Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Are cineva


Recommended Posts

  • Răspunsuri 18
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Anda.multzumesc,e un punct d eplecare...sa vad daca mai vine cineva cu vreo informatzie.

 

Vreau s afac un tort de zmeura cu blat de piscoturi si crema de iaurt,deci fara coacere ,fara nimic...si nu stiu retzeta exacta...

 

Eu faceam o tarta cu blat de piscoturi si brinza Philadelphia,ins anu mai gasesc retzta!Stiu ca foloseam doua puncgutze d episcoturi(undeva la 200-250g are o punga)insa nu-mi mai amintesc cit unt.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mda, eu ma gandeam ca asta e si scopul blatului, sa aiba ceva consistenta. mie imi place blatul cu biscuitii digestivi (cel clasic de cheesecake). da, cam asa pun.

(savoiardi mie mi se par ca au gust de carton... fata de niste biscuiti buni. ca piscoturi de sampanie ca pe "vremea noastra" :)))) nu stric eu pe blaturi.... [:D])

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Biscuitii digestivi sunt cei cu cereale - brans, etc. nu sunt foarte crocanti dar sunt aromati si se simte fibra in ei. (cei mai populari sunt cei de la McVitie's, dar cred ca sunt o gramada de marci). americanii le zic graham crackers

 

cei de care zici tu sunt cei "populari". am facut cheesecake si cu ei, nu sunt chiar asa tragici (oricum blatul la cheesecake poate fi extrem de neutru).

 

piscoturile - adica savoiardi - se folosesc in alta structura la tiramisu, tocmai ca sunt foarte spongiosi si absorb bine lichiorul si cafeaua. am fost mirata pentru ca eu chiar nu am vazut nicio reteta care sa ii foloseasca in ceva similar cu blatul cheesecake. normal ca asta nu inseamna ca nu exista [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de explicatzie!

 

Hai ca am intzeles acum cum e cu digestivii...uite ca eu nu stiu cume  consistentza lor,nu am luat niciodata.

 

Sa stii ca iese foarte bun blatul din piscoturi,sa incerci odata si....ai sa ma pomenesti! [:-)))] [:-)))]

 

La nemtzi e ceva usual s afaci din piscoturi blatul,adica eu nu am auzit sa se faca din biscuitzi de care spui tu.

 

Cred ca e "cite bordeie atitea obiceie"eu am sa ramin la varianta piscoturi ,ca iese bun-asta stiu sigur,si nu mai fac experimente si la blat,destul ca va fi crema d eiaurt un experiment pentru mine...dar zau ,ca nu vad cum s-o gresesc!

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...