Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Retete unguresti


Recommended Posts

Cine a trecut pe la noi si nu era din zona, s-a mirat de prepararea ficateilor ...

cu usturoi, mult usturoi. Si s-a lins pe dejte :-)

 

Se curata ficateii de pui, se spala, se taie care sunt uriasi; se pune in vas teflon ulei, apoi se aseaza ficateii, se adauga putina apa si usturoi tocat marunt (nu cu chestia de facut mujdei!). Se lasa la fiert / prajit, amestecand. Cand e gata se adauga sare si piper dupa gust. Iese o bunatate ...

Asa facem si noi La Moldova!!!!

 

Hmm...cu mamaligutza fierbinte linga!!!!! [flirty]

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 131
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Io-s din Satu Mare si la noi aproape tot se mananca cu rantas(la supe ma refer). Gustul deosebit la mancare  il da boia de ardei,boia ungureasca e cea mai buna. eu ma aprovizionez mereu cand merg in tara, daca nu , cred se gaseste in magazine romanesti unde traiesc comunitati de romani.

Eu de bors nici n-am auzit pana acum cativa ani,noi de acrit folosim otet , lamaie sau zeama de varza murata.

Nu mai tin minte care dintre voi intreba de zeama de la ardei umpluti.Noi o facem asa : adaugam apa peste ardeii umpluti pana la jumatate, dizolvam 1 lingura de faina in smantana amestecata cu  cu bulion de rosii si turnam pana se acopera ardeii.Se fierbe la foc mic.La sfarsit iese un sos mai grosutz....super bun.

Apoi eu innebunesc dupa strudli ( asta-i svabeasca ) care e un fel de aluat facut cu lapte batut , umplut cu cartofi,gem sau branza si fript in ulei.Bunica mea facea, eu inca n-am apucat dar mi-am propus ca in concediul de iarna am sa fac

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Supa de rosii mie nu imi place dulce. La bunicul meu din partea mamei, ungur :), mancam numai supa asa. Chestia care o face dulce e...zaharul :). Eu fac fara, dar reteta e aceeasi: se poate face cu sau fara carne. Oasele de pui sunt foarte bune pentru supa de rosii. Se fierb inainte in apa cu sare, apoi pe zeama sa face supa. Se face tot asa un rantas dar de data asta fara boia, se stinge cu putina apa sau direct cu bulion de rosii, sau cu pasta de rosii dizolvata in apa. Se pune sare si o legatura de frunze de telina, legate tot asa cu ata, intregi. Se fierbe cateva minute, eu fierb cam 10 sa ia gustul telinei, daca nu iti place telina, nu-i bai, se poate si fara. Se poate pune orez (fiert inainte in alta apa), paste marunte tot asa fierte inainte sau galuste de faina pe care le fierbi direct in supa. Mie imi place cu galuste :). Daca pui frunze de telina, se scot cand supa e gata. Se pune zahar dupa gust. 

 

Taieteii cu varza sunt febletea mea...chiar e cazul sa fac :). Se da varza pe razatoarea mare se sareaza si se freaca putin in maini. Daca lasa apa se stoarce. Apoi se caleste in putin ulei, se poate pune apa daca se prinde de cratita. Se caleste/fierbe pana se inmoaie si se prajeste putin la sfarsit, nu tare. Se potriveste de sare si neaparat piper. Separat se fierb pastele (cele lungi si late sunt cele mai bune, eu aici cumpar tagliatele), se scrug bine de apa si se amesteca cu varza pregatita ca mai sus. Mama mananca neaparat cu zahar deasupra. :) 

 

Aaaaah, cartofi rantalitzi n-am facut demult! Se fierb cartofii in coaja, se curata si se taie in cubulete mici. Se prajeste putina ceapa intr-o tigaie cu ulei si la sfarsit se pune boia de ardei, apoi se tavalesc cartofii in uleiul asta...mmmm ce bunci sunt! Eu i-am mai intalnit sub denumirea de cartofi taranesti. 

 

Ficateii eu ii fac simplu, prajiti in ulei doar. Cat eram copil, tata facea asa cum spune Marius, cu ceapa. Fara usturoi, nu cred ca pot asocia gustul de ficat cu usturoi...cu mamaliga sunt deliciosi! 

 

Sosul pe ardei si eu asa il fac ca Ginger, doar ca fara smantana. Smantana o punem in farfurie, ai mei nu gateau nimic cu smantana in oala. :) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela,cind sunt ficatzeii gata,pune niste usturoi dat prin presa peste ei,amesteca,eventual pui un capac peste cit sa intre aroma aia in ei! [flirty]

 

Cartofii astia d ecare spunetzi voi,cartofi rantalitzi...seamana cu o specialitate nemtezasca(bratkartoffel)doar ca nu s epune boia.

 

Am sa incerc si eu,sa intzeleg ca nu se prajesc cartofii cu ceapa si boiaua?

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

Nu, nu se prajesc cartofii, numai se amesteca cu uleiul in care s-a prajit ceapa si s-a pus boiaua. 

Am intzeles,multzumesc!

 

Inseamna ca trebuie ceva ulei,ca si cantitate ma refer,daca se dau prin ulei.

 

PS,La ficatzeii d epasare,linga potzi pune niste brinza cu smintina,si mamaliga calda....adica fierbinte,ca mie asa-mi place...wow ,un deliciu culinar!

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...