Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cele mai interesante si delicioase retete de zacusca


Recommended Posts

deci merge la zacusca cu vinete sa fie necoapte vinetele?  a facut cineva si poate sa-mi spuna daca e gustoasa? 

 

Bitte  [flo2]

 

N-am facut , dar am primit de la o amica si nu m-a convins :) N-are aceesi savoare.!

 

 

Eu tre' sa fac zacusca asa cum o facea bunica , mama - tocate manual , sa se simta gogosarul , vanata , ceapa :) pur masochism :))

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 55
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

si eu toc la mana legumele. na, ca nu fac chiar cantitati industriale.

dar o fierb in oala in cuptor pentru ca mi s-a prins de nenumarate ori, indiferent de cat de mic am avut focul (nici nu am o oala asa mare de calitate buna buna). asa ca dau un clocot pe foc apoi incing cuptorul la temperatura micuta (120-140 de grade) si pun oala acolo, sa fiarba incetisor 2-3- ore, nu ma intereseaza de ea. si nu se prinde neam.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-am facut , dar am primit de la o amica si nu m-a convins :) N-are aceesi savoare.!

 

 

Eu tre' sa fac zacusca asa cum o facea bunica , mama - tocate manual , sa se simta gogosarul , vanata , ceapa :) pur masochism :))

Categoric nu este la fel. Nu are cum sa fie. Acuma depinde si de pretentiile consumatorului sau de ce nu a producatorului. Eu recunosc faptul ca sunt "rau" ( a se citi pretentios si carcotas) la bucatarie si sunt foarte atent la orice detaliu de la ingrediente, gust, aroma, textura, culoare... 

Insa accept faptul ca fiecare bucatarie isi are stilul propriu asa incat nu conteaza opinia mea mai mult decat ca si o opinie personala si subiectiva.

DAR o zacusca de vinete in care vinetele nu sunt de calitate nu sunt coapte pe foc nu are cum sa aiba aroma, gustul si savoarea la care eu ma astept. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Categoric nu este la fel. Nu are cum sa fie. Acuma depinde si de pretentiile consumatorului sau de ce nu a producatorului. Eu recunosc faptul ca sunt "rau" ( a se citi pretentios si carcotas) la bucatarie si sunt foarte atent la orice detaliu de la ingrediente, gust, aroma, textura, culoare... 

Insa accept faptul ca fiecare bucatarie isi are stilul propriu asa incat nu conteaza opinia mea mai mult decat ca si o opinie personala si subiectiva.

DAR o zacusca de vinete in care vinetele nu sunt de calitate nu sunt coapte pe foc nu are cum sa aiba aroma, gustul si savoarea la care eu ma astept. 

 

 

 

hm... pai in cazul asta nu mai fac, desi e ceruta de copii. da unde maika sa coc vinetele? ca nici la cuptor nu ies ca alea pe foc.... am primit din Ro acum cateva saptamani vinete coapte, congelate..... un deliciu. cand fac o salata, fac si cateva plecaciuni spre Ro.  [il]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...