi... fiecare e atras de altceva. E bine sa te informezi.. dar nu te stresa... asta e doar inceputul achizitiilor... drumul e lung 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Despre viata de cuplu dupa copil... 

Si eu am fost dezamagita de cum e sotul ca tata. Ma asteptam sa fie mai implicat, mai atasat de copii lui... E adevarat ca sunt baieti si ca sunt mamosi... dar lui ii convine asta si se complace asa. In timp am invatat sa ma ocup singura de amandoi si sa nu depind de el in nici un fel. Evident ca ma gandesc si eu la cuvantul cu d... mai ales ca intre noi sunt si alte dispute... Dar strict la copii.... ma gandesc ca ar petrece mai mult timp cu ei daca am fi divortati si i-ar lua 2 weekenduri pe luna. Sa vada cum e cu ei de vineri pana duminca.. 

Da, e greu de gestuonat si relaria de cuplu si relatia cu copiii. Paradoxal pe mine copii m-au eliberat de el ca sa zic asa. De cand il am pe RAdu mi-am dat seama ce mica e dragostea fata de  copil comparativ cu cea fata de sot.

Nu stiu daca m-am facut inteleasa... cert e ca dupa ce l-am nascut pe RAdu am avut o perioada grea. grea. Eu cu multe nopti nedormite... m-am simtit neinteleasa, nu m-a ajutat sufiecient atunci (nici acum, dar asta nu ma doare) si asta e o mare bila neagra... care va cantari mult in viitoarul nostru.

Paulinio, ai scris bine sau vroiai sa spui ca ai inteles cat de MARE e dragostea fata de  copil comparativ cu cea fata de sot?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...