Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Luminatoarele de deasupra usilor


Christel

Recommended Posts

Vreau sa inlocuiesc usile la o garsoniera, dar ma confrunt cu urmatoarea problema, usile astea, adica si cea de la camera si la baie si la bucatarie au deasupra acest luminator, adica practic o rama(un pervaz) cu geam, nu stiu dar cred ca va dati seama cum arata sau poate aveti asa la bloc. Ideea e ca nu stiu cum sa scap de ele sau daca raman asa cum le reconditionez. Vreau sa pun usi colorate(stejar) iar ramele alea de sus sunt vopsite alb. Varianta cu dat jos si facut zidarie acolo sus nu prea as vrea ca doar ce am zugravit acum 2 luni si nu mai vreau mizerie. 

Are cineva niste idei cum sa fac? Cum prinde tocul de sus al usii daca nu e zidarie? V-ati confruntat cu asa ceva cum ati rezolvat?

 

Multumesc si astept ideile voastre.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 7
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

Exact asta vroiam sa sugerez.

Din observatiile mele, eu stiu ca usile/tocuri se pun mai întai si apoi se zugraveste...

La noi asa s-a facut, au pus băieții rigips unde erau luminatoarele, un gled apoi banuiesc si apoi var... Tocurile usilor de înlocuit erau si ele in poziții atunci...

 

dar poate intra unii mai experți si iti dau soluția convenabila.

 

Succes!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea e sa nu desfiintezi luminatoarele, au si ele un scop, sa aduca putina lumina in hol.

 

Noi ne-am cumparat acum un apartament si nu am de gand in niciun caz sa renunt la luminatoare. Intreaba la cei care iti fac usa daca nu au o solutie si pentru luminator, sa iti puna o rama si un geam nou.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am schimbat - nu mai am niciun "luminator" niciunde - daca am nevoie de lumina undeva, exista solutii.

 

Daca vrei sa schimbi usile...nu stiu daca mai gasesti altele in ziua de azi cu luminator....eu cred ca merita deranjul sa reface deasupra, cu exceptia cazului in care le gasesti folositoare si doresti sa le pastrezi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

usile pe comanda sunt mai scumpe decat cele normale. din ce imi amintesc eu, christel voia doar sa "improspateze" putin aceasta garsoniera, pe care intentiona s-o inchirieze. asa ca nu stiu daca merita si daca este dispusa sa investeasca in plus, poate doar daca vrea s-o vanda...

lumina naturala poti obtine si cu ajutorul usilor cu ochiuri de geam....

mie luminatoarele alea imi dau senzatia de ceva vechi, desuet, batranicios...

christel, inainte sa cumperi sau sa comanzi usile, cel mai bine ar fi sa aduci la fata locului pe cel care se va ocupa de montajul acestora, imposibil sa nu se mai fi intalnit cu astfel de situatii, iti va da cea mai buna varianta.

daca gasesti solutie constructiva pentru montarea tocurilor noilor usi, poti cosmetiza pervazul luminatorului (daca il pastrezi) cu ajutorul foliei autocolante cu imprimeu identic sau cat mai asemanator cu furnirul viitoarelor usi. e o treaba migaloasa, iti trebuie rabdare si indemanare...insa daca nu esti dispusa sa investesti mai multi bani decat trebuie in schimbarea usilor cu tot cu luminator, poate fi o varianta cosmetizarea ramei luminatoarelor cu autocolant.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...