Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Montignac (194) ... STIL DE VIATA, NU DIETA


Recommended Posts

Nu urasc pe nimeni, nu ma supar pe nimeni, dar da, o perioada nu o sa mai scriu pe aici, pentru ca mesajele din dimineata asta mi s-au parut profund nedrepte, nu din alta cauza.

Mult-putin cat mananc si nu, nu sunt in nicio goana de slabit, pur si simplu am o perioada foarte aglomerata si foarte proasta, nu mai am chef sa detaliez nimic, macar ma stradui sa nu am abateri.

Nu am vazut pana acum sa scrieti nimanui, dar nimanui, sa nu mai scrie decat cand mananca ce trebuie, ca daca intra cineva si citeste poate fi indus in eroare de meniurile nemonti. Si abateri sunt... destule.

Nu vreau sa ma bag pe gatul nimanui, nu fac parada cu nimic, nu vreau nimic in genere.

Aici imi placea atmosfera si toleranta.

Acum nu imi mai place.

Ok, nu o sa mor din asta.

O sa mai trec sa va mai citesc uneori cand raman in pana de idei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 598
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ok, am inteles, mai scriu cand mananc...

Carmen, nu esti sechestrata intr-o camera in care nu exista altceva decat o pulpita de pui...serios.Stii ca nu e ok ce faci, iti spune toata lumea in fiecare zi, ai Mega Image langa birou unde exista fasole batuta, humus, salata de ardei copti, de vinete, zacusca, wasa, fructe, legume si un milion de alte lucruri pe care ti le poti cumpara, si alegi sa continui sa nu mananci mai nimic cu zilele.De ce...?Nu ti-e foame, nu-ti trebuie mai mult?Atunci ai o problema...In loc sa nu mai intri si sa nu mai scrii, mai bine ai incerca sa ai o alimentatie mai aproape de normal...

 

Ai postat odata cu mine.La mine stii bine ca nu e vorba de toleranta, ci de ingrijorare.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chiar nu am chef sa ma cert acuma. Am fix 2 zile in care am mancat numai pui. Imi pare bine ca nu v-ati sesizat la fel de agresiv cand mancam numai branza. Ok, puiul e monstruos.

Si da, sunt sechestrata intr-o camera, miecuri am fost acasa cu copilul bolnav si nu, nu am putut misca sa ma duc sa iau nimic. M-am organizat cu ce am in casa, ciorba i-am lasat-o ei, de mancarea ei ne-monti nu discut, nu va imaginati ca moare copilul de foame.

Ieri nu am avut timp nici de pp, cu greu s-a milostivit un coleg sa imi ia ceva de la mega, si nu, nu pot sa ii fac ditai lista de cumparaturi si nu, nu am timp sa tai sa fac salata. Si asa am plecat dupa 8 de la servici.

Acasa am gasit o mare jale ca nu mai venea mami. Asa ca ne-am jucat pana spre 9 jumate, indopat copil, medicamentat, dragalit, nu a vrut sa doarma singura ieri, asa ca am bagat-o la noi in pat si a trebuit sa ma culc cu ea. Incredibil, chiar am si adormit, nu nu m-am mai trezit sa ma duc sa mananc.

Azi o sa fiu la servici pana pe la 9 seara. Dupa care o sa ma duc sa fac o supa de linte, sa dezghet ceva de la congelator si sa bag sa fac o friptura la tava. Ghici. Tot pui!

Si supa de linte fac pentru ca am lintea, am ceapa, si parca am si niste ardei gras. Parca. La 9 seara plecand de la servici nu am unde sa ma mai duc sa fac piata.

Asta ca sa am pentru sambata, ca nu se stie ce se mai intampla. Daca nu se intampla nimic, intentionez sa fac o mazare si un spanac, sa am cat de cat saptamana asta pe ce pune mana.

Copilul nu e bine, nu cred ca o duc la gradi

Trebuie sa fac si ceva dulce sa aiba.

Bani nu mai am. Bona trebuie platita. Bine ca am platit naibii gradinita.

