Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am hotarat..........adoptie(90)


Recommended Posts

monicabo este interzis sa iti cauti copil pentru ca multi din ei nu sunt adoptabili , iar statul incearca print toate fortele sa reintegreze copilul in familia naturala .

 

monique nu a fost sa fie pt ca desi am fost potriviti cu 2 fetite , de fiecare data era altceva decat am specificat noi . adica suntem maleabili cand vorbim de etnie , de boli , de defecte minore , dar nu suntem maleabili cand vorbim de boli grave , de handicap si de boli psihice . dupa cum stii potrivirea se face in urma interesului de a plasa copilul intr-o familie care corespunde nevoilor lui si nu in functie de ceea ce am specificat in dosar . asa ca ambele fete aveau probleme spihice in familie . am mers si am vazut prima fetita cu care am fost potriviti ( am spus ca merita sa ii dam o sansa ) insa avea probleme deja la 1 an . cea de-a doua fetita nu am mai fost sa o vedem , avea deja o problema grava care ducea inevitabil la orbire si nu ne-am putut lua asa o responsabilitate , plus ca ambii parinti aveau boli psihice . [fri]

 

intrebam cate potriviri ati avut , pentru ca am simtit ostilitate din partea AS desi nu cred ca trebuie sa dam explicatii nimanui de ce nu acceptam un copil si cei care sunt ostili ar trebui sa fim noi . nu ne face bine sa vedem copii cu asa probleme . ar trebui sa ne potriveasca in functie de ceea ce este specificat in dosar . insa intelegem toate  " interesele" statului si mergem mai departe ....

  [batcap]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 280
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Inteleg...

Cu toate ca reintegrarea copilului in familia de provenienta nu e intotdeauna cea mai buna solutie. Sunt atatea cazuri de abuzuri, violenta si alte grozavii.. [:(] Iar daca si-au abandonat copilul si nu s-au mai interesat de el... Dar ma rog.

Probabil ca in anii anteriori, se putea ca familia sa caute copilul, ca si persoana de care am povestit...

monicabo este interzis sa iti cauti copil pentru ca multi din ei nu sunt adoptabili , iar statul incearca print toate fortele sa reintegreze copilul in familia naturala .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pana in 2004 legea era f permisiva. Puteai sa cauti un copil oriunde si sa si reusesti sa il adopti. Din aceasta cauza multi copii au cazut prada traficului de persoane sau organe. A fost scandal destul de mare pe aceasta tema. Multi isi vindeau copiii profitand ca 'se poate'. Din 2004 legea s-a asprit f tare facand pana si persoanelor care intr-adevar vor sa adopte sa fie un proces greoi, descurajant. Intr-un fel sunt de acord sa nu putem sa alegem noi pe cine vrem, sa existe o lege de care sa nu poata profita rau facatorii. Dar, pe de alta parte legea permite cat de cat sa fie multi copii declatati adotabili, insa interesele si delasarea celor care lucreaza in sistem lasa de dorit. La lege se mai poate umbla, insa fara schimbarea mentalitatii celor din sistem este greu de schimbat. Pana atunci cred nu avem ce dace decat sa ne adaptam, sa avem rabdare, copilasul nostru ne asteatpta undeva.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va imbratisez ! Am lipsit mult de pe aici,dar doar pentru ca cei doi nazdravani ai nostri nu imi mai lasa timp de postari.....am finalizat adoptia si cu al doilea copil, sintem parinti de Marie de 5 ani si doua luni si de Sebi de 3 ani si 5 luni. Sintem mari, mergem la gradi, avem un Club al Familiilor Adoptatoare infintat de noi ,,,ne intilnim, ne bucuram in orice fel de sansa pe care DD ne-a oferit-o!va doresc ca drumul spre copiii vostri sa nu va consume multa energie, pentru ca undeva, puiul vostru va asteapta si are nevoie de vii la turatie maxima!! Va imbratisez din nou!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor,

 

n-am mai scris si intrat demult aici

referitor la cele de mai sus,

noi l-am luat pe baietel la 1.2 ani si am mai stat in medicale pana pe la 2 ani, ba eu ba sotul, cateva luni, ne-am mai luat si de nevoie.., apoi am luat o bona si pana la 2 ani am platit-o cu ceva peste stimulentul de insertie si alocatia (deci 700 lei acestea 2 impreuna). acum e al cresa pitic si e destul de ok. nu ii palce acolo dar nici nu are incotro si se adapteaza.

Buna Monique,

 

Sa inteleg ca nu ai intrat in concediu de crestere, si ai primit suplimentul de insertie pana a facut 2 ani nu? Te intreb pt ca si noi vrem sa facem la fel si nu eram sigura ca se poate sa primesti suplimentul daca nu intri efectiv si in concediu de crestere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

"In situatia in care intrunesti conditiile de acordare a concediului de crestere copil insa nu soliciti acest drept si iti reiei activitatea imediat dupa concediul de maternitate, vei beneficia de stimulentul de insertie.

In acest caz dreptul reprezentand stimulentul de insertie se acorda astfel:

a) incepand cu ziua urmatoare celei in care persoana indreptatita isi reia activitatea profesionala si realizeaza venituri supuse impozitului pe venit, potrivit prevederilor Codului fiscal, daca cererea este depusa in termen de 60 de zile lucratoare de la acea data. "

 

Reveniti imediat la munca din concediul de maternitate,dar depuneti cererea pt insertie.Aveti 60 de zile.Lucrez in Resurse Umane. :) 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si acum despre ce ne doare,adoptiile...

Am vorbit cu o fosta colega,nu stiam ca a  avut atestat,ea si sotul au incercat sa adopte,din pacate au fost dezamagiti,li se aratau numai copii bonlavi grav cu probleme psihice.Au fost si au vazut copii,in ciuda bolilor din dosar,dar intradevar,erau grav...Cred ca in sistem sunt f multi  copii bonlavi ,si sunt bagati in fata la adoptii...Din pacate unele boli nu sunt curabile,iar un copil cu un retard mintal(nu motoriu) nu se recupereaza 100%.

Situatia nu este buna,am aflat multe,se fac multe,ca la noi...Dar,sunt si unii norocosi,care au drumul f lin,dar sunt putini.

Eu am luat hotararea sa merg pe acest drum,dar am sa fac orice pt a-mi gasi copilul.O sa ma lupt cu toti,si cu toate armele.Eu nu sunt prea norocoasa in general...nu am primti nimic in viata usor.Nici acum nu ma astept la minuni.Dar daca copilul meu e undeva acolo,am s-o gasesc( da, vreau o fetita).Stiu,teoretic nu ai voie sa-ti cauti copilul,dar credeti-ma din surse sigure stiu,e doar teoretic...Daca stau casa si astept telefon,sanse am sa nu ma sune in veci,sau sa ma sune si sa-mi arate copii bonlavi.

Voi faceti cum simtiti,cum credeti,respectati regulile.Au desfiintat Oficiul Roman pt Adoptii( f bine ca Bogdan Panait se juca pe FB in loc sa-si faca treaba),si vor infiinta Autoritatea Nationala pentru Protectia Drepturilor Copilului si Adoptie.

In gatul lor o sa stau.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...