Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

CIRESELE de mai-iunie 2013 (6)


Recommended Posts

Neata..

 

Andreea. .inca puțin si chiar te dădeam dispăruta...si eu vreau cartea pe care ai citit-o..le-am citit pe toate ale lui Dan Brown. .

Mulțumesc de încurajare. .mi-a plăcut tare de dr..ne mai ducem cand face beb un an .bine ca ai descoperit torticolis la timp..chiar daca plange..isi revine repede acum..

 

Lily..felicitări pt întoarcere. .acum sa te tii.:)

 

Vio, miha..v-ati mai liniștit si voi acum ziua..ma bucur tare ca au început puii sa doarmă mai bine..

 

Voi ziceti ca bebeii sunt grăsuți..mie imi pare slabut al meu. .are 5950 si 63 de cm...dar e usurel si a reușit sa e intoarca de 2 ori..a mai încercat el. .dar rămâne cu mana sub el si nu stie ce sa faca...

Si sa ma laud...ieri am auzit primul rad cu hohote...imi venea sa il mănânc. Seara nu a mai vrut pt tati..abia il aștept pe următorul:)

 

Aseara a fost zi de gătit. .am facut ciorba de rata si pt sot rata pe varza ( de regula ce imi ramane dupe ce scot carnea pt felul doi bag la o supa pt mine)..as face si doua checuri deseara..sa vad daca am timp..vreau sa merg sa ma si tund puțin.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 500
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Neata!

 

Lily, am incercat sa o adorm mai devreme, dar nu vrea mai devreme de 23 sa adoarma. Ea nu adoarme singura decat in masina, in scaunelul ei cand se uita pe geam, in rest, la san sau leganata.

Legat de intors, a mea s-a intors de multe ori la inceput, in primele 2 sapt cand a reusit, dar e slabuta Miruna. Acum in ultima vreme nu s-a mai intors, s-a lenevit.

Andreea, bine ca ati descoperit ca bebe are torticolis, cu cat se incepe mai devreme, cu atat e mai bine.

Maddie, dar ai gatit ceva! Si eu mor de drag cand rade cu zgomot Miruna :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata!

 

A mea se intoarce de pe-o parte pe alta si invers, dar e si usurica tareee, in jur de 5400, saptamana viitoare aflu exact.

Oricum, am o prietena al carei bebe s-a intors pe la 6 luni prima data si era ceva mai grasunel, pb si d-aia.

 

Ufff, mi-e dor si mie sa citesc, de cand am nascut ma tot chinui cu o carte, dar nu prea am avut timp de ea.

Sper ca de acum in colo ca sunt doar cu bebelina.

Eu il las pe R program prelungit la gradi, adica pana la 4 si sunt copii care pleaca si la 5.30 de acolo...Lui ii place, doarme acolo si cand se trezesc cu totii merg in parc, eu vin la 4 si tot in parc ramanem.

Si la noi a fost liniste ieri fara el, parca prea liniste:))Ma obisnuisem sa ma "toace" cineva non stop:))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si al meu s-a intors tarziu, pe la 4 luni si o saptamana. Si e grasunel. Important e ca e in grafic, restul nu conteaza, nu e nicio intrecere. Unele le face mai repede, altele mai incet. Uite, stiti ca vorbeam de facut caca cand ii zic, si zisese Simcri ca e reflex conditionat. Sunt 100% sigura ca nu este, pt ca uneori ii zic si la alte ore si , chiar daca nu face, se screme. De multe ori, face. De exemplu azi la 5 mi se parea ca e agitat, i-am zis sa faca si cand i-am zis a inceput sa se screama si a facut. Stiu ca in carti scrie ca nu are controlul sfincterelor pana la nu stiu ce varsta, si , intr-adevar, daca ii vine sa faca, nu cred ca poate sa se tina, dar in celalalt sens nu e valabil. Ma ingrozeste faptul ca medicina nu stie un lucru atat de elementar, aici chiar nu conteaza, dar oare in cate alte aspecte se greseste?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Astazi am avut program cu ambele fete ca tati e dus dis de dimineata la Paris. Asa ca a trebuit sa o duc pe Maya la gradi cu Eva dupa mine. uffff, nu-i simplu :). La noi sunt ore fixe de intrat si iesit din gradi, nu merge asa cum vrei tu.

 

Acum incerc sa ma motivez sa ma apuc de treburi, ca am plin. De joi incolo incepe sa-mi vina familionu, asa ca trebuie as vad ce pregatesc, plus curete nie de pasti :). Vineri, sambata si duminca suntem invitati, trebuie sa iau cadouri, nu am rochie de botez ... voila

Macar ma plang la voi

 

Fetele cu intorsul bebeilor : Miha, Vio incercati sa-i puneti pe jos, ca fiind suprafata tare ii va ajuta mai mult decat in pat [flo].

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu ma duc cu Vlad... si e destul de  complicat. Azi s-a oferit o mamica sa il tina pe cel mic ca sa il schimb mai repede pe Radu...Il luam in scoica dar am parcat destul de departe asaca n-am mai carat si scoica.