Sa continui?

Ca mai am.

Se termina mancarea cainilor, o sa iau pe datorie.

Da, am avut cheltuieli foarte mari, nu mari in ultima perioada. Si nu numai cheltuieli. Belele destule.

Si fiecare vrea cate ceva de la mine si niciodata nu fac destul ce fac si niciodata nu multumesc pe toata lumea, asa ca nu mai vreau sa imi pese. Pur si simplu.

Imi place puiul, ma satisface, nu imi mai e foame. Nu am timp de pofte. Nu am timp si spatiu sa imi adun creierii suficient cat sa mai vreau ceva, sa imi mai trebuiasca ceva.

In nemernicia mea, totusi, incerc sa nu mananc chestii nepermise. Era mai simplu sa rog sa mi se ia 2 covrigi. Daceam din gene, ziceam oops, am calcat pe bec si toata lumea era fericita.

 

Doamne ce simplu e sa te iei de om asa... fara sa stii ce are in carca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

CArmencat sincer nu m-am asteptat la o astfel de reactie din partea ta .... darrrr incadrez aceasta rabufnire in catgoria "zile si perioade grele" ....  nu cred ca vrei sa incep sa-ti insirui si eu toate problemele care ma inconjoara si sa-ti vorbesc de perioada grea prin care trec .... sunt sigura ca toate avem mai multe sau mai putine belele cum le numesti tu zi de zi ...

Chiar daca tu ti-ai incheiat sirul de polemici nu pot sa tac si trebuie sa imi spun si eu replica ... 

Draga mea daca tu consideri ca ti s-a facut o nedreptate e ok, nu o sa te rog sa ramai la fel cum nu te-am rugat sa pleci de la noi si sa nu mai scrii, iti respect decizia oricare ar fi ea dar mi se pare ca totusi te pripesti in a lua decizii de acest gen ... ma simt datoare sa iti spun sigur ca eu personal am mai avertizat  si m-am suparat pana la a nu mai scrie cu saptamanile si cu alte ocazii pe alte fete cand scriau tot felul de abateri  non stop si am mai rugat sa scriem doar cand manancam corect pentru ca sa fim exemplu de corectitudine daca tot suntem pe montignac ... au fost lungi si lungi discutii pe tema asta .... pot confirma aceasta chestiune fetele vechi ca brandusik, ninha, puisorul , ariel ....... de aceea si scriem abaterile cu rosu atunci cand le avem ca sa se stie ca "asa nu" ... a fost concluzia noastra ca asa e mai bine.

Sincer la tine nu e vorba de abatere , doua, trei .. e vorba ca tu nu respecti monti catusi de putin a la long ... sa mananci doua pulpe si o ciocolatica intr-o zi si in alta zi cateva bucatele de piept de pui nici nu stiu in ce fel de regim sa o incadrez .... aici vorbesc de ultimele doua zile ... ok, ai explicat ce s-a intamplat ultimele doua zile dar mancatul tau putin nu e doar de acuma 

Sincer acuma vorbesti de toleranta din partea noastra .... hmmm, cum doamne putem tolera un meniu ca al tau zi de zi, saptamani de zile  .... acuma mai avem o scapare din cand in cand dar la tine e deja obisnuinta .... scuza-ma dar s-a umplut paharul si la mine cu rabdarea si toleranta 

Si la fel de sincer iti spun ca stiu persoane care nu scriu ci doar citesc si se inspira din meniurile noastre ..... 

