Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am hotarat..........adoptie(90)


Recommended Posts

Buna tritrilo , daca mi-ai citit povestea acolo scrie ce si cum a fost , nu am avut pe nimeni nu ne-a ajutat nimeni , decât pe Bunul Dumnezeu , El a făcut ca fetița pe care noi o văzusem cu un an in urma sa fie a noastră , si noi am rămas uimiti, înmărmuriți , nu ne venea sa credem ca e ea , ca ea a fost aleasa sa fie a noastră! Nimic nu e întâmplator ! S-a întâmplat sa fie potrivită cu noi , deoarece noi eram prima familie pe lista de așteptari , iar micuta era adoptabila, iar cei de la Oficiul roman Pt Adopții ne-au potrivit cu ea !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 280
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna tritrilo , daca mi-ai citit povestea acolo scrie ce si cum a fost , nu am avut pe nimeni nu ne-a ajutat nimeni , decât pe Bunul Dumnezeu , El a făcut ca fetița pe care noi o văzusem cu un an in urma sa fie a noastră , si noi am rămas uimiti, înmărmuriți , nu ne venea sa credem ca e ea , ca ea a fost aleasa sa fie a noastră! Nimic nu e întâmplator ! S-a întâmplat sa fie potrivită cu noi , deoarece noi eram prima familie pe lista de așteptari , iar micuta era adoptabila, iar cei de la Oficiul roman Pt Adopții ne-au potrivit cu ea !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu poți sa faci nimic , decât sa aștepti si sa ai răbdare , sa te rogi si sa speri ca curând va venii minunea , noi am așteptat un an jumătate si s-a implinit ! Merita așteptarea chiar daca in momentele de așteptare nu înțelegeam pe mămicile care spuneau lucrul acesta ! Multă răbdare si succes !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tritirlo, poti suna la cei care se ocupa de voi din cadrul Directiei pentru Protectia Copilului de unde vi s-a eliberat atestatul. Sunt obligati sa organizeze trimestrial intalniri cu familiile care au atestat si nu au fost inca solicitati sa vada un copil. In aceste sedinte vi se explica situatia, numarul de copii existenti pe grupe de varste, vi se spune care sunt prioritatile, etc. Puteti pune si voi intrebari, solicita lamuriri. Uneori participa si angajati ai ORA.

Pe de alta parte puteti suna direct la ORA si solicita o audienta. Vi se spune o zi si o ora si veti discuta direct cu cei care lucreaza cu programul de repartizare a copiilor adoptabili familiilor cu atestat.

Copiii se repartizeaza din toata tara, nu poti spune ca daca esti din Bucuresti si in Bucuresti sunt foarte multe familii ce doresc sa adopte si putini copii adoptabili, sa zicem, ai sanse mai mici.

Actualul sistem este facut in asa fel incat sansele sa fie egale pentru toti. Centralizarea atat a familiilor, cat si a copiilor este la nivel national. Daca exista copil disponibil si conform cu criteriile voastre in Suceava, sa zicem, veti fi anuntati si intrebati daca doriti sa mergeti acolo.

Pe de alta parte, cererea mare este pentru copii de varsta foarte mica, deci asteptarea pentru aceasta grupa de varsta este mai mare. Cel putin teoretic.

 

Nu pot decat sa te sfatuiesc sa suni destul de des la directie sa intrebi daca au ceva pentru voi, sa suni sa te duci in audienta la ORA si... sa astepti.

Este posibil sa fi fost deja pe listele unor copii, dar sa nu fi ajuns pe primul loc, caz in care nu ati fost anuntati. Dar aceste informatii le primiti daca discutati cu cineva de la ORA.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor,

Sunt si eu o aspiranta cu atestat obtinut anul trecut si bineinteles in asteptare. Dar e deabia primul an de atestat, asa ca mai asteptam [:)]

Am vazut o stire care ma pune pe ganduri:

 http://www.realitatea.net/guvernul-desfiinteaza-oficiul-roman-pentru-adoptii-si-infiinteaza-autoritatea-de-copii-si-adoptii_1404645.html

Cu siguranta cu noile re-organizari termenul de asteptare se va mari...

Stiti ceva detalii despre aceasta schimbare? Noua autoritate va prelua exact ceeal ce facea inainte ORA pe adoptii, adica intocmirea listelor pentru copii, stabilirea familiilor pentru copii adoptabili?