A.. nu v-am povestit... dupa ce m-am intors de dimineata de la gradi... cand sa descui poarta mi s-a rupt cheia. Vlad in masina deja bazaia ca-i venise ora de somn... Portile mari tocmai ce le legasem mai bine cu mai multe sarme ca mi s-a parut ca poate intra prea usor oricine... Ptiu... pana la urma m-a ajutat un vecin sa dezleg portile cele mari si intru pe ele... a scos s iciotul din poarta mica... Mai are sotul o cheie dar el e plecat in delegatie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hola! [flo2]

 

Succes in noul an scolar celor care au copliasi elevi.

 

Sa vdem ce s-a mai discutat ... Maddie, si Adelina are urechi un pic clapauge, dar eu n-am facut nimic ... cred ca e ereditar, tati ei are la fel. Chiar i-am pus ieri cand am iesit la cumparaturi bentita, dar am dat-o jos dupa un timp, pt ca e un pic larga si ii tot pica peste ochi. Evident ca o enerva. Dar daca voi aveti bentita potrivita se merita sa incerci. EU nu-mi fac probleme din cauza asta. Ea fiind fetita, ii lasam parul lung si nu o sa se vada. Oricum sunt dulci si copilasii cu urechile un pic clapauge!

 

 

Andreea, bine ai revenit. E bine ca ati desoperit torticolis din timp si se poate corecta repede. Ar fi fost pacat sa ramana frumusete de baiat cu gatul stramb. Poimaine mergem si noi la ortoped sa vedem de piciorus si il rog sa se uite si la gat, mie mi se pare ca are tendinta sa-si tina capul intr-o parte. Vreau sa le corectam din timp daca sunt probleme, mai ales ca e fetita si nu vreau sa isi faca vreun complex ... si asa noi fetele vedem defecte si acolo unde nu-s ...

 

Lili, se vede ca iti place mult meseria ta ...  [:)]  

 

Spor la treaba si distractie celor care vor avea botezul ... Vicky, Vio, Hellie ... voi am retinut ca veti avea botezul in curand. Scuze daca am uitat pe cineva.

 

Si la noi se apropie evenimentul ... am gasit si eu rochie, tati costum. I-am luat si la tati pantofi, ma bucur ca l-am nimerit. Mai trebuie pantofi pt mine, bolero de pus peste,poate o geanta plic ... pffff si pt tati un papion. Greu cu tinutele astea! SI pe langa asta mai trebuie sa vedem si de decorul salii, de prajituri si de tort.

Ciresica mea a dormit sambata spre duminica toata noaptea, 8 ore legat, si duminica spre luni toata noaptea, dar vreo 5-6 ore.  [:)]  In rest e foarte vorbareata. Mai zice ceva pe limba ei si rade apoi.

Noi nu o sa avem astazi apa  [batcap] E ceva inundatie la etajul 4 si s-a oprit. Bine ca am auzit azidmi cand se vorbea in fata blocului si am apucat sa imi fac ceva "provizii"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O laaa Paulinio, tu mai mergi si cu masina. La mine scoala e la 5 min. Nu am treaba cu schimbatul, ca aici nu se schimba, decat isi dau geaca jos. In plus vor incepe inotul la sf lunii, asa ca se tot antreneaza la imbracat/dezbracat singuri. 

Mie imi e tars sa o scot pe Eva asa de dimi. Bine ca acum e f frig dimineata asa ca o luai in pijama si o bagai in salopeta groasa. 

Bine ca ai rezolvat cat de cat cu poarta.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fete!

 

Monika, merci de urari. Spor si tie pentru botez!:)

 

Vicky, same here cu rochia...nu am!:) dar cred ca weekendul asta ies neaparat la vanatoare de rochii. Sambata am doua nunti. Pentru astea am rochie, dar pentru botezul nostru nu am si nici nu stiu ce mi-as dori. Cred ca in functie de ce gasesc:)

 

Paulinio, mare chin dear! Imi si imaginez agitatie pe tine in fatza portzii. 

 

Aseara am avut si noi un episod mai infricosator. I-am facut ca de obicei suplimentul lui Vladimir, doar ca era cam prea cald, spre fierbinte. Si cum el e mareee haplea, s-a apucat si a halit cu gogaltzuri. Toate bune, doar ca la vreo 5 minute dupa aia a vomat direct...pe mine, pe el, pe pat...zic eu ca vreo 30ml tot i-a dat afara. Normaaaal ca m-am speriat pentru ca la el "datul afara" insemna niste laptic ce se scurgea lin prin coltul gurii...aseara a fost "cu strigaturi". Plus ca s-a trezit pe la 2:30.... Chestie destul de nefireasca pentru el.

 

fetele, zbaterea de pleoapa o fi de la lipse de magneziu?! Ca de vreo doua zile mi se zbate pleoapa plus ca am si o pofta de dulce cam incontrolabila...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...