Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cele mai interesante si delicioase retete de zacusca


Recommended Posts

  • Răspunsuri 55
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

la noi in familie avem mostenire reteta de zacusca a bunicii din partea tatalui meu :

ardei capia sau de preferat de buzau - se coc, se curata inclusiv de seminte - cica e foarte important acest lucru, semintele ramase se pare ca pot altera zacusca, prin fermentare; ardeii se rup/taie in fasii late de aprox 1 cm

morcovii se curata de coaja si se dau pe razatoare, partea cu gauri mari

ceapa se taie julienne

in uleiul bine incins se caleste putin ceapa, se adauga morcovii si se calesc pana se inmoaie. se adauga ardeiul copt fasii, sare, piper dupa gust, pasta de tomate sau bulion.

amestecul se tine la foc mic, invartind mereu pentru a nu se lipi, pana scade aproape toata zeama.

se pune in borcane, se sterilizeaza in cuptor, se lasa la racit lent (borcanele acoperite cu o patura). sincer, nu mai retin cand se pun capacele (borcane cu capac filetant), inainte sau dupa sterilizarea in cuptor...cred ca dupa...

nu ma intrebati de cantitati, pentru ca nu le stiu exact. daca vi se pare atractiva reteta, o pot ruga pe mama sa-mi dea cantitatile si cate borcane cu zacusca rezulta.

e delicioasa aceasta zacusca. si, daca aveti norocul sau ghinionul ca printre ardeii capia sa se strecoare si cativa iuti, iese o zacusca picanta de mai mare dragul. cei care prefera din start varianta picanta, pot adauga ardei iute dupa preferinte.

o singura data am facut si eu aceasta zacusca, mai la inceputurile casniciei. m-am lasat de sportul asta, nu mai fac nici-un fel de conserva, zacusca, muratura, compot sau alte cele, n-am nici timp, nici unde sa le tin la racoare peste iarna. cand mi-e pofta, imi da mama sau soacra ce am nevoie sau cumpar pur si simplu (stiu, n-are acelasi gust...)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am avut ocazia să mănânc mai multe feluri de zacuscă: de vinete, de fasole, de măsline, de ciuperci, iar odată, în Deltă am mâncat o minunată zacuscă de somn cu mămăliguţă. Şi acum o mai evocăm împreună cu prietenii noştri, dar n-am avut "curaj" să mă apuc să fac, că dacă nu obţin gustul "acela", mi s-ar părea că degeaba m-am apucat.

 

Ca şi în anii trecuţi, şi în anul acesta am copt 30 kg de vinete şi 30 kg de ardei şi le-am pus la congelator. O parte dintre pachete sunt pentru zacuscă. Eu o prepar mai dietetică, pentru că evit cât pot prăjelile. De exemplu, eu nu prăjesc ceapa, ci o pun tăiată mărunt, cu sare, la foc foarte mic. În felul acesta se face în "suc propriu". O ţin pe foc până devine practic o pastă. Apoi adaug adreii copţi, vinetele coapte, tocate, şi bulion de roşii. Pun ardei în cantitate dublă faţă de vinete. Condimentez cu dafin şi piper şi ţin pe foc cam 20 min. La final adaug ulei de măsline.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu prajesc ceapa deloc-deloc. Pun pe foc in ordinea in care le toaca sotul: ardeii si gogosarii, ceapa, vinetele, apoi sucul de rosii si apoi uleiul. La un moment dat pun si sarea. Amestec, bieinteles, mereu. Dupa ce se omogenizeaza si clocoteste bine le dau la cuptor. (fac in 2 oale ca nu am una suficient de mare)

 

Iese foarte buna si nu e deloc indigesta. Eu am o oarecare sensibilitate la ficat/fiere si mi-a fost greata de cateva ori de la ceapa prajita.

 

Eu fac zacusca in fiecare an, din 2001 incoace pentru ca e grozava iarna. Gravida, ne-gravida, cu bebe mic sau fara, zacusca am facut.  [buca]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Interesanta chestia cu ceapa.... cat ulei? cate vinete? cat ardei? cata ceapa? 

 

Da, ceapa se face foarte bine aşa. Am uitat să spun că trebuie făcută sub capac, să nu se evapore sucul şi să se ardă (dacă totuşi se evaporă, se poate adăuga puţină apă). Aşa pregătesc ceapa şi pentru alte mâncăruri sau sosuri (s-ar putea să fie chiar o invenţie personală, habar n-am [:)]) .

 

Cât despre cantităţi... pachetele mele contin aproximativ 500 g, nu este foarte important. Pun un pachet de vinete şi două de ardei copţi. Pun cam 4-5 cepe, apreciez eu să iasă "pasta" de ceapă, ca volum, cam de mărimea pachetului de vinete. Uleiul îl adaug ca la salată, amestec cu o lingură, gust şi mă opresc când consider că e de ajuns.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mama face cea mai buna zacusca de ghebe din lume :) Chiar acum mi-am amintit si mi-am pus doua felii, ca am mai gasit un borcanel ratacit prin camara recent (si ne-am bucurat :D )

 

As vrea si eu sa invat sa fac, dar in Bucuresti putina lume a auzit macar de ghebe, si pana acum nu am gasit nicaieri de cumparat (trag concluzia ca se face mai degraba in Moldova?). Mama mai face cu ciuperci champignon, dar nu are clar acelasi gust, asa ca nu cred ca merita sa ma apuc..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kari, am aceeasi problema. Am copt si eu la teflon si ies bune, dar dureaza o vesnicie. Asa ca le coc in cuptorul electric (cu gaz nu e la fel) : pun cuptorul pe grill la 250 si in juma de ora fac o tava mare fara bataie de cap.

La fel coc ardeii.

 

Ieri am facut zacusca, am copt vinetele si ardeii la cuptorul electric (s-au curata foarte repede) si apoi am pus tot amalgamul la cuptor pentru 3 ore. A iesit foarte bun.

Acum cum fac cu borcanele? daca pun borcanele fara capac in cuptor intr-o tava cu apa si apoi le pun capacul e ok? sau cum sa sterilizez?

 

am folosit 2 kg de vinete, 2kg de ardei, 2kg de ceapa, 1/2 kg de morcov si 1/2 litru ulei, sare, ardei iuti 2 bucati si 2 foi dafin.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...