Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am hotarat..........adoptie(90)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 280
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna dimineata fetelor,

 

Inca de cand v-am descoperit pe forum acum 3 ani ,mi-am spus ca va veni si randul meu sa postez alaturi de voi si sa va spun si eu povesta noastra,.

Ne-am cunoscut fetita acum 1 an si 3 zile , mai exact pe 13 Nov am vazut-o prima data in cadrul unei directii din Bucuresti, avea 2 ani si 3 luni. Ne-a placut din prima clipa, nu pot spune ca ne-am indragostit dar imi doream din tot sufletul ca totul sa mearga bine si sa fie a noastra,Si Dumnezeu a fost mare , ff mare pentru noi, ne-a ajutat si in 2 luni jumate am primit-o in incredintare pt 3 luni, apoi in mai a.c am avut incredintarea definitiva.

Am sa va spun ca ne-a fost ff greu cu maternala, nu ne-a sustinut de loc, nu am fost primiti la ea sa vedem mediul in care creste, ce ii place, nu ne povestea decat de rau de copil , cum strica toate jucariile primite, cum nu asculta etc...nu am cuvinte.

Rautatea a mers pana acolo incat la prima invoire ,cand am plecat singuri cu copilul la plimbare ( pt. 2 ore ) , asitenta maternala a sunat la sefa ei sa spuna ,ca am plecat cu copilul si ea  suna in mod repetat la noi , si eu nu rapund la telefon , si multe alte rautati.

Le multumesc din suflet , doamnelor de la Serv adoptii , si in special cuiva care ne-a sustinut, ne-a incurajat, si a fost alaturi de noi pe toata per de 2 luni cat a trebuit sa o suportam pe aceasta doamna, ne-a facut sa nu ne pierdem nadejdea si sa avem incredere ca totul va fi bine.( Maternala nu ne voia deoarece ea isi gasise o fam pt copil-contrar legii,se vizita cu fam respectiva care mai mult ca sigur o si sustinea financiar, fam care credea ca are totul permis deoarece avea pile, cunostinte si o anumita functie intr-un minister din Bucuresti.)

Deci ne-a fost greu dar acum sunt cea mai fericita mamica.

Avem 3 ani si 3 luni,mergem la gradinita ,ne-am integrat perfect in familie, toata lumea o adora, este tare energica si ne bucuram in fiecare zi cand vine de la gradi si ne mai canta ceva,sau ne spune in engleza cate un cuvant,,guy bay'' asa suna sau good morning, si multe altele.

Stiu ca m-am intins cam mult dar vreau sa va spun tuturor ca merita tot efortul, sa iti aduci copilul mult dorit acasa, sa ai in sfarsit familia pe care ti-ai dorit-o atat de mult,

sa iti spuna,, mami ubesc mult " ,intr-un cuvant as lua-o oricand de la capat si as face orice pentru fetita noastra, pentru ca acum este cu adevarat a noastra , a fost nevoie de 10 luni dar acum avem un nou certificat de nastere si suntem membru al fam .cu drepturi depline.

Va urez tuturor succes , tuturor celor ce asteptati un copil in fam ,sau chiar al doilea, celor curajosi care sunt in stare sa mearga chiar dincolo de limite pt familia pe care si-o doresc.

 

A fost greu ,dar a meritat din plin [flo2] ,va pupam pe toate si asteptam vesti bune

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pot spune cu toata inima ca noi suntem norocosi din punctul asta de vedere, pentru ca fetita noastra este la tara la o familie de asistenti (sot si sotie) care mai ingrijesc de alti 3 copii aflati in plasament si ne-au oferit tot sprijinul inca de la inceput. Cand mergem noi la fetita ne lasa singuri cu ea, nu intervin, ne spun tot ce vrem sa stim despre ea, o imping la propriu catre noi, refuzand sa se joace cu ea in prezenta noastra, pentru ca astfel noi sa-i captam atentia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Pot spune cu toata inima ca noi suntem norocosi din punctul asta de vedere, pentru ca fetita noastra este la tara la o familie de asistenti (sot si sotie) care mai ingrijesc de alti 3 copii aflati in plasament si ne-au oferit tot sprijinul inca de la inceput. Cand mergem noi la fetita ne lasa singuri cu ea, nu intervin, ne spun tot ce vrem sa stim despre ea, o imping la propriu catre noi, refuzand sa se joace cu ea in prezenta noastra, pentru ca astfel noi sa-i captam atentia.

