Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Retete unguresti


Recommended Posts

  • Răspunsuri 131
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Reteta de ciorba de gulyas de-acasa de la mama ei:

Carne de vita - se taie cubulete si se caleste in ulei impreuna cu o ceapa tocata si cu boia dulce. Pe urma se pune apa si foi de dafin, se lasa sa fiarba. Cand e aproape fiarta, se pun 3-4 morcovi si 3-4 radacini de patrunjel taiate rondele, iar un pic mai tarziu vreo 4-5 cartofi taiati cuburi. Cand toate au fiert, se pune smantana si frunze de patrunjel. In Ungaria se mai pun paste (se gasesc niste paste speciale ca o patura care se rupe in bucati neregulate si se fierbe separat, pe urma se adauga in ciorba. Daca nu vi se pare ca sunt destule calorii, puteti pune orice fel de paste :)

 

Reteta ungureasca de pui cu mustar si miere, tot de la mama lui:

Un piept de pui (sau oricat vreti) se taie bucatele, se caleste in ulei. Cand e aproape facut, se pun 2-3 morcovi rondele si se sareaza. Cand e gata, se pune un adaus facut din:

400 gr smantana + miere dupa gust + 2 linguri de mustar Dijon (eu am pus clasic si-a fost la fel de bun).

Se mai lasa sa fiarba un clocot si gata.

 

Reteta ungureasca de supa-crema de usturoi (de la restaurantul "Ciuperca" din Sovata :) Mi-a placut asa de mult incat am mituit bucatarul sa-mi spuna reteta.

Unt, usturoi (cam 5 catei), supa de pui, smantana, faina, cascaval (n-a vrut sa-mi spuna cantitatile, dar am incercat ochiometric si a iesit la fix!)

Usturoiul tocat marunt se caleste in unt. Se toarna supa de pui, se fierbe (probabil se poate si cu concentrat...). Se amesteca faina cu smantana si se pune in supa, se lasa sa fiarba pana ajunge la consistenta unei supe - crema, eventual sa mai adauga faina. in farfurie, se rade cascaval deasupra si se serveste cu crutoane (sau in paine, ca la restaurant, e dementiala...)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc. Voi incerca in piata. Daca in Sighet gaseam produse ucrainiene in piata, banuiesc ca in Oradea oi gasi eu ceva produse unguresti   [flo2] 

Adi il invidiez pe cel care are cuptorul. Am incercat si eu sa-mi fac in curte dar din pacate sub 6000 ron nu am gasit oferta...ramane in continuare un proiect nerealizat...inca...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...