Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

CIRESELE de mai-iunie 2013 (6)


Recommended Posts

Eu cred ca e periculoasa diferenta de temperatura: nu faptul ca sunt 24 gr la mine, dar mai ieri erau 29gr. I-am dat caciula mai subtire, cu cozoroc pt soare si aparatori de urechi. La 8 dimineata era soare stralucitor. 

Al meu nu prea are par, ii tot cade, apare altul f scurt. Lily, nu cred sa aveti probl asta. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 500
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pentru mine maini si picioare reci la toti bebeii inseamna palmele si talpile reci...ceea ce e normal. Cand are antebratul si partea de jos a piciorului rece, pentru mine e egal cu "mami mi-e rece".

nush daca pe la noi pe forum am citit, dar incep sa imi pun si eu intrebarea aia cu cum s-au simtit bebsii bine in corpul nostru cu 36-37 grade si brusc, imediat ce ii scoatem afara toata lumea recomanda idealul sub 24 grade....poate chiar 22?! In fineeee...

 

Al meu are fes pe cap dimineata pentru ca aici la curte sub pomi e chiar racoare si cam vant zilele astea. Nu e marait, nu protesteaza, deci ii este ok. Eu am mare incredere in bebs al meu ca si la 3 luni neinplinite e in stare sa imi arate daca ii e bine sau nu.

 

Eu cred ca un bebs infofolit, supraincalzit etc o sa protesteze prin plans, miorlait etc si o sa ii arate cumva mamicii lui ca nu ii convine stratul de textile...

Nu cred ca un bebs mai mare de o luna o sa stea cuminte fara sa se zbata, planga, maraie, inroseasca, etc daca e supraincalzit. Chiar nu cred...intr-un fel sau altul da el de veste ca e intr-un disconfort. Eu mai mult imi fac griji sa pricep si sa descopar ce vrea bebs cand plange sau protesteaza....decat sa nu il supraincalzesc. Iar pe vremea de acu  din tzara, cu ce as putea sa il imbrac ca sa il supraincalzesc?! Poate cu vreo geaca polar sau cu un costum din fleece cu blana pe dos si eventual sa dau si drumul la centrala in casa. Aasta vara pe canicula zic eu ca era pericol mai mare de supraincalzire...

Mie 24 de grade in camera de baie mi se pare putin pentru bebsul meu. Al meu arebin jur de 28 in camera de baie. In camera de somn are acum 25.

 

Mony, bravo dear! Asa sa o tineti! Ma bucur pentru voi!

 

Ralu, tin pumnii!!!:)

 

Simcri, dragutzel foc cu noul look micutul tau. E mai smecherash acum:)

 

in alta ordine de idei, nu vreau deloc sa deschid vreo polemica dar cazul cu copilul mancat de caini si cu oprescu plangand la conferinta de presa mi-a intors stomacul pe doooos. De mult nu m-a mai indignat ceva atat de tare....ma obisnuisem asa cu tzara noastra...dar asta e prea muuuult.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hellie, pb este ca un bebelus supraincalzit nu plange, nu prea au simtul asta sa comunice disconfortul legat de temperatura cand sunt mici. De asta cei din afara sunt la fel de isterizati cu supraincalzirea pe cat suntem noi cu frigul. Desigur, fiecare isi tine bebelusul la ce temperatura doreste. Eu pana acum l-m tinut la 24, acum am inceput sa i-o scad la 22, pe de o parte pt ca stiu ca asta e temperatura recomandata, pe de altaparte si pt ca mie imi e bine la temperatura asta. Fiecare cu preferintele lui. Mie mi se pare normal ca pt mine noaptea sa fie o temperatura mai scazuta, asa se doarme mai bine, si asa e si recomndat dpdv fiziologic. Innebunesc cand o vad pe soacra-mea cand se imbraca in pijjama se duce la termostat sa dea mai cald. Ei asa i se pare normal, noaptea mai cald decat ziua...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata...

