Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Stelute fericite de iulie august 2013 (3)


Recommended Posts

neata

 

mai cum puteti sa scrieti in toiul noptii pe forum? :) eu sunt teleghidata, hranesc, stau cu el sa faca bac, fug la baie (so Betty nu esti singura!!), beau apa si in 2 min adorm la loc.

puiul mic a dormit pana la 2, a mancat in timp record, s-a trezit iar la 5 si acum doarme la noi in pat pe burta ca a marait la 7 de parturi si s-a trezit pana la urma urland asa ca la luat tati langa el.

 

noi vrem sa mergem azi la un targ englezesc (eu sunt lesinata dupa the way of leaving englezesc), e un country fair cu tot felul de traznai de cumparat, mancare traditionala, aruncat de pietre si alte obiceiuri scotiene, cu cimpoi si parada.

initial era prognoza la 30 de grade, soare bla bla. ridic dimineata jaluzelele m-a apucat un ras isteric. e o ceata joasa, totul gri, mai bine nici ca se putea. poti sa juri ca avem fog original englezesc. [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 494
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

f frumoase pozele Bobitza. ma bucur ca v-ati simtit bine.

 

Paula nu am citit cartea dar ma uit dupa ea. Cred ca am vazut-o in format electronic ca mai noi folosesc Kindle-ul la greu.

 

Oxana n-am apucat sa raspund ieri apropo de manduca si celelalte. Si eu zic ca daca e cu masura e ok. Pe de alta parte argumentele doctoritzei le inteleg si sunt de acord cu ele. Asa ca facem un compromis: manduca doar in caz de urgenta pana poate Sami sa stea singur in fund. Pana atunci carucior si o sa incerc si efarsa - imi imprumuta o prietena sa vedem daca ii place lui Sami. Leagan cu muzica avem si noi, vad ca sta prost in el dar acum acum suntem singurei mai am si eu o urgenta si decat sa urle la orizontala il pun acolo max 5-10 min. Iar cu scoica fara nu se poate, facem momentan numai drumuri mai scurte si gata. Le scoatem noi la capat cumva. [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca tot se militeaza atat pentru "chestii naturale", atunci ce are laptele de vaca? [:D] 

 

Si mai cred ca e posibil sa sufocam copiii cu atata educatie alimentara si imbacsiti de morcov si tapioca sau ce o mai fi aia, cand vor da de cartofi pai or sa zica ca e mana cereasca si abia vor astepta sa cresca sa plece de acasa si sa se lase prada ispitelor. E chestia cu fructul interzis. Masura in toate e cheia succesului. Rares de ex face diferenta intre mancare si "prostii" asa le zicem noi la jeleuri, pufuleti etc. Cand vrea sa manace pufuleti imi zice "mami dupa ce pap ciorba am voie la o prostie?" [:D] Eu nu-i interzic niciodata nimic, ii sugerez doar ordinea in care le va manca si il informez despre valoarea nutritiva a alimentului consumat.

 

Neata!  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:D] si la noi cam la fel Oxana. pana una alta la gradi papa sanatos dar cu cartofi si paste ca asa e modelul aici. eu sunt fericita ca mananca legume si fructe f bine. Am introdus si eu nautul dar ii place si Clarei. La fel si lintea. Orezul nu ne place la noi 2, moare tati insa dupa el numai sa fie din ala "normal". Asa ca aici suntem ca la mama acasa. Doar pastele fainoase sunt integrale, oricum cand sunt fierte nu se mai vede.Cand facem pizza folosim faina integrala si cam atat.

Iar dulciuri si alte "prostii" sunt in week-end la liber, normal dupa ce a mancat si in cantitati rezonabile. Sucuri acidulate nu exista la noi si stie ca nu sunt sanatoase. Desi spune singura ca abia astepta sa se faca mare sa bea si ea cola. [batcap]  Asta apropo de influenta mediului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monicaa, sucuri gen fanta, cola, noi nu cumparam. Dar cumparam sucuri naturale moldovenesti (chiar sunt naturale, doar ca facute din praf de fructe) am fost la ei in fabrica (cu fostul job) si am vazut cum se fac. 