Si si mai sincer iti spun ca expresii de genul "Nu vreau sa ma bag pe gatul nimanui" nu cadreaza cu acest loc .... noi aici suntem prietene , cel putin asa imi place sa cred 

Si da, sincer e tare simplu "sa te iei de om fara sa stii ce are in carca" ... dar e si mai simplu sa te simti sifonat si neindreptatit in momentul in care  persoanele care 

se iau de tine iti vor binele pentru ca tin la tine ....  totusi nu ar fi fost mai simplu sa accepti adevarul si sa promiti ca incerci sa remediezi ? intreb si eu in nestiinta mea 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E soare, e frumos afara, desi e frig si bate vantull... si ne asteapta 2 zile de stat acasa (evident facand diverse lucruri: gatit, spalat, curat, calcat - ca am scot tona de haine de iarna, musafiri, lectii copil, asigurat entertainment...). Doamne cat astept eu week-ul!!! [fri]

Aseara am umblat 3 ore la hainele de iarna - ma rog, din iarna trecuta - am facut un sac, deja, cu cele care imi sunt mari, adica largi tare - nu pot sa cred...am aproape 20 kg date jos... si mai vreau 20...si inca 20... [:-)))] nesatula nu??? Va dati seama ce urmeaza, nu? cumparat altele...insa bugetul e restrans, asa ca la primavara dupa alte 10 [fri] kg!

Am avut asa o bucurie cand am probat haine de 5 ani care nu mai veneau... dar le-am pastrat... [il]

 

Pun si meniul de azi ca pana luni nu cred ca mai reusesc sa intru...

 

md: 2 lipii mici cu cascaval la cuptorul electric (gen pizza) [:p]

p: mar/iaurt/nuci rude (cu pauze)

c: ardei umpluti si inca ceva...acum nu prea stiu - cred ca va fi dulce, monti normal...gen clatite cu dulceata de prune... [:p]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Claudia daaaa imi plac la nebunie asa fara sare , fara indulcitor ... pur si simplu tarate cu iaurt degresat .... mai pun seminte cateodata in ele 

La jumatatea mea ii pun miere in ele ... si la prietena mea in concediu dimineata cand mancam ii puneam tot miere, nu-i placeau goale .... dar eu le iubesc .... de cand le-am descoperit doar asta as manca de trei ori pe zi  [soricel]  [soricel]  [soricel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

Eu cind tineam Dukan scriam si aici ,deoarece eram decisa sa renunt la un moment dat si sa trec la monti si atunci cind Andanii mi-a sugerat sa nu mai scriu ,ca  nu e monti m-a deranjat,dar noi scriem aici de citeva luni ,nu e acelasi lucru. Atunci eram o intrusa. 

   Imi cer scuze daca te-am deranjat cu plasa de legume ,dar eu stiu cit de mult rau mi-a facut Dukan la rinichi si atentionez ca e o alegere proasta si era o sugestie de aplicat. Chiar am zis ca incerc sa identific ce pot minca altceva in afara de salata cu brinza ,ca eu carne nu prea maninc si trebuie sa iau in calcul iarna  si faptul ca-s certata cu gatitul.

   Azi fac si eu linte si incerc sa fac multe mincaruri sa fie prin frigider ,tocmai ca sa nu maninc gresit total. 

    Carmen ,Claudia voi aveti niste performante cu adevarat spectaculoase ! Eu de ex. cu multiplele mele vacante am tot perturbat regimul ,dar macar nu renunt sub nici o forma.

  Claudia ,eu cind vroiam sa slabesc ,dupa ce am nascut,mi-am cumparat 2 perechi de blugi si am jurat ca nu mai iau nimic altceva ,ca sa revin la dimensiunile anterioare.Au fost niste blugi foarte purtati. [:-)))]

   Ca sa nu arunci banii pe geam ,ia un minim si adapteaza. 

Am mincat dimineata o rosie ,un castravete ,un ardei si feta

G -2 mere

Inca n-am mincat la prinz pe motiv de sedinte ,lipsa de timp si nici n-am adus nimic la servici,ca azi am intirziat la scoala ,desi m-am sculat la 6.30.

  S-a cam spart gasca cu alergatul ,deci trebuie sa gasesc solutii la sala/domiciliu ,sa fac lectii ,sa fac mincare. Of!

   La sf asta de saptamina o sa vad ce legume congelez pt iarna. 

 Am citit reteta de ardei umpluti ,dar nu am vazut cum arata taritele alea grosiere de care vorbesti tu ,Claudia. M-ar tenta si pe mine niste ardei umpluti.

 

Va pup!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...