Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac (194) ... STIL DE VIATA, NU DIETA


Recommended Posts

[:-)))] [:-)))]   Bine, Andanii, nu te intereseaza placintele, am inteles. [:-)))] [:-)))]

Eu o sa fac, totusi, cu dovleac, de ziua lui Mirci (adica maine). Si eu o ador pe aia cu foi subtiri.

Ziua de ieri a fost dezastruoasa dpdv monticesc. azi am inceput cu o merdenea, deci, va roooooooooooog, sa vina cineva cu biciul, facaletul si toporul, ca altfel nu mai am scapare! [fri]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 598
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu sunt cea mai indicata!!!! [:-)))] [:-)))] [:-)))] Doar ca trebuie sa mi le pun mie pe spinare!Deci se voteaza da pentru placinta, da?In varianta cea mai dietetica...care o fi aia.Logic ar fi ca daca folosim un aluat cu IG f mic, scade rezultanta glicemica, nu?Si fructoza i-o scade, deci punem mai multa?Doamne, ce pofta imi e!!!!!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu am devenit fan ceai cu lapte :). mi se pare ca are un gust ... fin, deosebit, buuuun. nu se compara cu gustul de cafea (pe care il iubesc), dar e o forma ok de bautura energizanta.

 

si guacamole imi place, cu conditia sa fie avocado foarte copt si sa fie cu usturoi [:)] . e o idee excelenta sa inlocuim maioneza cu el.

 

acum va las, fug la amenajare la expozitie, presimt ca ma prinde iar noaptea pe acolo, dar asta e viata! macar m-am obisnuit cu idee...sa vad ce mananc eu zilele astea la expo, ca am frigiderul gol, nu am timp de cumparaturi, trebuie sa improvizez, sa iasa ceva cat de cat monti...si sa nu cedez foamei si ispitelor, ca parca vad ca cei cu care lucrez o sa baloteze numai interzise si o sa ma tenteze...cred ca o s-o tin cat mai mult pe banane, gratare si omlete...nu mai stiu :((

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Brandusik, nu m-am gandit la aspectul cu caloriile, eu sunt mai mult rpeocupata de mancarea sanatoasa si din pct meu de vedere, aceasta maioneza de avocado e mai sanatoasa decat cea clasica de ou+ulei. Eu zic ca ar merge f bine combinatia mentionata de tine, cu ciuperci, usturoi si castravete acru.

 

Andanii [flo2]

 

Si mie-mi plac avocado mult de tot. Sunt in magazine unele maaaari (si scumpe in consecinta) care se coc frumos de tot. Au coaja mai lucioasa, nu zgrunturoasa si un verde parca ceva mai deschis. Mie nu-mi place numai cu sare, dar cu sare si suc de lamaie/lime e delicios. Si il folosesc destul de mult la cremele pt dulciuri raw. Cea mai delicioasa crema de cioco (si banuiesc interzisa la Monti) este cea din curmale inmuiate peste noapte, blenduite cu avocado copt, cacao dark si esenta de rom [pofticios] .

 

Caress, guacamole fac eu cam asa: avocado curatat si taiat bucati blenduit in robotul de bucatarie cu sare/piper proaspat rasnit/suc de lamaie. Nu pun ulei deloc pt ca e gras si nici usturoi ca-i strica gustul. Mie-mi place acrisor bine, deci pun destul de mult suc de lamaie.

 

Si e buna tare combinatia de ton (de preferinta in ulei de masline)+bucati de avocado, peste care se toarna suc de lamaie si se rasneste piper. Se poate manca atat ca atare, cat si cu ruccola/baby spinach/salata verde de oricare. Delicios, rapid, sanatos - cred ca e si Monti, nu?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Tot ce ai spus este Monti, mai putin curmalele.Dar se pot inlocui cu alte fructe deshidratate conforme.Suna bine sosul tau de avocado, o sa fac si eu.Ma enerveaza ca la noi nu  gasesc decat avocado crud, tre sa astepti cateva zile, iar eu sunt genul cu ,,fa doamne o minune dar acum fa-o!!'

 

Zi mi ce mai faci tu cu lapte de cocos, ziceai la un moment dat ceva de creveti cu lapte de cocos, cum ii faci?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Caress de foarte multe ori am gasit avocado super super copt .... cum doame gasesti doar verzi tu  [fri]  [fri]

 

Carolinah  ton cu avocado daaaa .... bun tare  [buca]

ariel iti doresc o zi usoara ... hai ca poti sa te abtii de la neconforme ... stiu asta  [floare3]  [flo]  [floare3]

 

ninha maine ai voie placinta  [pk]  [pk]  [pk]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...