Ideea este ca nu i-am refuzat lui Rares sucul caci daca nu prea mananca fructe am zis sa fie macar suc. Nerefuzandu-i niciodata sucul, acum daca il intreb ce vrea sa bea apa sau suc, de multe ori prefera apa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca am mai zis, dar eu am crescut in RMold si acolo la gradi/scoala primara era meniu sovietic la cantina, pe filiera ruseasca am crescut doar cu "casha" care erau cereale diverse integrale dar maruntite, (nu praf). Nu stiu cum sa explic, arata ca arpacasul. Se dadeau sau indulcite cu unt si lapte, sau facute cu sare ca si garnitura la sos din carne. Am crescut cu mancare sanatoasa, caci am crescut la tara, dar sunt inebunita dupa KFC. Degeaba am fost "educata" cu mancare sanatoasa.

 

Sau o auzeam de multe ori pe mama care avea beciul plin cu compoturi naturale, ca zicea "ce-as mai bea un "adria", delicatesuri dom`le!  [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica la noi dureaza f mult treaba cu ragaiala, adormitul noaptea si uneori nu scriu (cum am facut pauza 2 sapt) alteori scriu mult dar nu am norocul sa adoarma li istita si sa ma asez si eu in pat langa ea.

Enjoy targul!

 

Oxana, sper ca nu iti imaginezi ca la noi e frustrare absoluta cu mancarea pt ca se gateste bine vegetarian doar ca mai rar avem in casa prostii. Insa asta nu inseamna ca nu i am cumparat inghetata, pims, napolitane si prajituri de la cofetarie. Dar inghetata e marea ei slabiciune, in rest nu am nicio grija. Nu e chiar oropsita Alise :))) dar sa vezi cand a fost la ziua unui copil si s au adus meniuri de la Mc nici nu a vrut sa guste, aproape ca ma rugam de ea ca nu mancase nimic de la pranz si era ora 6. I am luat happy meal pt jucarie di mancarea am mancat-o eu. Insa vad copii care au zilnic in meniu ciocolata, bomboane, care mananca orice intre mese si apoi se intreaba parintii de ce sunt agitati si nervosi, e si asta o cauza printre altele. Cu cat sunt mai rafinate produsele, cu atat mai rau pt sanatatea noastra.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata fetelor !

 

bobita sa-ti traiasca sotiorul !!!

 

am citit ce s-a discutat si bagat la cap , de retinut nu prea..

 

paula si eu vreu nr de tel al doamnei care face caciulitele..

 

betty cu maria ma zis sa ne intalnim luni la ora 11 dimi.in fata la cazino din parcul mare este ok ?

si eu pe la 5 cand papa, fug la baie , ma pisulesc pe mine..

 

am vorbit cu alina , va pupa pe toate , e ff ocupata are ceva probleme cu angajatorul , destul de nasoale care se pare ca s-ar putea lasa cu tribunal..cad scapa a promis ca revine la noi cu povesti

 

piticul e bine are 6 kg si 63 cm, e singura cu amandoi, sunt cuminti baietii dar ii este mai solicitata viata ca inainte..va pupa..

 

ilinca a lasat greva deoparte , gata s-a saturat de stat flamanda , acum iar papa cum trebuie.. [pk]

 

delia r bravo draguta , asa sa pape de acum inainte..doar de la san...

 

bobita si mie mi-i se intampla la fel la inceput cand nu ma mulgeam , se intarea sanul si saraca pitica abia putea sa prinda , laptele tasnea in toate directiile , acum e ok , si pup fetita dulce din poze ..

 

delia t ce bine ca ti-ai mai revenit , poti lua vitaminele linistita nu te ingrasi doar le consuma Mirciulica in lapte ..

 

si ce harnica ai fost , noi avem nasii in rest nimic pregatit.. [soricel]

 

de diversificare..habar nu am ce si cum am sa fac...va voi citi pe voi si am sa va copiez [il] [soricel] [bib] [pk] ...nu imi bat capul de pe acuma , de cracium ar trebui sa incep diversificarea si voi face ca ele cu racituri , sarmale , carnati.. [alcool] [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]  ..

 

oxana " colac peste pupaza " [:-)))] [:-)))] [:-)))] [:-)))] [:-)))]  geniala..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...