Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Stelute fericite de iulie august 2013 (3)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 494
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

hai ca mai am timp de un mesaj. noi vom incepe la Sami diversificarea ca si la Clara la 6 luni. cu legume, apoi introducem carnitza si peste la legume. apoi seara cereale si dupa ce pranzul si cina sunt ok bagam fructe. cu Clara a functionat fara probleme, de pe la 8 luni am inceput sa pisez o parte din mancare cu furculitza si sa las bucatzele mai mari.

steamer e esential, eu numai asa i-am pregatit papica inclusiv carnea si pestele. oricum folosim si ptr noi intensiv, de ex nu mai fierb fasolea verde sau conopida ci le bag la steamer. am unul cu 3 nivele, nu e cine stie ce marca dar isi face treaba si folosesc doar cate nivele am nevoie in functie de ce vreau sa gatesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mocanita, noi luam l soia praf facut din boabe fara alte adaosuri, ca asa ia prea mult timp daca cumpar boabe si mai cumparam marca So Good dar la noi sunt scumpe, in anotimpul rece comand de la sainsbury msi multe feluri. L de migdale facem in casa dar tot asa mai iau de la sainsbury toamna si iarna.

 

Alex, eu drept sa zic extrem de rar gatesc carne, imi e sila :(( dar mama mea mai cumpara sa faca pt alise insa tot asa la cuptor sau in apa fara ulei, fara prajeala. Carne de pui, curcan si peste. Are ea sursele ei in oras, dar la noi trec si saptamani fara carne fiindca avem retete vegetariene variate, am fost vegetarieni 2 ani. Acum nu prea am avut timp de gatit si am mancat mai multa carne si deja nu ma simt ok. In ce gatim, vase yena si oale de ceramica sau inox.

 

Multumesc pt raspunsurile cu scutece, noi inca suntem cu 2 la 4.200 si incep sa o stranga mi se pare desi nu iese pipi. Kk face rar, o data la cateva zile.

 

Off, sper sa dorm si eu putin, nb!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor, vreau si eu la intalnire cu voi

 

eu am facut febra mare, maine vine mama la mine, de bine ce abia plecase. Ma simt ingrozitor ca nu pot avea singura grija de puiul meu, dar la 38,9 cat am avut imi e frica sa nu fac ceva. Si habar nu am ce am, imi trec zeci de scenarii prin cap. Am luat un paracetamol si uite asa ii dau medicamente puiului dupa ce in sarcina m-am tinut tare si nu am luat nimic.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

maeve, si eu as vrea sa trec la un astfel de stil, dar sa termin cu alaptatul ca momentan sunt pe regim de frica colicilor. Zilele astea vreau sa imi fac curaj pt un ardei crud si usor, usor sa introduc legumele

 

nautul e in aceeasi gama cu fasolea cand vine vb de alaptat? Ca tare pofta imi e de un humus, eu sunt mare fan

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vai fetele ce active sunteti,nu mai reusesc sa tin pasul cu voi....

 

Oxana in legatura cu mucusorii si noi avem problema asta,o curat in fiecare zi si tot mai tuseste de la ei,cand se inneaca cu cate unul. Am intrebato pe doctorita daca pot sa-i fac aerosoli si mi-a zis ca nu-mi recomanda inca aerosoli,dar mi-a zis sa cumpar un aparat salin mic de camera.

 

Oxi Peste 38 se ia ibuprofen/nurofen alternand cu  paracetamol. Este mai periculoasa febra decat medicamentele.Important este sa te faci bine [flo2]

 

Paula si eu uit de vigantol,desii am zis ca imi pun alarma pe telefon.

 

Am fost ieri la doctorita de am facut vaccinul,a plans micuta si mai putin plangeam si eu cand am vazuto asa necajita.A cantarito,in 2 saptamani ,de cand primeste lm a luat 700g,deci se pare ca lapticul meu ii prieste. Are acum 4650g,desii imbracata cu scutec, cantarul arata 4850 dar a scazut probabil 200g imbracamintea si scutecul.A luat 1910g de la nastere.

 

Dana nu cred ca e raceala,ca si noi avem aceeasi problema,trebuie de multe ori sa o trezesc sa-i scot mucusorii ca nu poate sa manance sau sa respire noaptea. 

Despre coincidente nici eu nu credeam,dar sa vedeti ce de coicidente la copii mei,amandoi au fost la maternitate in acelasi patut,fata a avut nr 133,baiatul 134.....

 

Maeve am auzit ca metoclopramidul nu este bun. Dar pentru stimularea lactatiei am mai auzit pe la fetele care au relactat de more milk parca se numea si de motilium. Motilium stiu sigur ca isi face efectul,o mamica Suzana si nu mai stiu cum o chema, a reusit sa relacteze in 23 de zile si sa alapteze exclusiv cu ajutorul acestui medicament.

La scutece nr.3 noi suntem dinainte de 4kg.

 

Si eu sunt pro eutanasiere, Eu iubesc animalele,dar copii mei sunt cei mai importanti din viata mea si nu odata mi s-a intamplat sa imi iau copilul in brate si sa trec cu frica pe langa cate-o haita de caini.

 

Dedicut multa sanatate puiutului.

 

Oxi eu sunt pentru alaptarea cat mai mult posibil.....

Cat despre diversificare,cum spunea si Oxana,din 4 ianuarie.... La primul tot pe la 6 luni am inceput.

Si eu tot steamer folosesc.

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani sotului, Bobitza, sa va iubiti la fel in continuare, voi chiar v-ati gasit  [flo2]

 

 

Multumesc dragele mele!!!

M-am simtit f bine afara! Aveam nevoie de asta! Asa ma incarc cand ies din casa , e grozav!

 

 

Mocanita, de ce zici ca ne-am gasit? :D

Suntem " tusea si junghiul?" :))) glumesc...

Inteleg complimentul si-ti multumesc mult! Te pup di abia astept sa te cunosc la viitoarea intalnire ( acum e a carucioarelor; data trecuta era a burticilor)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...