Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am hotarat..........adoptie(90)


Recommended Posts

multumesc , angelica28 .

 

am vorbit cu fetele pe forum si mi-au spus ca au refuzat anumiti copii si fara sa-i vada . este in regula , atata timp cat ei iti arata toti copiii din categaoria de varsta specificata , cred ca esti indreptatit sa refuzi anumiti copiii . 

 

totusi nu inteleg de ce mai dureaza atat o potrivire atata timp cat ei te potrivesc cu toti copiii . ?!?!  de ce mai intreaba cum sa fie copilul pt ca oricum ii vei vedea pe toti ?!?!?

 

ma depaseste . tot ceea ce imi doresc este sa fim potriviti cu fetita pe care o asteptam .  [hippi]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 280
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna , fetelor!! Imi pare rau ca nu am mai avut timp sa scriu ,dar am citit in continuare povestiile voastre . Eu vreau sa anunt ca ma pregatesc sa imi iau fetita acasa pe 10-11 iunie , Anul asta am primit cel mai frumos martisor posibil fetita noastra minunata!!!! Ii multumnesc lui Dumnezeu pentru ea ,este superba , este tot ce ne-am fi putut dori de la un copil,am stiut ca este a noastra din prima clipa. Minunea noastra are 1 an si 6 luni , este o vorbareata si vesela  ca mami ei , o pofticioasa si smechera  ca tati ei , este superba !!!

   Am adus-o si acasa in vizita si s-a comportat ca si cum ar fi fost acolo din totdeauna , a cunoscut bunicii, nasii si a fost totul mai mult decat minunat!!

   Mai avem un hop si gata pot spune ca sunt o femeie implinita !!! mult succes tuturor celor care inca asteptati minunea din viata voastra !! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dragele mele!

Ma alatur de azi si eu voua cu speranta ca drumul greu care mi se asterne in fata va fi mai usor datorita voua si mai ales minunii care ma asteapta la capatul lui.

Ne-am hotarat sa depunem actele pentru atesta dupa 7 ani de incercari zadarnice, frustrari, disperare... ne dorim enorm de mult un copil, singurul lucru care lipseste din casa noastra, din sufletele noastre pentru a ne simti impliniti...amandoi iubim copiii, iar copiii la randul lor se ataseaza foarte usor de noi. Ne-am gandit sa luam un copil cam de un an,( mai mare sau mai mic) dar ma gandeam sa nu stau in concediu pana la 2 ani, ci sa-mi iau doar concediu de drept, cum pot, cand eu, cand el, (noi lucram pe schimburi), pentru ca nu cred ca ne-am descurca cu indemnizatia de la un an la 2 ani (~ 600ron). Voi ce ma sfatuiti? Va pup si astept cu nerabdare raspunsurile voastre!

 

Buna tuturor,

 

n-am mai scris si intrat demult aici

referitor la cele de mai sus,

noi l-am luat pe baietel la 1.2 ani si am mai stat in medicale pana pe la 2 ani, ba eu ba sotul, cateva luni, ne-am mai luat si de nevoie.., apoi am luat o bona si pana la 2 ani am platit-o cu ceva peste stimulentul de insertie si alocatia (deci 700 lei acestea 2 impreuna). acum e al cresa pitic si e destul de ok. nu ii palce acolo dar nici nu are incotro si se adapteaza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

a fost o perioada grea acest an ce s-a scurs dar si plin de realizari.

 

a fost greu pentru ca totul a fost nou, grijile au fost diferite si putin exagerate pentru ca era implicat un pitic care nu stia sa zica ce il doare.

 

a fost greu pentru ca a inceput sa se imunizeze, lovindu-se pe rand de virusii ce pandesc de peste tot

 

a fost greu pentru ca, oricine orice ar zice, o astfel de miscare implica enorm, implica totul si schimba totul. viata asa cum o stiai ia sfarsit si trebuie sa te adaptezi din fuga (nu din mers) la un nou stil de viata impus de necesitatile piciului.

