Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

factura enel


Recommended Posts

Da, adica m-au taxat cu mult in plus la facturile trecute. Cu vreo 290 ron.....poate gasim totusi o explicatie pentru asta.

 

Verifica ce index de contor au folosit ei pentru regularizare (il gasesti pe factura) si ce index de contor ai tu acum. (Poti calcula pretului aproximativ al 1kw la 0.5 lei)

 

Mie mi-au alocat initial un consum dublu pentru lunile de vara, in conditiile in care in ultimele 12 luni nu am atins niciodata acea valoare.

Evident ca la rectificare le-a dat cu minus, pentru ca nu am consumat atat de mult.  Ma si asteptam la o factura pe minus, prea mi s-a parut dubios ca in fiecare luna plateam o suma, cand de regula ar fi trebuit sa fie cam pe la jumate...dar acum se rectifica.

 

Nici eu nu stiu de ce au planificat un consum atat de mare pentru lunile de vara, in conditiile in care sunt concediile...in fine, nu m-am convins inca ca nu au avut ei vreo nevoie de bani si ce modalitate mai buna ar fi avut decat sa se imprumute fara dobanda de la abonati.

Altfel, mi s-ar fi parut de bun simt sa estimeze aproximativ consumul pe ultimele luni facturate si regularizate, sau eventual pe cel al lunilor de vara din anul trecut. In niciun caz ce au estimat ei ca fiind dublu, total aiurea si fara nicio justificare.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 30
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Zile populare

Cei mai activi membri în acest subiect

corina,de principiu vorbesc si eu...si mie mi-ar conveni s aplatesc lunar,doar ceea ce consum.

 

Ei vin si citesc odata pe an contoarul,fac un calcul ,intre costul real al consumului si ce ai platit,daca ai diferentza neplatita...platesti,daca nu...primesti inapoi.

 

Insa eu timp d eun an ,platesc o suma fixa,indiferent de consum!Clar ca si la noi s efolosesc de banii nostri.

 

edit:si la gaz e la fel,aceiasi suma timp d eun an d ezile,indiferent ca  evara sau iarna.

 

Dana

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bun. Ce mi-e mie neclar este cum estimeaza ei consumul. Cata vreme are o logica, e ok sa platesti sa sfarsitul perioadei (oricare o fi ea) diferenta (in plus sau minus).

 

dar nu stiu daca ti-ar conveni sa te trezesti peste noapte ca-ti factureaza dublu, fara nicio justificare...doar ca sa va socotiti voi cumva la sfarsitul perioadei.

 

Deci nu principiul e defect, ci estimarea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adina cu mine vorbesti?

 

Daca da,estimarea s eface in functzie de consumul real pe timp d eun an de zile.(contorul se citeste in luna august a fiecarui an)

 

Deci ei fac o medie (dupa ce platesti daca ai de platit sau itzi primesti banii inapoi,daca ai platit prea mult)cit consumi pe luna si de aici ,iese plata lunara.Bine...daca ai o factura defalcata de la ei...te doare creierul,dar ma rog nu intru in amanunte ca nu are rost.

 

Avantajul sa spun asa,este ca nu mai suportzi-tu client,costul de personal(deplasari pentru citirea lunara sua la 3 luni)insa,eu zic ca daca as plati lunar cit consum...nu m-as mai simtzi trasa pe sfoara.

 

Dana

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dana, inseamna ca la voi e cat se poate de apropiat de realitate modul de calcul al consumului. pana acum, ai avut surprize mari (plus sau minus) in privinta facturii de regularizare ? daca nu, inseamna ca ti-au estimat relativ corect...

uite, cei de la gaze iti ofera posibilitatea sa transmiti indexul sau iti calculeaza ei un consum estimat, pe baza istoricului de consum din ultimele 12 luni. primesti un tabel cu calculul consumului estimat defalcat pe fiecare luna si daca nu-ti convine, transmiti indexul lunar si gata. daca uiti sa dai indexul, iti factureaza ei pe consumul estimat aferent lunii respective din baza lor de date, din anul anterior. si luna urmatoare, cand dai citirea indexului, te reglezi si cu factura.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

corina,mie astia de la gaz mi se par mai jefuitori [biz] decit cei d ela curent electric.Astia au tarife in functzie de anotimp... [alcool] [alcool]

 

La curent anul asta am primit inapoi(aproape 200 de euro)si ne-au scazut factura lunara cu 15 euro...insa la inceputul anului au scumpit curentul si au crescut automat si factura cu 10 euro lunar.

 

Insa repet,mie mi-ar onveni mai mult sa se citeasca lunar,sa platesc exact cit consum...nu sa se foloseasca ei de banii mei 1 an d ezile ,ca mie nu-mi plateste niemni dobinda la banii care-i dau in plus lunar.

 

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Enel s-a modernizat demult. Eu am cont online pe siteul Enel din 2010 si asa transmit indexul. Inainte sunam la TelVerde care e pe factura. E super comod asa, nu reuseam niciodata sa fiu acasa cand veneau ei sa citeasca. Acum vin la 3 luni si fac si ei o citire pt regularizare.  Factura o vad pe site, nu mai vine prin posta, deci n mai exita riscul sa se piarda sau sa nu fiu in oras sa o vad. Si plata o fac tot online direct pe site cu un card pe care l-am activat pt plati pe internet. Toate informarile ref la emitere factura sau perioda de transmitere index le primesc pe mail. La fel si pt mobil, cablu, romtelecom ... doar intretinerea a ramas sa o vad la avizier si o platesc cash, dar sunt asociatii care au apelat la firme care au "automatizat" si partea asta.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noi apartinem de " Electrica Muntenia Nord" si contuarele astea electronice pe care le avem de vre-un an transmit automat consumul la sfarsitul fiecarei luni.Am consumat//platim....

A fost ceva deranj cand le-au scos din apartamente(cam 30 minute)si ceva zgomot cat au lucrat pe scara,insa rezultatele sunt de sec XXI....fara cititori de contuare,anunturi la avizier,estimari,etc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...