Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am hotarat..........adoptie(90)


Recommended Posts

fetelor,

eu va sfatuiesc sa mergeti la orice copil indicat de Directie, chiar daca figureaza cu anumite probleme psihice

mergeti si vedeti cu ochisorii vostri

este opinia mea si nu numai, bazata pe lucruri concrete

 

 

foarte bun sfatul ... noi nu am mers sa vedem o fetita datorita dosarului urat al parintilor , iar fetita este deja incredintata si este foarte frumoasa , prietenoasa , deschisa , joviala , atasata de fam care a luat-o . ma bucur pentru ea si pt familia care a luat-o . de acum in colo voi merge sa vad fiecare copil . sper ca ne vom gasi bebelusa curand :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 280
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

fetelor,

eu va sfatuiesc sa mergeti la orice copil indicat de Directie, chiar daca figureaza cu anumite probleme psihice

mergeti si vedeti cu ochisorii vostri

este opinia mea si nu numai, bazata pe lucruri concrete

 

 

foarte bun sfatul ... noi nu am mers sa vedem o fetita datorita dosarului urat al parintilor , iar fetita este deja incredintata si este foarte frumoasa , prietenoasa , deschisa , joviala , atasata de fam care a luat-o . ma bucur pentru ea si pt familia care a luat-o . de acum in colo voi merge sa vad fiecare copil . sper ca ne vom gasi bebelusa curand :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Buna fetelor,

Dupa un an si 10 luni de la depunerea dosarului, un an si 5 luni de la eliberarea atestatului ,si 10 luni de la potrivirea practica suntem fericitii parinti ai unui baietel de 4 anisori, Desi dosarul era cu probleme, maternala se opunea, Doamne, Doamne a fost de partea noastra si avem o minune de copil. Prin ce am trecut in primele luni de la potrivirea practica se poate scrie un roman. Vejnic eram in audiente. 

Va doresc sa traiti si voi clipele minunate traite de noi cand a avut loc incuvintarea adoptiei si am fost intrebati ce nume vrem sa poarte baiatul NOSTRU!

Multumim directorilor ca ne-au invoit la infinit si au fost alaturi de noi, colegilor care ne-au suplinit si tuturor persoanelor care ne-au sustinut moral in cele mai grele momente (amenintarea cu oprirea dosarului de adoptie pe motiv ca maternala a facut depresie si minorul are un regres )

Va pup fetelor!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...

Buna fetelor,
Doresc sa adopt un bebelus. Eu si sotul meu locuim si muncim in Bucuresti. Avem amandoi buletine de Braila (acolo locuiesc parintii nostri). Nu avem nici o proprietate imobiliara in Bucuresti (locuim cu chirie). Iar in Braila avem 1/2 apartament (sotia) si mostenire dupa urma tatalui sotului meu.
Unde pot sa depun dosarul de adoptie? La Bucuresti unde locuim chiar daca avem buletine de Braila? Sau la Braila unde avem domiciliul in buletin, dar nu locuim acolo?
Avem vreo sansa de adoptie daca nu avem un apartamen al nostru?
Va multumesc pentru raspunsuri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Buna, fetelor!!..am si eu o intrebare celor care au ingerasii acasa sau sunteti in potrivire cu ei.Cum va intelegeti cu asistenta maternala?Va mai vizitați?

Eu nu știu cum sa reactionez, s a auto invitat la noi de ziua fetitei, este prima zi de naștere a ei la noi si mi se pare normal sa o sarbatorim in familie, stiu ca a crescut-o un an jumatate dar de abia s a invatat cu toata familia, imi este frica ca o zapaceste.... Nu stiu cum sa reactionez,poate sunt eu ciudata dar avem si noi de abia 3 luni de cand suntem o familie.La ultima lor vizita la botez, ca sa se duca la eu, i au pomenit de o jucarie si asa nu statea prea mult. CE SA FAC????UN SFAT, va rog

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marianana, vad ca n-a raspuns nimeni... am citit mesajul de mai multe ori, se citeste framantarea si as vrea sa ta-ti spun ceva din experienta dar nu e cazul.

Eu citesc pe aici pentru ca regasesc aici o iubire nemarginita si nelimitata pentru copii... ma inspira si ma inspirati. [flo2]  [flo2]  [flo2]

Dci, nu e din experinta dar m-am gandit cum as face eu: cred ca n-as invita-o la petrecere cand e cu toata lumea, dar as stabili o intalnire cu ea inaintea aniversarii.... sau poate atunci dar dimineata... cumva in afara "evenimentului"... Cum ti se pare ideea?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Buna fetelor, am revenit cu detalii.

Avem o fetita...ma emotionez de cate ori spun asta cuiva.

Am fost la directie si ni s-a prezentat povestea ei: mama a nascut-o la spital si a lasat-o acolo declarand ca nu are cu ce o creste iar tatal e necunoscut, o relatie pasagera.

A avut 3 kg si ceva la nastere, 50 cm si scor Apgar=9. E sanatoasa in prezent, are 1 an si jumatate, e bruneta cu ochii negri, e foarte vioaie si sociabila, a stat la noi in brate, s-a jucat cu noi si cand am plecat m-a pupat (de doua ori!)Momentan e la o familie de asistenti maternali, la tara, nu bea lapte formula, ci doar de vaca, nu are suzeta si e botezata, si cel mai important lucru, e a noastra! E un sentiment incredibil ce ma copleseste cand ma gandesc la fetita mea...dintotdeauna mi-am dorit fetita, dar pentru ca de la directie ni s-a spus ca anul trecut au avut mai multi baieti, m-am obisnuit cu ideea ca si eu voi avea tot baiat.

De Craciun am putea s-o avem acasa, in incredintare sau doar in invoire, dar noi avem rabdare in continuare, pentru ca stim ca intr-o zi va fi a nostra de tot si nu va mai pleca.

As avea insa o intrebare pentru fetele care au mai stat in maternal cu copil adoptat:

cat au durat actele? ati intrat direct in maternal sau mai intai in concediu de drept?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...