 

Eu sunt din tabara frigurosilor..asa ca..eu ma iau dupa sot..el doarme descoperit asa ca imbrac copilul dupa cum se imbraca sotul..cu acoperitul noaptea..la noi e asa..sotul descoperit. .eu cu cearșaf. Cumnata cu patura..cumnatul cu pilota groasa ( chiar si vara)..nepotul descoperit intre ei:))

 

Ma uitam acum si am văzut ca sunt 24 de gr..mie imi vine sa ma imbrac..mi se pare frig..nu stiu cum de e recomandat la baie atat dar la temperatura asta eu strănut si am mainile ff reci daca nu ma imbrac mai bine..

 

Hellie..mai bine nu comentez despee cazul băiețelului. .mi se zbarleste parul..

 

Caciula..eu am unele subtiri de la h&m..mie imi e teama cu vantul asta..iar daca mai adoarme si in brate transpira pe partea pe care e lipit..se uda tot la ceafa..asa ca mi-e tare teama...racim noi la chestii de astea..dar ei..

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata!

 

Madd  parce ne-ai descris pe noi in legatura cu frigul. Si eu sunt cea friguroasa, iar baby Anda am incercat sa nu o imbrac gros si am avut noroc de sot care ma tragea mereu de maneca ca e prea gros imbracata.

Acum avem 22,5 gr in camera ei, temperatura pe care vrem sa o mentunem si la iarna. Anda ori e imbracata in salopeta cu maneci lungi, ori in pantalon lung cu labute si body cu maneca lunga.

Hellie mie mi se par prea mari temperaturile din camera bebsului si in cea de baie, dar depinde si cum l-ai obisnuit. Noi ii facem baita tot in camera ei, dar inainte pun un calorifer electric pana o ridic la 25. Cat timp o hranesc dupa baie, deschidem usa camerei sa se raceasca treptat.

Si noi punem caciulita pe vant. Ieri nici nu am reusit sa iesim afara ca batea cu 35 km.

Sacul de dormit e stil maiou in partea de sus - scuze nu mai stiu cine intreba.

Vio - pentru imunitate este medicamentul homeopat Esberitox. L-am dat si Andei si cica e f bun.

Hellie  - si mie mi s-a facut greta cand l-am vazut pe Oprescu. Mi-s dragi animalele, dar la voi in capitala, chiar sunt o problema cainii.

Anda s-a trezit la 4, a mancat, la 4,45 am pus-o in patut si m-am trezit la 8,30 ca o auzram cum gangurea in camera ei. A facut kk, am schimbat-o, a papat si acum doarme iar.

 

cam atat deocamdata

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi suntem in categoria frigurosi sub 25 de grade trebuie maneca lunga si pantaloni lungi ca altfel maraim si stranutam de zor. De recomandat se recomanda pana in 22 de grade in camera dar de imbracat la spital il tineau cu pijama flausata si cu body cu maneca lunga pe sub, deci ideea e ca bebe sa nu respire aer cald dar nu fortat sa suporte temperaturile joase, temperatura in camera sa fie scazuta dar el trebuie imbracat atat cat sa se simte bine si caldut.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si Eva e mai friguroasa ca Maya. Eu habar nu am cate grade am acum in casa :), dar noaptea cum temperatura scade o culc in pijama de bumbac, dar nu o bag in sac inca. Eu nu i-am dat caciula de cand s-a nascut. Nici pentru vant nu ii dau. Daca e prea tare, pun aparatoarea de vant si gata. La baie, iarasi nu pun calorifer sau mai stiu eu. E cat e temperatura.

In ro cand eram la tara, erau 14-15 grade noaptea. Eu ma mulgeam seara si lasam laptele afara sa i-l dau dimineata. Era rece de numa, dar s-a invatat cu el asa si nu am probleme. In general i-l dau la temp camerei. Nu mai stiu cine zicea ca trebuie laptele caldutz sa-i feresti de boli. Aiurea, ce are laptele cald cu virusii? Mai bine il feresti de multime, locuri inchise cu multa lume etc decat sa-i dai lapte cald si sa-i pui caciula in cap. [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...