Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CIRESELE de mai-iunie 2013 (6)


Recommended Posts

Pediatrul lui P are o varsta si mi-a zis ca pana la 6 luni sa nu ne atingem de altceva decat lapte matern. Si totusi, curentele astea s-au schimbat serios in ultimii 30 ani. Oare cum e mai bine??

Cel mic se uita cu pofta la ce mancam noi, nu stiu ce ne facem.. Ne cam place carnea de poc, afumatura, ciocolata, fructe de padure. Cum sa-i explicam copilului sa mai astepte cativa ani ca sa guste?

De vreo 3 zile parca e alt copil: mai atent, mai sensibil. Se intoarce frecvent pe burta, gangureste mai mult, se joaca frumos cu diverse. Inca nu prea zambeste, desi ma maimutaresc serios!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 500
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu spal cu persil sensitive. .mi-a plăcut so sano..e alternativa. .

Kk incerc pe cat posibil sa spal imediat. .inmoi in apa cu detergent. .apoi frec puțin si bag la spălat cu alte hăinuțe.

 

Vicky..xe frumos. .Disneyland.. clar in program pt cand bb va avea 5-6 ani..

Flory..felicitări pentru achiziție:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata!

Fetelor, stiu ca multe ati facut bcg-ul in maternitate, dar va mai aduceti aminte cum a aratat locul? A fost rosu? Si cam in cat timp ar trebui sa stiu daca e ok?

 

Sa vedem, ce s-a mai discutat.....

Legat de rude, sfaturi inutile, spalat pe maini.... E greu cu astea, nu poti schimba omul, cel mai bine ignore si gata. Eu am noroc ca n-am rude multe, deci n-are cine sa-mi dea sfaturi tampite, insa la botez mi-au facut fata de-a racit. Atata au stat cu gura pe mine sa-i pun caciula, sa-i pun o paturica desi o tineam in brate, ca fata a transpirat si acum e mucoasa. Noroc ca o botez doar o data ;)))) Iar cu spalatul pe maini....nu degeaba suntem la coada clasamentui la consumul de sapun.

Persil sensitive am folosit si eu la inceput, mi-a placut mult cum mirosea, dar eu usuc hainele in balconul inchis si parca mirosea prea puternic. Am schimbat cu unul de la auchan (v-am spus ca eu sunt indragostita de mag asta, pacat ca e departe rau) pt bebei care tot frumos miroase, dar ceva mai soft. Imi tot promite sotul ca imi pune sarma de rufe in balconul deschis, abia astept ca sa trec inapoi la persil. :)) Iar pt pete de kk, schimbat in primul rand nr la scutec pt evitarea surprizelor, iar pe haine pus vanish si lasat asa sa se usuce, apoi in masina cu restul lucrurilor.

 

Diversificare? O astept si nu prea. E asa simplu acum, scoti tzitzi si aia e. Ieftin si megasanatos :)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu tot cu persil spal. Lichid. Sunt f multumita de el. Pt pete mai folosesc vanish, dar nu prea au fost probleme pana acum.

 

Paris...Disneyland..ce vise frumoase. Noi am fost la Disney cand avea R 1 an si 3 luni. N-a inteles nimic, evident, dar nu pt el am fost, asa s-a nimerit:) Noi ne-am distrat.

Acum planuiesc ca la anu' sa mergem din nou cand va avea varsta perfecta.

 

Deiutza, daca nu ma insel bcg-ul s-a inrosit si s-a umflat si asa era ok reactia.

 

Cand citesc cate sfaturi aiurea primiti, ma ia durerea de cap. Eu nu prea am avut parte, dar tot am auzit una-alta.

Cand am fost la mare au fost impartiti in 2 tabere: unii care erau efectiv socati ca duc copilul de 3 luni la mare si ceilalti care ma intrebau daca am bagat copilul in apa sa faca o baie :))si nu glumeau:))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

 

Se pare ca persilul luchid conduce, si noi tot asta folosim desi, trebuie sa recunosc ca am mai scapat din neatentie si ariel de al nostru si chiar a fost ok. Pediatra mi-a recomandat ca pana la 6 luni sa spal cu detergentul ei chiar daca nu-s probleme.

Plecam si noi de duminica pe undeva pe langaa Horezu, la un "conac", locatie care ne-a fost recomandata de un prieten, sper sa mai fie vreme frumoasa si sa ne putem plimba in voie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simcri da era mai in varsta dr. Eu inteleg ca e de scoala veche dar numai din auzite si te mai pui la punct cu actualitatea.

 

Carmen subscriu la ce a spus Vicky, va intelege copilul ce e voie si ce nu. In plus dupa un an fructele de padure sunt permise, eu nu o mai scoteam din tufele de mure sau zmeura pe fiica- mea decat cand era cu burta plina. Asta dupa ce am testat sa nu fie alaergica.

 

Deiutza pe la 8 saptamani s-a facut locul vaccinului rosu ca o bubitza apoi in cateva zile s-a transformat ca intr-un cos mai mare, apoi s-a spart si a facut cojita.

 

Fetelor am observat ca oricat de putin dorm noatea functionez mai bine daca ma trezesc pana la ora 8, apuc sa mai fac si una alta prin casa, parca am mai multa energie,daca ma trezesc pe la 10 sunt chiauna de cap, nici nu reusesc sa ies din pijamale pana pranz. Se pare ca ma adaptez la programul de gradinita. Vad ca si T. e mai ok cu programul asta, sa vedem cat il tine ca vad ca de cateva nopti asa se foieste de pe la ora 4 nici nu mananca bine nici somn, cate putin din toate si nimic, pana acum nu aveam treaba pana pe la 5 dimineata dormea beton.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neatza!  [flo2]

 

Si noi folosim Persil Sensitive pulbere la spalat. Si mie imi place mult cum miroase, dar nu pun mult detergent la o masina. De obicei spal la 40 de grade.

 

Deny, n-am apucat sa-ti scriu ieri ... imi pare rau ca nu te-ai simtit in largul tau in tara! E nasol cu neamurile bagarete. Pe mine pana acum toata lumea m-a laudat si m-a incurajat ca alaptez, mi-au zis ca sa-i dau cat mai mult (sa vedem daca asa o sa zica si mai incolo). In schimb ma dispera ca nu-i bine ca doarme cu mine in pat si se invata asa. Ei bine, noua ne e foarte bine asa! Suntem amandoua fericite si eu ma odihnesc mult mai bine daca o stiu langa mine, decat daca ar fi in patut, mai ales ca mai are inca reflux gastric si as stea cu teama ca sa nu se inece. Si cu suzeta ... la inceput unii ca sa ii dau suzeta, altii ca de ce i-am dat-o ... cand mai incolo a inceput sa o refuze, ca ii nasol ca nu accepta suzeta. Noi stim cel mai bine pana la urma.

 

Vicky, ce fain ca ati fost la Disneyland! Eu am fost cand eram deja mare, aveam 20 de ani, cu familia, ca pe atunci era soramea mica. Si am fost incantata si la varsta aia. Chiar e si la mine pe to-do-list pentru cand o sa mai creasca Ade (ma gandesc ca pe cand va fi la gradi sau chiar in cls. I-IV e cel mai ok, ca intelege si tine minte). Chiar ar fi super si pentru sotul meu, ca si el si-a dorit sa ajunga acolo inca dinainte sa fie cea mica in planuri. Noi suntem doi copii mari [:D] Chiar ziceam ca probabil mai mult o sa ne jucam noi cu jucariiile fetei [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...