 

a fost greu pentru ca avenit la noi la varsta ideala pentru frustrarile aferente - vrem sa mergem singuri, vrem sa ajungem la lucruri la care inca nu avem acces, vrem sa vorbim si nu ne ies decat onomatopee iar mami si tati (niste ageamii incepatori) se uita de parca s-ar vorbi chineza

 

a fost greu pentru ca a schimbat mediul total iar pentru mine a fost o povara psihica in plus pentru ca el a depins foarte mult de mine, s-a atasat extrem de rapid de mine si nu am mai putut face un pas fara el. a fost foarte mult de-odata.

 

a fost greu pentru ca veneau tot felul de oameni, inclusiv socrii mei binevoitori, si isi dadeau cu pareri, uneori chiar in soapta pe langa sotul meu - lucru care ma deranja cel mai tare

 

am avut o perioada de depresie 'postnatala' :) daca ii pot spune asa. m-am consumat enorm, pana la lesin de cateva ori dar....

 

am iesit la lumina si acum suntem victoriosi!

nu regretam nicio clipa niciunul din momentele grele trecute

 

cand il vezi ca te ia in brate si te pupa apasat pe unde apuca si iti zice 'mani'... ti se umple sufletul...

 

mergem pe strada si la 10 pasi ma pupa zgomotos pe mana apoi se uita la mine in sus si asteapta sa ma cobor spre el si sa ii dau pupicul inapoi

 

cand ne intalnim cu lume, face ceva ce nu e tipic pentru orice copil. vine langa noi si uitandu-se spre interlocutori arata spre noi zicand 'mani!, tati!' astfel asigurandu-se ca nu exista dubiu in faptul ca el e al nostru si noi suntem ai lui

 

e un copil plin de optimism si emana asta prin toti porishorii lui

 

dar a fost un drum lung si anevoios iar daca ai stii la ce te inhami de la bun inceput... te-ai descuraja putin

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Dragi mamici si "viitoare" mamici! Va rog sa ma primiti si pe mine in clubul vostru, va citesc si va admir de atata timp si sper sa reusesc curand sa-mi spun si eu povestea fericita alaturi de copilasul nostru....

 

Deocamdata ne-am decis sa depunem actele pentru obtinerea atestatului, dar nu stiu exact cum sa procedez in priviinta domiciliului: in buletin adresa este in Bucuresti, sector 3, dar casuta noastra este de 3 ani in Ilfov, Magurele...ce ma sfatuiti sa fac? oare sa schimb buletinul?

 

te sfatuiesc sa va faceti unul din voi domiciliul in Ilfov. cred ca asa va fi mai usor sa aveti acces la Directiile din 2 sectoare. apoi va adaptati pe parcurs

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari tuturor care au reusit sa adopte si mult succes celor care sunt in toiul procedurilor, sa sa scoata Dumnezeu in cale copilasul potrivit.

 

Totusi, citind pe aici din cand in cand... nu prea inteleg rationamentul interzicerii "cautarii copilului". Adica la cati copii abandonati sunt, la ce mai conteaza cine pe cine gaseste... Mi se pare mult mai importanta integrarea unui copil intr-o familie normala (prin "normal" intelegand un mediu de dezvoltare bun pt copil). Dar ma rog, unde-i lege nu-i tocmeala...

 

Am o cunostinta care a adoptat un copil, dar acum muulti ani de zile, o fetita. Stiu ca nu a luat-o chiar de bebe, cred ca pe la 3 ani sa zic... Si din ce a mai povestit dansa, ea a gasit-o pe fata, n-a fost vorba de nici o potrivire ca acum. Doamna se mai ducea pe la camine de copii, vedea copii si s-a "lipit" de fetita (si fetita de ea)... Si pana a avut-o acasa, a durat destul de putin, s-a petrecut totul relativ repede... Din cate am inteles, mama ei naturala era o studenta care ramasese intamplator insarcinata si nu a vrut sa pastreze copilul, dar n-au fost probleme cu familia naturala...

Cred ca lucrurile se petreceau undeva pe la inceputul anilor 2000, undeva prin 2002-2003, fetita are 14 ani acum; am cunoscut-o si eu cand avea vreo 7-8 ani  [:)]

M-a, bucurat mult, ca stiu ca si-a dorit copii dna si nu s-a putut...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...