 

gabrielsyta , sper ca aveti bebelina acasa . te asteptam sa ne povestesti cum este . <3

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Dragele mele

 

ma bucur ca inca exista speranta si sunt si cazuri fericite cu adoptii finalizate cu succes si in timp relativ scurt, date fiind prognozele sumbre din segmentul asta

Marianna, parerea psihologilor este ca odata plecat copilul de la ultimul tutore (asistent maternal), sa nu mai ia contact cu acesta nici macar dupa 2 ani

ei zic ca se produce un impact, la nivel subconstient, o trauma mai mica sau mai mare care va afecta la un moment dat, in timp, in ani, modul in care se formeaza acel copil, personalitatea lui.

la orice fel de varsta copilul resimte abandonul, chiar si din priam zi dupa nastere. nu isi mai regaseste mama, sunetul vocii cunoscute, legatura intrauterina...

odata pelcat si de la asistentul maternal, aceasta senzatie de abandon se dubleaza, chiar daca inconstient.

 

e bine si recomandat ca vizitele asis. maternal sa fie intrerupte dupa ce copilul ajunge in sanul familiei adoptive. e cel mai bien pentru copil care oricum are un bagaj marisor de traume stiute si nestiute

 

imi pare rau ca raspunsul meu vine atat de greu si tarziu si sper ca te-au indrumat altii inaintea mea pentru a lua cea mai buna decizie

 

eu si acum, dupa 2 ani, vorbesc cu asistentul maternal la telefon cu mult drag (fiind niste oameni extraordinari) insa, nu ne-am mai vazut de atunci desi am fi vrut. ne-au chemat in repetate randuri pe la ei, locuind in provincie.

asa am aflat si eu ca nu ar fi bine sa existe o revedere intre ei si copil, nici chiar dupa atata timp.

 

sper sa ajute mesajul meu

 

si DA! revin si subliniez inca o data! nu refuzati niciun dosar! indiferent de cate pareri contra veti primi de la Directie (ei fiind informati ca atare)

exista cazuri in care se vrea intentionat deteriorarea imaginii de ansamblu a unui copil pentru a intarzia sau chiar anula de tot orice sansa spre adoptie (din diverse motive - atasarea asis. maternal de copil sau alte interese)

 

mergeti! vedeti tot ce vi se ofera! analizati bine tot ce vedeti! cereti cat mai multe informatii! petreceti cat mai atent timpul alocat cu copilul in cauza! s-ar putea sa va surprinda! :)

 

succes!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

va citesc si incep sa prind curaj ca minunea va aparea si la noi in familie.sunt convinsa ca si la noi copilul ne va fi prezentat la momentul potrivit.au trecut patru luni de cand am fost atestati si niciun semn , desi noi am mai trecut pe la directie, dar se plang ca nu sunt copii, ca sa asteptam ca suna ei...de ajunsesem sa cred ca nu mai e nicio speranta, dar citindu-va pe voi incep sa prind curaj si incredere.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...

Buna,

 

Am obtinut atestatul de familie adoptatoare pe 24 noiembrie 2014 dupa fix 120 de zile de la depunerea cererii de adoptie si pana astazi nici un telefon. Este foarte grea asteptarea. Am sunat eu de mai multe ori si mi-au spus ca sunt la rand cei care au fost reatestati, noi nici macar nu am aparut pe liste, mai avem de asteptat. Nu credeam ca va fi atat de greu, ne ramane doar speranta ca acolo undeva copilul nostru ne asteapta si ne vom intalni...curand.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 weeks later...

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...