Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Retete unguresti


Recommended Posts

Merci de sfaturi, am sa desfac borcanul diseara. Cind m-am uitat ieri la el paprika arata normal pe dinafara.

 

Ginger, si in Moldova se fac niste chestii din aluat taiate identic si care se cheama "pudic" putzishoare. [:)] (eu nu fac ca nu-mi place sa prajesc (eu insami) in ulei).

 

Dana (din Germania), acasa la italieni, la mama lor am mincat o supa cu 2 feluri diferite de paste si cartofi. Asa ca ce spune Sziva nu ma mira. Si nu cred ca ar cadea greu la stomac. E o muncare cu foarte multe glucide lente si gata.

 

Mihaela si Sziva, merci de reteta de supa de rosii. [fluturas]

 

Hai bagati reteta de supa de ou. [flo2] [flo2] [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 131
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu supa de ou o fac asa :

prajesc chimen in putzin ulei si adaug o lingura de faina sa se caleasca pun niste smantana si adaug apa ( cam cata supa vrei sa faci 1-2 lt) ,putina sare  si las sa fiarba cam 5 minute.Strecur supa de seminte apoi o pun din nou la fiert ,sparg in ea oul intreg asa ca sa se fiarba tot (cate 1 ou pe farfurie socotesc) ,sunt persoane care le fac zdrentze dar mie nu-mi plac .O servesc fierbinte cu crutoane de paine prajita .

Sunt multe feluri de supe de ou (si cu zarzavat) dar noi numai asa o facem(da' rar de tot ca ne-am dezobisnuit de supe)

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Supa de oua e pe placul nostru, in copilarie ne bateam pe ea [:)]

 se face putin rantas, se arunca paprika si se pune apa, sare, piper, foaie de dafin, cand da in fiert se pun ouale, asa pe rand cate un ou, iar 1-2 se bat ca de omleta si se adauga asa cu lingura, sa iasa zdrentele [:)] . se mananca cu smantana, cate un ou in zeama la fiecare [:)]

 

edit: eu nu pun chimen ca nu mi place aici

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie-mi place mult chimenul,aici nu am gasit in magazine.Este ceva da' are gust mai mentolat , de fenicul oarecum.

Drept e ca am uitat ca si eu pun boia in  supa de ou...putin ,da' pun...

Si macaroanele de care zicei tu  cu branza si slaninutza le acopar bine,bine cu smantana de casa daca am ...asaaa,o tzara mai calorice  [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ginger, si in Moldova se fac niste chestii din aluat taiate identic si care se cheama "pudic" putzishoare. [:)] (eu nu fac ca nu-mi place sa prajesc (eu insami) in ulei).

 

 

Li se mai spune si nudli.

Bucatile de aluat se pun la fiert in apa, apoi se dau prin pesmet prajit.

O reteta.

post-4418-0-21408800-1380439814_thumb.jpg

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu gulyas-ul il fac asa:

-carne de vita taiata cubuletze il calesc ulei pana lasa toata zeama din carne ,adaug

ceapa,ardei rosu,boia de ardesi gulyas crèm(daca nu ai e bun si gogosar rosu macinat cu sare ,eu mai pun si asa ceva) si putin chimen apoi adaug apa cand s-au calit putin impreuna .apoi se adauga  morcov ,telina,patrunjel cat doresti ,ori tocate ori taiate bucati mici iar spre sfarsit 1-2 cartofi taiati bucatele.Piperul se adauga la sfarsit ,iar cui ii place se adauga un ardei iute taiat rondele (practic gulyas-ul se mananca picant...da' cum eu am copii il pun doar  in farfurie).Eu toc ingredientele si fac supa putin mai groasa.

E simplu si gustos

p.s: mi se pare ciudat ca n-ai gasit pasta de gulyas daca esti in Romania.Se gaseste la rafturile de condimente in tub rosu sau portocaliu...precis gasesti si in Bucuresti .

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...