Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Stelute fericite de iulie august 2013 (3)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 494
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Maeve, si eu am dilema asta cu lactatele, cerealele, si pe de alta parte cu carnea...ca sunt nocive si considerate provocatoare de cancer...nu stiu pe care curent sa merg, imi par la el de plauzibile, asa ca momentan merg pe echilibru in toate...mancam putina carne, ne ferim de puiul din comert, de pestele rapitor (din cauza mercurului), de specialitati de lapte de genul iaurt cu fructe sau alte preparate prea mult procesate, fara mezeluri, fff putine prajeli...am tot timpul in gand faptul ca ce mananc eu, mananca si bb.

Despre quinoa, amaranth si tapioca stiu de la dr. Oz, ca le recomanda si in curele de slabire, in detoxifieri, etc, dar nu am mancat niciodata. Adevarul e ca e destul de greu sa te dezbari de obiceiurile pe care le ai dintotdeauna.

Poate mai dai cate un pont, cum le prepari.

Nu m-am gandit cat sa alaptez, pana la 3 ani mi se pare mult, pana la 2, cred ca e ok. Oricum, dupa 1 an, de cate ori se alapteaza pe zi? Mancarea non-lapte e baza si laptele vine suplimentar, nu?

Eu mai scriam ca incep sa ma gandesc ne unde naiba o sa luam legume fara chimicale ca nu am increde in ce e la piata...ma gandesc sa comandam de la un magazin bio si vedem pe parcurs.

 

Delia_T, si eu simt la fel, mi se rupe inima ca au de suferit si oamenii si animalele din cauza politicienilor nenorociti. Chiar, sisteme cu ultrasunete sunt eficiente?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ana Maria, da, si eu fac slalom printre canale sa nu mai aud..

 

Alex, nu stiu ce sa zic, din fericire nu am avut ocazia sa il folosesc, iar pe pisica mea nu vreau sa il incerc. Eu am citit ca da rezultate, l-am primit de ziua mea acum 2 ani, cand eram terorizata de cainii de care va povesteam. Era iarna si ma simteam ca in padure..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nimic nu mai este sigur in ziua de azi . Nici macar legumele si fructele de la tarani ... sau chiar cultivate la noi in curte . Multe din ele sunt modificate genetic . 

Diversificarea alimentatiei ... la primul copil ... eu am inceput-o pe la 3-4 luni . I-am dat mai intai sa guste si i-am observat reactia . I-am dat sa guste din orice . Ei spun singuri daca le prieste ... daca le place ... in general daca sunt gata sa diversifice hrana. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua dragelor,

 

Va invit la o sampanie si o felie de tort in cinstea sotului meu , a carui aniversare e azi :)

Eu sunt putin obo ca lucrez mult, alaptez,am avut musafiri aseara, etc, dar ma mobilizez ca trebuie sa iesim in oras.

Ieri am fost la dr. Bubitele au trecut aproape. Yupiiii! Sunt de la caldura, a confirmat si dr.

I-am dat 4 ml gluconolactat de Ca si o crema Cicabio de la Bioderma.

In rest, Rebe a ajuns la 4,5 kg si 53 de cm. Este cumintica si ne e taaaare draga.

 

Pup toate fetele!

 

Ps: Dana, multa sanatate!!

 

Stefana, am uitat ce am vrut sa iti zic...

 

Diana, bafta la scris!

 

Happy, o sa-i dai gata la cum arati;)

 

Dedicut, sanatate muuuuulta!!!

 

Maeve, Olimp, Doxy, Ele, Monicaa, Oxy, Maria, Rodica---- va pup pe toate!!!

 

Fug sa ma pregatesc putin ;)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi o sa incepem diversificarea la 6 luni. La copilul mare nu mai aveam rabdare, la 5 luni jumatate i-am dat cate o lingurita de morcov, fructe...era sezonul lor si am zis sa nu pierd fructele de vara. Acum sigur nu o sa ma grabesc ca e mai usor asa cu tzitzi.

Vreau sa alaptez 2 ani, de la un an incolo dadeam de trei ori pe zi, dimineata, la somn la pranz si seara la culcare.

Daca o sa plecam in Germania o sa folosim fructe si legume bio, asa cum am folosit si la primul cat timp am stat in Germania. Aici folosim ce gasim, din piata sau supermarket si oua de la tara de la mama..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si eu de aceeasi parere cu Maeve, fiecare specie cu laptele ei, numai noi nu :)

 

Nici Toma n-a baut lapte da vaca si nici n-o sa bea. A supt pana la 1 ani si apoi, pana de curand, formula, Aptamil, un biberon pe zi, seara. Nici cereale nu i-am dat niciodata, chiar daca n-a fost grasut niciodata. Imi ajunge sa citesc ce rezultate au americanii si nu numai in tratarea autismului prin eliminarea glutenului din alimentatie, si imi dau seama cam cat de sanatoase sunt, mai ales in amestecurile de pe piata, pline de zahar..In fine....incercam s noi, facem ce putem, cat putem.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...