 

zi frumoasa,

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

athosica, multumesc pt raspuns! tocmai pt ca iti citisem povestea, am indraznit sa iti pun intrebari legate de ea. mai rar norocul pe care l-ati avut voi! bravo voua!

 

carmencat, multumesc pt lamuriri! am citit si eu stirea despre ORA, numai veste buna nu cred ca e pt noi, cei care stam si tot asteptam, faptul ca s-a desfiintat ORA si ca se face alta organizatie sau cum s-o numi ea, care sa se ocupe de adoptii. noi stam f prost cu organizarea in general, deci sunt destul de pesimista in ceea ce priveste functionarea noii ORA cat mai repede si mai eficient. dar, vedem noi.

 

eu am sunat la sectorul de unde suntem noi sa vad in ce stadiu mai suntem, daca existam pe vreo lista, etc si am primit niste raspunsuri cam acre. era cam infuriata tanti ca am dat si eu singurul tel de pana acum s-o mai intreb de sanatate. "va sunam noi, va sunam noi"

 

tanti de la primarie mi-a spus ca trebuie sa depunem din nou TOATE actele pt obtinerea unui noi atestat si asta cu cel putin 2 luni inainte de-a expira cel actual. credeam ca se depun doar cele care s-au schimbat intre timp, dar nu, cica toate, si apoi se face evaluarea exact ca data trecuta.

 

cu alte cuvinte - stai si astepti juma de an sa te sune, apoi cealalta juma de an "muncesti" iar la hartii, intalniri, evaluari, etc. vorba doamnei de la primarie: al doilea atestat "nu e o prelungire a atestatului, ci un nou atestat", probabil de-aia iti bati capul cu el la fel de mult ca la primul.

 

noi mai avem si "norocul" ca psihologul care s-a ocupat de cazul nostru sa-si dea demisia imediat dupa ce a incheiat dosarul nostru, iar acum sa fim pe mana unor necunoscuti. nice!

 

iertati-mi enervarea si pesimismul, dar, dupa 9 ani de dezamagiri, astept intai sa se intample ceva frumos in viata mea si apoi sa-mi arat fericirea si optimismul... avea dreptate, athosica. nu le intelegi pe mame decat cand devii una!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau. Rabdare e cuvantul pe ordinea de zi. In ceea ce priveste actele necesare pentru reatestare, nu trebuiesc chiar toate, exista o Hotarare in acest sens in care se modifica putin procedura. o sa o caut si iti spun exact care, acum nu prea stau bine cu timpul. Dar reevaluarea si intalnirile sunt identice. sfatul meu este sa depuneti actele cu 120 de zile inainte de expirarea atestatului curent, pentru ca noul atestat va va iesi in 120 de zile. Daca depuneti numai cu 2 luni inainte, veti pierde 2 luni, in care veti fi intr-un fel de suspendare. da, e adevarat, ca daca va refaceti atestatul in decurs de 6 luni de la expirarea precedentului nu va pierdeti locurile pe lista, dar, atata timp cat nu aveti atestat nici nu va ia nimeni in calcul. Nu stiu cat de clara am reusit sa fiu, scriu pe fuga.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

buna

 

desi am intrat asa de putin in ultimul timp , imi era dor de voi . [:)]

 

vreau doar sa va anunt ca suntem atestati si am specificat : fetita 0-2 ani ( deci va avea max 2 ani 11 luni si 29 zile ) .

 

am avut deja prima potrivire . insa fetita nu era pt noi . foarte frumoasa insa parintii aveau probleme psihice , fratii erau deja cu handicap grav fizic si psihic . fetita nu era ok  [V].  am mers sa o vedem pt ca nu vroiam sa spunem Nu la prima potrivire si am dorit sa ii dam totusi o sansa .

 

ni s-a spus ca suntem jud cu cei mai multi copii adoptabili si ca vin din toata tara sa adopte de aici . asta inseamna ca vom fi chemati si potriviti cu multi copii . stiu ca suntem potriviti cu TOTI copiii din categoria de varsta specificata indiferent daca corespunde cerintelor  [:(]    . ceea ce vroiam sa va intreb : daca ne vor mai potrivi cu un copil cu probleme , este ok sa il refuzam fara sa-l vedem ? voi cum ati facut ? sau cum ati face ?

 

multumesc [flo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...